Ptaki zimujące w Polsce - czym je karmić?

Mroźna zima z grubą pokrywą śnieżną to dla ptaków ciężki czas – trudno im wtedy znaleźć pokarm. Jeśli chcemy dokarmiać ptaki zimujące w Polsce, warto wiedzieć, jak to robić, by im rzeczywiście pomóc przetrwać mrozy, a nie zaszkodzić.

Gdy temperatura nie spada poniżej zera, a na ziemi nie leży gruba warstwa śniegu, ptaki zimujące w Polsce sobie poradzą, znajdując samodzielnie naturalny pokarm. Nawet lepiej, że poszukają go same, gdyż wtedy nie gromadzą się w karmniku, gdzie jest większe prawdopodobieństwo wzajemnego zarażania się rozmaitymi chorobami. Kiedy jednak ściśnie mróz i spadnie dużo śniegu, wtedy dokarmianie ptaków może pomóc im przeżyć.

Pamiętajmy, że jeśli już dokarmiamy ptaki w jednym miejscu, one przyzwyczajają się do naszej pomocy i będą przylatywać w to miejsce z nadzieją, że coś zawsze tam znajdą. Trzeba więc karmić je regularnie, a nie od przypadku do przypadku, zależnie od nastroju.

Smakołyki w karmniku: ziarna i suszone owoce

Ptaki chętnie jedzą nasiona słonecznika, konopi, siemienia lnianego, prosa, owsa, pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku. Nie pogardzą również wszelkiego rodzaju orzechami (trzeba je drobno posiekać), a także suszonymi owocami: jabłkami, rodzynkami. Ziarna i orzechy podajemy w osobnym karmniku, a owoce suszone – w osobnym, gdyż różne gatunki ptaków lubią różny pokarm - jeśli zastaną mieszankę, ptaki będą rozrzucać część pokarmu, której nie potrzebują.

Miękka pasza dla ptaków wodnych

Ptaki wodne takie jak łabędzie i kaczki możemy zimą karmić paszą dla kur, kaczek i gęsi, gotowanymi ziemniakami (bez soli), tartą marchwią, płatkami owsianymi oraz gotowanymi kaszami i ryżem (oczywiście też bez soli). Wszystko to podajemy dobrze rozdrobnione i wysypujemy na – w miarę możliwości - odśnieżony fragment terenu.

Tłusty pokarm dla sikorek

Sikorki, a także kowaliki i dzięcioły z nasion lubią najbardziej słonecznik, ale warto go mieszać z innymi gatunkami: prosem, pszenicą, owsem. Ulubionym przysmakiem sikorek jest słonina – pamiętajmy jednak, wieszając ją przy karmniku lub na drzewie, że powinna to być słonina surowa, niesolona i niewędzona. Co 2-3 tygodnie trzeba ją wymieniać, gdyż zjełczała może zaszkodzić ptakom.

Pieczywo dla ptaków - tylko w ostateczności

Błędem jest karmienie ptaków pieczywem, zwłaszcza świeżym – ptaki źle trawią taki pokarm i jeśli jedzą go zbyt dużo, chorują na tzw. kwasicę. Jeśli już chcemy podać ptakom pieczywo, powinno ono być czerstwe i dobrze rozdrobnione. Nie podawajmy też ptakom resztek ze stołu, gdyż zwykle są solone i przyprawiane. Możliwości ptaków wydalania soli są ograniczone - kiedy jej stężenie w organizmie jest zbyt duże, a ptak nie może się napić, przeżywa męki.

Owoce prosto z krzaka

Jeżeli dysponujemy własnym ogródkiem, a lubimy mieć ptaki koło domu, posadźmy tam także rodzime gatunki drzew i krzewów. Jemiołuszki, kosy i kwiczoły zimą żywią się ich owocami i będą nam wdzięczne za jarzębinę, czarny bez czy dereń.

Pamiętajmy o wodzie dla ptaków

Zimą warto przy karmniku zamontować też poidełko, a nawet niewielką kuwetę z wodą. Gdy na dworze trzaskający mróz, woda jest rarytasem, a ptaki przecież muszą także pić. Pamiętajmy też, że ptaki, kontaktując się ze sobą w karmniku czy zostawiając tam kał, są narażone na różnego rodzaju ptasie choroby. Bardzo ważne jest więc, aby miejsce, w którym karmimy ptaki, było regularnie sprzątane.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!