PYTANIA NA PRAWO JAZDY. Jak wygląda nowy egzamin na prawo jazdy 2013?

Od 19 stycznia 2013 zmieniły się zasady egzaminowania kandydatów na kierowców. Teraz kursanci będą mieli wyświetlane filmiki, nie będą mogli korygować odpowiedzi. Zmieni się też zestaw pytań nowego egzaminu na prawo jazdy. Zobacz przykładowe pytania na prawo jazdy 2013.

Kandydaci na kierowców teoretycznie mają podwyższoną poprzeczkę - czeka im nowy egzamin na prawo jazdy (ponoć trudniejszy, jednak czy na pewno?) .

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2013

Teraz kandydaci na kierowców muszą odpowiadać na 20 pytań egzaminacyjnych z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Na zapoznanie się z pytaniem podstawowym mają 20 sekund, a na odpowiedź tylko 15 sekund. Na pytanie z puli zagadnień specjalistycznych przeznaczono 50 sekund. Co bardzo ważne, zaznaczonej odpowiedzi nie poprawia się i nie ma też możliwości powrotu do pytania. Powód? Test nowego egzaminu na prawo jazdy ma sprawdzić, czy kierowca szybko będzie reagował na drodze.

Pula pytań na prawo jazdy 2013 został wzbogacona o praktyczne filmiki, pokazujące różne sytuacje na drodze. Zwiększa się też pula pytań egzaminacyjnych. Wcześniej kursanci musieli nauczyć się ok. 400 pytań. Teraz pula, z której przygotowuje się egzaminy na prawo jazdy wzrosła do kilku tysięcy. Pytania egzaminacyjne są punktowane w zależności od trudności. Łącznie można zdobyć 74 punkt. Aby zdać trzeba uzyskać nie mniej niż 64 punkty. Warto również dodać, że nowy egzamin na prawo jazdy będzie testem jednokrotnego, a nie jak dotąd - wielokrotnego wyboru, co nieco ułatwia zadanie.

Przykładowe pytania na prawo jazdy 2013 

Odpowiedz, na przykładowe pytania nowego egzaminu na prawo jazdy 2013 i sprawdź, czy znasz poprawne odpowiedzi!

1. Czy maksymalnie dopuszczalna prędkość dla samochodu osobowego z przyczepą na drodze ekspresowej wynosi 100 km/h?
Odpowiedź: tak lub nie

2. Czy po wjeździe na skrzyżowanie (rondo) powinieneś poruszać się dookoła wyspy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara?
Odpowiedź: tak lub nie

3. Czy możesz skręcić w lewo na skrzyżowaniu jadąc tym pasem (na zdjęciu pas oznakowany jako pas do jazdy prosto i skrętu w prawo)
Odpowiedź: tak lub nie

4. Czy na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo przejazdu jest regulowane znakami drogowi? (na zdjęciu skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną)
Odpowiedź: tak lub nie

5. Czy w tej sytuacji możesz wyprzedzić autobus? (na zdjęciu droga z pasami ruchu oddzielonymi linią ciągłą) 
Odpowiedź: tak lub nie

6. Czy w tej sytuacji masz pierwszeństwo przed pieszymi? (na zdjęciu pieszy przechodzą przez pasy)
Odpowiedź: tak lub nie 

7. Czy dozwolona jest jazda wyłącznie w kierunku wskazanym na sygnalizatorze? (na sygnalizatorze pojawia się zielona strzałka do skrętu w lewo)
Odpowiedź: tak lub nie 

8.  Czy zbliżasz się do drogi z pierwszeństwem przejazdu? (na zdjęciu znak "ustąp pierwszeństwa")
Odpowiedź: tak lub nie 

9.  Czy w tej sytuacji możesz przejechać między pieszymi? (na zdjęciu grupka pieszych przechodzących przez pasy)
Odpowiedź: tak lub nie 

10. Na czym powinna polegać prawidłowa takty jazdy w tej sytuacji drogowej? (na zdjęciu ośnieżona droga)
Odpowiedzi: A - na odpowiedniej prędkości, B - na zajmowaniu środka jezdni, C - na jeździe z możliwie najwyższym biegiem?

11. Czy zakaz wyrażony tym znakiem obowiązuje od miejsca ustawienia do najbliższego skrzyżowania? (na zdjęciu  znak informujący o drodze z pierwszeństwem przejazdu oraz znak zakazujący skrętu w prawo)
Odpowiedź: tak lub nie 

12.  Czy zbliżasz się do drogi z pierwszeństwem przejazdu? (na zdjęciu znak informujący o konieczności ustąpienie pierwszeństwa)
Odpowiedź: tak lub nie 

13. Czy świateł przeciwmgłowych tylnych można używać w czasie mgły, ale tylko jeśli widoczność jest mniejsza niż 100 m?
Odpowiedź: tak lub nie 

14. Czy ułożenie kogoś po wypadku komunikacyjnym na płaskiej powierzchni jest prawidłowe?
Odpowiedź: tak lub nie 

15. Jaki obowiązek cięży na kierującym pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym nie ma osób zabitych lub rannych?
Odpowiedzi: A - wezwanie policji, B - zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu wypadku, C - podanie danych personalnych na żądanie świadka wypadku?

16. Jak należy zachować się w tej sytuacji poza obszarem zabudowanym (na zdjęciu duża mgła, mocno ograniczające widoczność)
Odpowiedzi: A - w czasie wyprzedzania dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe, B - nie wyprzedzać innych pojazdów, jeśli nie masz pewności, że to bezpieczne, C - przerwać jazdę? 

17. Jaki powinien być poziom płynu chłodniczego  w zbiorniku wyrównawczym samochodu?
Odpowiedzi: A - między znakami minimum a maksimum, B - poniżej znaku minimum przy gorącym silniku, C - powyżej znaku maksimum przy zimnym silniku?

18. Co zalicza się do codziennej obsługi pojazdu? 
Odpowiedzi: A - kontrolę czystości elementów karoseryjnych, B -  kontrole sprawności oświetlenia wewnętrznego, C - kontrolę czystości tablic rejestracyjnych?

19. Kiedy zaleca się sprawdzić poziom płynu chłodniczego?
Odpowiedzi: A - przy zimnym silniku, B - na wysokich obrotach silnika, C - podczas jazdy?

20. Jeśli pojazd wyposażony został w układ ABS, podczas gwałtownego hamowania kierujący powinien: 
Odpowiedzi: A - puścić hamulec przy pierwszych objawach poślizgu kół, B - skoncentrować się także na ewentualnym korygowaniu toru ruchu kołem kierownicy, C - skoncentrować się tylko na hamowaniu, ponieważ z układem ABS pojazd hamuje zawsze w linii prostej?

Odpowiedzi na pytania znajdziesz w artykule: Odpowiedzi na przykładowe pytania na PRAWO JAZDY 2013. Jakie są poprawne?

Redakcja 01/05/2013

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!