Przesądy i wróżby. Jak św. Łucja przepowiada pogodę?

Dzień św. Łucji przypada na 13 grudnia. Według przesądów ludowych, od tego dnia na wschodzie ubywało dnia, zatem dzień św. był porą graniczną, sprzyjająca magii. Dowiedz się, jak wyczytać prognozę na cały rok obserwując grudniowe dni. Przesądy i wróżby. Jak św. Łucja przepowiada pogodę?

Kim była św. Łucja?

Według biografii św. Łucji, która pochodzi z V wieku, wynika, że święta Łucja urodziła się w bogatej rodzinie we włoskim mieście Syrakuzy. Była jedynaczką, przeznaczoną na żonę bogatego młodzieńca. Gdy matka Łucji zachorowała, ta udała się do grobu św. Agaty, by wyprosić zdrowie dla chorej matki. Modlitwy Łucji zostały wysłuchane, jednak św. Agata przepowiedziała jej rychłą i męczeńską śmierć. Po powrocie do Syrakuz Łucja, zgodnie z radą św. Agaty, rozdała swoje mienie ubogim, zerwała z narzeczonym i złożyła ślub dozgonnej czystości. Niedoszły małżonek z zemsty wydał Łucję władzom rzymskim. 23 letnia Łucja została ścięta mieczem.

Św. Łucja stała się patronką 13 grudnia - dnia uchodzącego za najkrótszy dzień w roku.

Jak Łucja przepowiada pogodę

Z kultem św. Łucji wiąże się przepowiadanie pogody. Aby przewidzieć pogodę na przyszły rok, należy obserwować dni grudniowe, począwszy od dnia św. Łucji (13 grudnia) do Wigilii (24 grudnia). Jest ich 12 i każdy z nich symbolizuje jeden miesiąc w roku: 13 grudnia- styczeń, 14 grudnia- luty, 15 grudnia – marzec itd. Jeśli do południa danego dnia świeci słońce lub pada deszcz, jest ciepło/zimno jak na daną porę roku – taka też będzie pierwsza połowa odpowiedniego miesiąca. Popołudniowa pogoda przepowiada drugą połowę miesiąca.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 23/11/2011

Zobacz też

BLOKADA NA KOLE. Co robić, gdy straż miejska założy blokadę na koło? BLOKADA NA KOLE. Co robić, gdy straż miejska założy blokadę na koło? Jeśli straż miejska założyła nam blokadę, pamiętajmy o podstawowej zasadzie - nie zdejmujmy jej sami! Zmiana koła na zapasowe i odjechanie z miejsca z blokadą w bagażniku może wydawać się kuszącą perspektywą, jednak narażamy się wtedy na bardzo poważne konsekwencje. Co robić, gdy straż miejska założy blokadę na koło? Jak wjechać na śliskie wzniesienie i jak bezpiecznie z niego zjechać? Jak wjechać na śliskie wzniesienie i jak bezpiecznie z niego zjechać? Mróz i śnieg na drogach zimą zawsze stwarzają niebezpieczeństwo. Trudno zapanować nad samochodem, gdy jest ślisko i pada zamarzający śnieg. Mówimy, jak bezpiecznie podjechać pod śliskie wzniesienie i z niego zjechać, gdy na jezdni panują zimowe warunki. ODMRAŻACZ DO SZYB - czy to działa? Jakie są zalety odmrażaczy do szyb samochodowych? ODMRAŻACZ DO SZYB - czy to działa? Jakie są zalety odmrażaczy do szyb samochodowych? Masz dosyć porannego skrobania szyb swojego samochodu? Uważasz, że to zbyt czasochłonne i nie efektywne? Sporą popularnością cieszą się specjalne płyny do szyb. W jaki sposób radzą sobie z zamarzniętym śniegiem? Czy skutecznie zastępują skrobaczkę? Mówimy, jak działa odmrażacz do szyb. CARPOOLING. Jak zmniejszyć wydatki na paliwo w drodze do pracy i na wakacje? Wypróbuj carpooling CARPOOLING. Jak zmniejszyć wydatki na paliwo w drodze do pracy i na wakacje? Wypróbuj carpooling Czym jest carpooling? Wydatki na paliwo w drodze do pracy i na wakacje można zmniejszyć i nie chodzi tu o ekonomiczną jazdę. W świecie od lat stosowany jest carpooling, czyli umawianie się na wspólne przejazdy w celu obniżania kosztów podróży. W Polsce znany od niedawna, ale to na pewno rozwojowa forma podróżowania. Wypróbuj carpooling.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!