Psy rasowe: cała prawda – brudne sekrety brytyjskiej organizacji kynologicznej Kennel Club

Psy rasy cavalier king charles spaniel przez całe życie muszą zmagać się z bólem. Dlaczego? W procesie hodowli zostały tak wyselekcjonowane, że ich duży mózg z trudem mieści się w malutkiej czaszce. Kto jest winien ich cierpienia? Bynajmniej nie matka natura...
Brytyjska organizacja kynologiczna Kennel Club istnieje od drugiej połowy XIX wieku. Została założona, by udoskonalać poszczególne rasy i promować hodowlę psów rasowych. Działająca przez wiele lat i ciesząca się poważaniem wśród hodowców psów struktura dziś jest na cenzurowanym. Dlaczego? Film „Psy rasowe: cała prawda" ujawnia szokujące fakty na temat stosowanych i firmowanych przez nią metod. Śledztwo dziennikarskie mające na celu uzyskanie informacji o mechanizmach działania przemysłu kynologicznego w Wielkiej Brytanii, trwało dwa lata. Co ujawniło?

U fundamentów działania Kennel Club legła popularna w XIX wieku teoria eugeniczna, głosząca konieczność sztucznej selekcji osobników ludzkich i zwierzęcych w celu zachowania czystości ras. Zgodnie z nią stowarzyszenie podzieliło psy na poszczególne grupy i krzyżowało je w ich obrębie, by utrzymać rasową czystość poszczególnych osobników.

Właśnie w ten sposób wyhodowany został cavalier king charles spaniel...

Brutalne i przynoszące zwierzętom wiele szkód i cierpienia metody stosowane są do dziś. W pogoni za uzyskaniem idealnego psa wystawowego hodowcy narażają czworonogi na ogromne cierpienia związane ze schorzeniami genetycznymi, neurologicznymi, psychicznymi i innymi. Sytuacja wielu ras obciążonych genetycznymi chorobami jest tak dramatyczna, że sprawą zajął się brytyjski parlament. Czy uda się zmienić los psów i wprowadzić nowe zasady etyki hodowlanej?


 

Redakcja 30/07/2014

Zobacz też

DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Jak powstawały jachty kpt.Władysława Wagnera? Na ilu jachtach Wagner opłynął świat? DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Jak powstawały jachty kpt.Władysława Wagnera? Na ilu jachtach Wagner opłynął świat? Kapitan Władysław Wagner, pierwszy Polak, który pod żaglami opłynął świat, jeszcze jako 15-letni młodzieniec wraz z rodzicami przeprowadził się w 1927 roku do Gdyni. W tym mieście rozpoczęła się jego przygoda z żeglarstwem. Podróż kapitana Wagnera dookoła świata trwała parę ładnych lat i odbywała się na więcej niż jednym jachcie. Czy wies na ilu jachtach Wagner opłynął świat i skąd je wziął?  RODZAJE BURZ. Burza frontowa i wewnątrzmasowa - JAK JE ODRÓŻNIĆ? RODZAJE BURZ. Burza frontowa i wewnątrzmasowa - JAK JE ODRÓŻNIĆ? Spotykamy dwa rodzaje burz: frontową i wewnątrzmasową. Czym się różnią? Burze frontowe rozwijają się na frontach meteorologicznych, a burze wewnątrzmasowe pojawiają się wewnątrz jednorodnej masy powietrza Kiedy powstaje FRONT ZOKLUDOWANY, jedna z przyczyn huśtawki pogodowej? Kiedy powstaje FRONT ZOKLUDOWANY, jedna z przyczyn huśtawki pogodowej? Ponieważ front chłodny porusza się wokół centrum niżu znacznie szybciej niż ciepły, dogania go i powstaje front zokludowany. Jest to najbardziej złożony układ frontalny. Jakie zmiany w pogodzie powoduje taki front atmosferyczny? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak ultradźwięki mogą chronić nasz jacht? Poznaj system ultradźwiękowego przeciwdziałania obrastaniu dna jachtu DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak ultradźwięki mogą chronić nasz jacht? Poznaj system ultradźwiękowego przeciwdziałania obrastaniu dna jachtu Jacht z brudnym, porośniętym wodorostami dnem i burtami płynie zdecydowanie wolniej. Bez względu na to czy jest to rejs turystyczny czy regatowy, zawsze zależy nam, aby nasza łódka płynęła z optymalną w danych warunkach szybkością. Jak tego dokonać?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!