Ptaki zimujące w Polsce - czym je karmić?

Zimą bardzo często w miejskich skwerach i parkach widać liczne grupy skulonych gołębi i wróbli, jakby czekających na to, by je nakarmić. Dodatkowo część nich czatuje na gałęziach w pobliżu karmników, licząc na porcję darmowych ziaren. Tylko czy ptaki zimą rzeczywiście należy dokarmiać? Jeśli tak to, czym?

Co ciekawe dokarmianie ptaków zimą bardziej służy ludziom niż zwierzętom. To pomagając słabszym poprawiamy swoje samopoczucie, czasami w ten sposób uczymy dziecka szacunku dla zwierząt przy okazji zapewniając rodzinie rozrywkę – obserwowanie żerujących skrzydlatych. Jednak dokarmianie ptaków zimą ma też swoje minusy, o których musimy pamiętać decydując się pomagać zwierzętom.

Przede wszystkim ptaki należy karmić jedynie w przypadku dużych mrozów – przy wyższych temperaturach muszą one nauczyć się radzić sobie same. Musimy pamiętać, aby jedzenie dosypywać o stałej porze, dbając przy tym o czystość karmnika. Stare jedzenie zmieszane z odchodami może zaszkodzić ptakom. Musimy mieć także świadomość, że nasz karmnik odwiedzać będą głównie gołębie, wróble i wrony, a niekoniecznie rzadziej spotykane (szczególnie w mieście) kolorowe jemiołuszki czy sikorki. Najważniejsze jednak w dokarmianiu ptactwa jest podawanie im odpowiedniego pokarmu.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Po pierwsze i najważniejsze: nie dokarmiajmy ptaków pieczywem! Jest od dla nich niezbyt odżywczy i może prowadzić do zakwaszenia żołądków i śmierci ptactwa. Nie powinniśmy także pod żadnym pozorem traktować karmnika, jako śmietnika, w którym lądują resztki z naszego stołu. Ptaki karmimy nasionami i owocami, a niektóre z nich tłuszczem z mięsa. Zdrowe ptasie mieszanki możemy przygotować sami lub kupić w sklepach. W czym gustują poszczególne gatunki ptaków?

  • Zięby, gile, drozdy, wróble, mazurki, gołębie: siemię lniane, mak, nasiona słonecznika i zbóż (proso, rzepak, pszenica, jęczmień, żyto).
  • Jemiołuszki, strzyżyki, rudziki: wysuszone owoce jarzębiny, aronii i głogu.
  • Kosy, drozdy: plasterki jabłka.
  • Sikorki i dzięcioły: surowa słonina (koniecznie niesoloną i najlepiej ze skórą powiesić na haczyku).

Nie zapomnijmy również umieścić naszym karmniku pojemnika z wodą i pamiętajmy wymieniać ją minimum raz dziennie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/12/2012

Zobacz też

Hell on Wheels – Witaj w piekle: serial o nieznanym obliczu Dzikiego Zachodu Hell on Wheels – Witaj w piekle: serial o nieznanym obliczu Dzikiego Zachodu Hell on Wheels to brudne, zabłocone, ruchome miasteczko „przesuwające się” wraz z budową kolei. Pojedynki z bronią w ręku, krwawe morderstwa, zemsta i chciwość – to codzienność tego miejsca. Z drugiej strony są ludzie, dla których honor i uczciwość to najważniejsze wartości w życiu. Także miłość znajdzie w tym serialu swoje miejsce... Hell on Wheels – Witaj w piekle: kim są bohaterowie serialu? Hell on Wheels – Witaj w piekle: kim są bohaterowie serialu? Serial „Hell on Wheels” opowiada o trudnych losach imigrantów przybyłych z całego świata oraz świeżo wyzwolonych niewolników. Pokazuje też bezlitosne traktowanie społeczności Indian – rdzennych mieszkańców tych terenów. Historia przedstawiona w „Hell on Wheels” to też świadectwo tego, jak wysoką cenę trzeba było zapłacić za postęp i rozwój cywilizacyjny. Kim są bohaterowie serialu? Panie kresowych siedzib: Maria z Sapiehów Branicka, ostatnia właścicielka Białej Cerkwi Panie kresowych siedzib: Maria z Sapiehów Branicka, ostatnia właścicielka Białej Cerkwi Maria z Sapiehów Branicka była jedną z najbogatszych kobiet swych czasów. Jej roczny dochód szacowano na milion carskich rubli! Pracowały na to bogactwo między innymi urodzajne czarnoziemy położone kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa. Po śmierci męża doskonale radziła sobie z zarządem imponującym majątkiem – aż do wybuchu rewolucji październikowej. VERVA Street Racing. Drifting Kuby Przygońskiego i samochody Jamesa Bonda VERVA Street Racing. Drifting Kuby Przygońskiego i samochody Jamesa Bonda Po raz siódmy w Warszawie odbyła się impreza przeznaczona dla amatorów motoryzacji – VERVA Street Racing. Na Błoniach PGE Narodowego pojawił się między innymi Kuba Przegoński, uczestnik Rajdu Dakar, który zasiadając za kierownicą Toyoty GT86 zaprezentował swoje umiejętności w driftingu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!