Reforma emerytalna i NOWE ZASADY EMERYTURY. Kiedy przejdę na emeryturę?

Podstawowe zmiany dotyczące emerytur, to zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, a także podniesienie wieku dla obydwu płci do 67 lat. Nie oznacza to jednak, że po grudniu 2012 roku wszyscy od razu będą musieli pracować do 67 roku życia. Reforma emerytalna będzie wprowadzana stopniowo. Sprawdź już teraz, kiedy przejdziesz na emeryturę?

Podniesienie wieku emerytalnego odbywać będzie się się stopniowo, począwszy od 2013 roku. Co cztery miesiące wiek emerytalny będzie wydłużany o 1 miesiąc. W styczniu będzie to dla mężczyzn 65 lat i 1 miesiąc, dla kobiet 60 lat i 1 miesiąc, w maju odpowiednio dla płci: 65 lat i 2 miesiące i 60 lat i 2 miesiące.

Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty dopiero w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku – to oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat.

Co istotne z reformy wyłączone są kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia, czyli osoby, które powinny przejść na emeryturę w roku 2013.

Reforma emerytalna przewiduje też możliwość wcześniejszej emerytury częściowej dla:

1. kobiet w wieku co najmniej 62 lat, posiadających minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,

2. mężczyzn w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

NOWE EMERYTURY mundurowych, sędziów i prokuratorów

Reforma określi minimalny wiek emerytalny „mundurowych” na 55 lat, a minimalny staż służby na 25 lat. Prawo do emerytury zagwarantuje dopiero równoczesne spełnienie obu warunków. Wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie – jak dotychczas – od wysokości ostatniej pensji.

Co istotne nowa ustawa emerytalna obejmie tych, którzy wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów.

W przypadku sędziów i prokuratorów w stan spoczynku mogą oni przejść wcześniej – w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio, 25 i 30 lat. Taka furtka została zostaje jednak otwarta tylko dla tych, którzy wiek emerytalny osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie sędziowie i prokuratorzy będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 12/04/2012

Zobacz też

Oko w oko z drapieżnikiem, odc. 1 – Zabójcy na wolności: tygrys, który uciekł z zoo Oko w oko z drapieżnikiem, odc. 1 – Zabójcy na wolności: tygrys, który uciekł z zoo W programie „Oko w oko z drapieżnikiem" poznajemy ludzi, którzy zostali zaatakowani przez groźne zwierzęta i ze spotkania z nimi wyszli cało. Teraz opowiadają nam swoje historie. Jak się przekonamy, dzikie zwierzęta mogą być na prawdę groźne dla człowieka. W pierwszym odcinku programu zabójcy na wolności - tygrys, który uciekł z zoo, szympansy, które wydostały się z rezerwatu i rozwścieczony byk, który bierze odwet za corridę. Dan Bilzerian – hazardzista, playboy, celebryta. Kim jest? [KARIERA, ŻYCIE PRYWATNE] Dan Bilzerian – hazardzista, playboy, celebryta. Kim jest? [KARIERA, ŻYCIE PRYWATNE] Mimo Dan Bilzerian nie ma na koncie spektakularnych zwycięstw w pokerze sportowym, śmiało można go nazwać pokerową gwiazdą. Wygrywa duże pieniądze, które przeznacza na szalone imprezy, drogie samochody i broń. Kim jest Janusz Wójcik? Kim jest Janusz Wójcik? Z pewnością jest jedną z najwyrazistszych postaci w polskim sporcie. Słynie z ciętego języka oraz bezkompromisowości. Z piłkarzami nie pragnie być w relacjach koleżeńskich - powinni czuć przed nim respekt, wręcz bać się go. Janusz Wójcik to po prostu trener z krwi i kości. Wizyta u szamana – czy krowi mocz może leczyć? Czy tradycyjna medycyna Indii zna sposób na dolegliwości uczestników programu? Wizyta u szamana – czy krowi mocz może leczyć? Czy tradycyjna medycyna Indii zna sposób na dolegliwości uczestników programu? Krowi mocz, krew węża, wyciągi z trujących roślin – właśnie z takich produktów powstają medykamenty, które przyjmują śmiałkowie biorący udział w programie „Wizyta u szamana". Zdecydowali się oni poddać kuracjom proponowanym przez medyków reprezentujących medycynę alternatywną różnych części świata, ponieważ zachodni lekarze nie są w stanie im pomóc. W najbliższym odcinku – tradycyjna medycyna Indii i dwaj pacjenci, którzy poddadzą się kuracji krowim moczem.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!