Ptaki zimujące w Polsce - czym je karmić?

Zimą bardzo często w miejskich skwerach i parkach widać liczne grupy skulonych gołębi i wróbli, jakby czekających na to, by je nakarmić. Dodatkowo część nich czatuje na gałęziach w pobliżu karmników, licząc na porcję darmowych ziaren. Tylko czy ptaki zimą rzeczywiście należy dokarmiać? Jeśli tak to, czym?

Skrzydlata zima

Skrzydlata zima
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:23:55

Co ciekawe dokarmianie ptaków zimą bardziej służy ludziom niż zwierzętom. To pomagając słabszym poprawiamy swoje samopoczucie, czasami w ten sposób uczymy dziecka szacunku dla zwierząt przy okazji zapewniając rodzinie rozrywkę – obserwowanie żerujących skrzydlatych. Jednak dokarmianie ptaków zimą ma też swoje minusy, o których musimy pamiętać decydując się pomagać zwierzętom.

Przede wszystkim ptaki należy karmić jedynie w przypadku dużych mrozów – przy wyższych temperaturach muszą one nauczyć się radzić sobie same. Musimy pamiętać, aby jedzenie dosypywać o stałej porze, dbając przy tym o czystość karmnika. Stare jedzenie zmieszane z odchodami może zaszkodzić ptakom. Musimy mieć także świadomość, że nasz karmnik odwiedzać będą głównie gołębie, wróble i wrony, a niekoniecznie rzadziej spotykane (szczególnie w mieście) kolorowe jemiołuszki czy sikorki. Najważniejsze jednak w dokarmianiu ptactwa jest podawanie im odpowiedniego pokarmu.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Po pierwsze i najważniejsze: nie dokarmiajmy ptaków pieczywem! Jest od dla nich niezbyt odżywczy i może prowadzić do zakwaszenia żołądków i śmierci ptactwa. Nie powinniśmy także pod żadnym pozorem traktować karmnika, jako śmietnika, w którym lądują resztki z naszego stołu. Ptaki karmimy nasionami i owocami, a niektóre z nich tłuszczem z mięsa. Zdrowe ptasie mieszanki możemy przygotować sami lub kupić w sklepach. W czym gustują poszczególne gatunki ptaków?

  • Zięby, gile, drozdy, wróble, mazurki, gołębie: siemię lniane, mak, nasiona słonecznika i zbóż (proso, rzepak, pszenica, jęczmień, żyto).
  • Jemiołuszki, strzyżyki, rudziki: wysuszone owoce jarzębiny, aronii i głogu.
  • Kosy, drozdy: plasterki jabłka.
  • Sikorki i dzięcioły: surowa słonina (koniecznie niesoloną i najlepiej ze skórą powiesić na haczyku).

Nie zapomnijmy również umieścić naszym karmniku pojemnika z wodą i pamiętajmy wymieniać ją minimum raz dziennie.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!