Przesądy i wróżby. Jak św. Łucja przepowiada pogodę?

Dzień św. Łucji przypada na 13 grudnia. Według przesądów ludowych, od tego dnia na wschodzie ubywało dnia, zatem dzień św. był porą graniczną, sprzyjająca magii. Dowiedz się, jak wyczytać prognozę na cały rok obserwując grudniowe dni. Przesądy i wróżby. Jak św. Łucja przepowiada pogodę?

Kim była św. Łucja?

Według biografii św. Łucji, która pochodzi z V wieku, wynika, że święta Łucja urodziła się w bogatej rodzinie we włoskim mieście Syrakuzy. Była jedynaczką, przeznaczoną na żonę bogatego młodzieńca. Gdy matka Łucji zachorowała, ta udała się do grobu św. Agaty, by wyprosić zdrowie dla chorej matki. Modlitwy Łucji zostały wysłuchane, jednak św. Agata przepowiedziała jej rychłą i męczeńską śmierć. Po powrocie do Syrakuz Łucja, zgodnie z radą św. Agaty, rozdała swoje mienie ubogim, zerwała z narzeczonym i złożyła ślub dozgonnej czystości. Niedoszły małżonek z zemsty wydał Łucję władzom rzymskim. 23 letnia Łucja została ścięta mieczem.

Św. Łucja stała się patronką 13 grudnia - dnia uchodzącego za najkrótszy dzień w roku.

Jak Łucja przepowiada pogodę

Z kultem św. Łucji wiąże się przepowiadanie pogody. Aby przewidzieć pogodę na przyszły rok, należy obserwować dni grudniowe, począwszy od dnia św. Łucji (13 grudnia) do Wigilii (24 grudnia). Jest ich 12 i każdy z nich symbolizuje jeden miesiąc w roku: 13 grudnia- styczeń, 14 grudnia- luty, 15 grudnia – marzec itd. Jeśli do południa danego dnia świeci słońce lub pada deszcz, jest ciepło/zimno jak na daną porę roku – taka też będzie pierwsza połowa odpowiedniego miesiąca. Popołudniowa pogoda przepowiada drugą połowę miesiąca.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!