Pustynie i życie: Namib. Poznaj najstarszą pustynię na świecie! WIDEO

Pustynia Namib jest uważana za najstarszą pustynię na świecie. Istnieje już od 80 mln lat, a w ciągu ostatnich 2 milionów lat nie zmieniła formy. Namib leży w południowo-zachodniej Afryce na wybrzeżu Atlantyku. Rozpoczyna się na terenie Angoli i rozciąga wzdłuż całego wybrzeża Namibii. Stanowi jeden z obszarów na świecie najbardziej ubogich w opady - rocznie spada tu tylko średnio 10–14 mm deszczu. Opady zdarzają się tam raz na kilka lat! Czy na pustyni Namib istnieje życie?
Zdjęcie z artykułu: Pustynie i życie: Namib. Poznaj najstarszą pustynię na świecie! WIDEO
Pustynia Namib jest uznawana za najstarszą pustynię na świecieźródło:FOKUS TV

Pustynia Namib zajmuje tylko (!) ok. 130 tys. km². Tylko, bo inne, bardziej znane pustynie, np. Sahara są od niej wielokrotnie większe. Ale to Namib jest najstarszą pustynią na ziemi, liczącą wg różnych naukowców od 80 do 43 mln lat. Przy czym przez - bagatela - ostatnie 2 mln lat nic się na tej pustyni nie zmieniło. 

Namib to ogromne połacie żwiru i piasku, którymi nieustannie porusza wiatr. Tworzy on na pustyni wydmy we wszystkich kształtach i rozmiarach. Wydmy te rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża. Najbardziej rozpowszechnionym typem wydm, dominującym na tej pustyni są wydmy liniowe, ale jest tu też wiele wydm w kształcie półksiężyca oraz wydmy gwiaździste. Przez  pustynię Namib  przepływa rzeka Kuiseb, która dzieli ten obszar na dwie części: północną i południową. Rzeka oczywiście przez większą część roku jest wyschnięta. Część północna to skalista wyżyna, nosząca nazwę Wybrzeża Szkieletowego. Ten obszar dochodzi aż do zachodniego wybrzeża Afryki i jest parkiem narodowym.

Piaszczysty południowy obszar też nie jest pozbawiony wzniesień - jednym z nich są podkowiasto ułożone wydmy w Sossusvlei, mające wysokość ok. 300 m.

Mimo, że w dzień temperatura piasku na Namib może wynosić aż 80 stopni Celsjusza, a deszczu jest tu naprawdę bardzo mało, to życie na pustyni istnieje, dzięki temu, że znad Atlantyku napływają nad nią mgły, sięgające nawet na 60 km w głąb lądu i dostarczające minimum wilgoci niezbędnej do życia organizmom żywym.

Na Namib występują endemiczne gatunki roślin i zwierząt. Są to:

  • welwiczja przedziwna

  • kokerboom, inaczej drzewo kołczanowe

  • złotokret – odkryty dopiero w latach 60. XX wieku,

  • oryks południowy 

Na Namib mieszkają również ludzie. To kim są i jak sobie radzą w tych ekstremalnych warunkach pokazuje pierwszy odcinek serialu Pustynie i życie, poświecony pustyni Namib.

Redakcja 30/01/2017

Zobacz też

Urlop na żądanie - kiedy go nie dostaniemy. Kiedy pracodawca może ODMÓWIĆ URLOPU NA ŻĄDANIE? Urlop na żądanie - kiedy go nie dostaniemy. Kiedy pracodawca może ODMÓWIĆ URLOPU NA ŻĄDANIE? W ubiegłym roku dwie trzecie pracowników w ogóle nie wystąpiło z wnioskiem o urlop na żądanie, a tylko 9 procent wykorzystało wszystkie 4 dni. Czy wiesz, że pracodawca nie ma obowiązku udzielić urlopu na żądanie? Może tak zrobić szczególnie wtedy, gdy chce z niego skorzystać w jednym czasie większość pracowników firmy. Kiedy pracodawca może nie zgodzić się na twój urlop?   Co to jest home staging? Dom i mieszkanie na sprzedaż – jak przygotować? Co to jest home staging? Dom i mieszkanie na sprzedaż – jak przygotować? Home staging to sztuka przygotowywania mieszkania na sprzedaż lub wynajem. Wiedza o tym, co zrobić – szybko, łatwo, małym kosztem – by wnętrze robiło jak najlepsze wrażenie. Poznaj zasady home staging i dowiedz się, skąd wywodzi się ta dziedzina. WYSPA SOKOTRA. Co jest wyjątkowego na wyspie Sokotra? WYSPA SOKOTRA. Co jest wyjątkowego na wyspie Sokotra? Sokotra to należący do Jemenu mały archipelag czterech wysp. Znajduje się na Oceanie Indyjskim, na południe od Półwyspu Arabskiego. Sokotra to także nazwa głównej wyspy tego archipelagu. Dlaczego warto zobaczyć Sokotrę? Co jest wyjątkowego na wyspie Sokotra? Wywabianie i usuwanie plam – jak się do nich zabrać? Jak sobie poradzić z trudnymi zabrudzeniami? Wywabianie i usuwanie plam – jak się do nich zabrać? Jak sobie poradzić z trudnymi zabrudzeniami? Jak usunąć plamy i zacieki? Dywan, kanapa, zasłona czy ubranie – plamy zdarzają się wszędzie. Jednak ich źródło bywa różne – przewrócona szklanka z sokiem, rozlane wino, rozchlapany sos. Zazwyczaj w pozbyciu się plamy wystarczy ciepła woda i proszek lub mydło, ale nie zawsze. Jak sobie z uporczywymi plamami, np. czerwone wino, barszcz czerwony, sok z wiśni, coca – cola, buraczki, czekolada, kawa i kakao, krew, lakier do paznokci, fluid, podkład, olej, tłuszcz.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!