Ptaki zimujące w Polsce - czym je karmić?

Zimą bardzo często w miejskich skwerach i parkach widać liczne grupy skulonych gołębi i wróbli, jakby czekających na to, by je nakarmić. Dodatkowo część nich czatuje na gałęziach w pobliżu karmników, licząc na porcję darmowych ziaren. Tylko czy ptaki zimą rzeczywiście należy dokarmiać? Jeśli tak to, czym?

Co ciekawe dokarmianie ptaków zimą bardziej służy ludziom niż zwierzętom. To pomagając słabszym poprawiamy swoje samopoczucie, czasami w ten sposób uczymy dziecka szacunku dla zwierząt przy okazji zapewniając rodzinie rozrywkę – obserwowanie żerujących skrzydlatych. Jednak dokarmianie ptaków zimą ma też swoje minusy, o których musimy pamiętać decydując się pomagać zwierzętom.

Przede wszystkim ptaki należy karmić jedynie w przypadku dużych mrozów – przy wyższych temperaturach muszą one nauczyć się radzić sobie same. Musimy pamiętać, aby jedzenie dosypywać o stałej porze, dbając przy tym o czystość karmnika. Stare jedzenie zmieszane z odchodami może zaszkodzić ptakom. Musimy mieć także świadomość, że nasz karmnik odwiedzać będą głównie gołębie, wróble i wrony, a niekoniecznie rzadziej spotykane (szczególnie w mieście) kolorowe jemiołuszki czy sikorki. Najważniejsze jednak w dokarmianiu ptactwa jest podawanie im odpowiedniego pokarmu.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Po pierwsze i najważniejsze: nie dokarmiajmy ptaków pieczywem! Jest od dla nich niezbyt odżywczy i może prowadzić do zakwaszenia żołądków i śmierci ptactwa. Nie powinniśmy także pod żadnym pozorem traktować karmnika, jako śmietnika, w którym lądują resztki z naszego stołu. Ptaki karmimy nasionami i owocami, a niektóre z nich tłuszczem z mięsa. Zdrowe ptasie mieszanki możemy przygotować sami lub kupić w sklepach. W czym gustują poszczególne gatunki ptaków?

  • Zięby, gile, drozdy, wróble, mazurki, gołębie: siemię lniane, mak, nasiona słonecznika i zbóż (proso, rzepak, pszenica, jęczmień, żyto).
  • Jemiołuszki, strzyżyki, rudziki: wysuszone owoce jarzębiny, aronii i głogu.
  • Kosy, drozdy: plasterki jabłka.
  • Sikorki i dzięcioły: surowa słonina (koniecznie niesoloną i najlepiej ze skórą powiesić na haczyku).

Nie zapomnijmy również umieścić naszym karmniku pojemnika z wodą i pamiętajmy wymieniać ją minimum raz dziennie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/12/2012

Zobacz też

Cudowna broń Hitlera - nowe rodzaje broni i wcześniej nie stosowane strategie pomysłu dyktatora III Rzeszy Cudowna broń Hitlera - nowe rodzaje broni i wcześniej nie stosowane strategie pomysłu dyktatora III Rzeszy „Cudowna broń Hitlera" to film o nowych rodzajach broni, wcześniej nie znanych strategiach walki i inne niekonwencjonalnych pomysły na ostateczne rozstrzygnięcie losów II wojny światowej na korzyść Rzeszy, a także o tym, jak wpłynęły one na dalsze losy świata. Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Kim byli Monuments Men? Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Kim byli Monuments Men? Kim byli Monuments Men? Była to oddział około 400 szlachetnych i odważnych ludzi, którzy w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu ratowali bezcenne dzieła sztuki. Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Poszukiwacze zaginionych arcydzieł". Czy nakładać psu kolczatkę i kaganiec? Czy nakładać psu kolczatkę i kaganiec? Kolczatka to ostateczność i na pewno nie powinna być stosowana stale. Trzeba jednak pamiętać, że według prawa pies powinien być albo na smyczy albo w kagańcu. Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 3., odcinek 6. Rok 1500. WIDEO bez cenzury Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 3., odcinek 6. Rok 1500. WIDEO bez cenzury Borgiowie - jak potoczą się dalsze losy jednego z najsłynniejszych rodów w historii Europy? Trwa Jubileuszowy Rok 1500. Z tej okazji do Rzymu napływają tysiące wiernych. I świetnie się składa, bo swoimi donacjami wypełnią wojenny skarbiec Cezara Borgii. Pieniądze są papieskiemu synowi pilnie potrzebne. Chce jak najszybciej zjednoczyć prowincje państwa papieskiego. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów" - emisja tylko na VOD.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!