Przegrana sprawa w sądzie? Odwołaj się! Sprawdź, jak działa Trybunał w Strasburgu

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka można się odwoływać od decyzji Sądu Najwyższego. Dopiero wyczerpanie każdej ścieżki prawnej w kraju pozwala na odwołanie się do Trybunału. Czym jest Europejski Trybunał Praw Człowieka i w jakiej sytuacji można się do niego odwołać?

Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu, stąd popularne określenia: "Trybunał w Strasburgu" czy "odwołam się do Strasburga" nie może być mylony z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, który zajmuje się innymi sprawami. Należy zauważyć, że Trybunał w Strasburgu nie jest instytucją Unii Europejskiej (jest nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości).

Działa on na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i jest organem sądownictwa międzynarodowego, stanowiącego na podstawie Konwencji swoistą ostateczną instancję sądową dla obywateli krajów, które podpisały i ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Wyrok sądu - kiedy możemy odwołać się do Trybunału w Strasburgu ?

Fakt, że Europejski Trybunał Praw Człowieka jest taką ostateczną instancją sądową oznacza, że do Strasburga można odwołać się dopiero po wyczerpaniu drogi sądowej w swoim kraju. Jeżeli wyrok sądu wydany w naszej sprawie uznamy za niesprawiedliwy, to najpierw musimy wnieść apelację do sądu wyższej instancji, potem sprawa dociera do Sądu Najwyższego i dopiero gdy kasacja (jeżeli wystąpią okoliczności umożliwiające jej złożenie) zawiedzie, wtedy możemy wystąpić ze skargą do Trybunału w Strasburgu. Oczywiście, jeżeli nie wystąpiły okoliczności do kasacji, a wyczerpała się droga sądowa, to również możemy wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sprawa przed Trybunałem - jak wygląda proces ?

Sprawa trafia do Trybunału, najpierw sędzia rozpatruje zasadność skargi. Ważne jest, że sędzia ten nie może pochodzić z kraju, przeciwko któremu wniesiona jest skarga. Czyli polski sędzia, jeżeli taki akurat byłby w składzie ETPCz nie mógłby rozpatrywać zasadności skargi przeciwko Polsce. Dopiero po rozpatrzeniu zasadności sprawa trafia dalej do Komitetu Trybunału lub Izby Trybunału. Ewentualne odwołania (lub sprawy bardziej poważne) rozpatruje Wielka Izba Trybunału.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest ostateczny, a państwa, które ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka muszą się do niego stosować. W przypadku Polski głośne sprawy, które nasze państwo przegrało to m. in. sprawa Alicji Tysiąc, której odmówiono aborcji. Polska jest na szóstym miejscu pod względem liczby złożonych do Strasburga skarg.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/11/2011

Zobacz też

SEN O PRAWNIKACH SENNIK. Co znaczy, gdy śnisz sny prawnicze? POZNAJ ZNACZENIE SNÓW SEN O PRAWNIKACH SENNIK. Co znaczy, gdy śnisz sny prawnicze? POZNAJ ZNACZENIE SNÓW Co oznacza jak śnią mi się prawnik, prawnicy, sąd, prokurator, oskarżyciel? Prawników, procesów i sądów w realu raczej unikamy, ale bywa, że nachodzą nas w snach. Zwykle niezbyt przyjemnych (czasami koszmarnych), ale prawnicze sny wcale nie muszą oznaczać złych wiadomości. Kłopoty, komplikacje - owszem, ale najczęściej z happy endem! Zobacz zatem, co oznaczają sny o m.in. adwokatach. SEN O ZWIERZĘTACH SENNIK. Nietoperz, miś, gęś i inne zwierzęta. Co znaczy, gdy się przyśnią? SEN O ZWIERZĘTACH SENNIK. Nietoperz, miś, gęś i inne zwierzęta. Co znaczy, gdy się przyśnią? Co oznacza jak śnią mi się zwierzęta? Zwierzęta symbolizują siły natury, skryte potrzeby i pragnienia. We śnie ostrzegają przed niebezpieczeństwem, wrogami, nieprzyjemnościami i kłopotami finansowymi, ale też zwiastują bogactwo, szczęście i miłość. Są jak duchy opiekuńcze, więc sny z nimi mają zazwyczaj znaczenie pozytywne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ich temat - uważnie przeczytaj ten tekst. Najlepsze kawały o jeżach! Mięsny jeż to dopiero początek. Jak śmieszne potrafią być jeże? Najlepsze kawały o jeżach! Mięsny jeż to dopiero początek. Jak śmieszne potrafią być jeże? Znasz mięsnego jeża? Tu są lepsze historie z jeżami. Poznaj najlepsze dowcipy z jeżami i o jeżach, w sam raz do opowiedzenia na imprezie lub spotkaniu z przyjaciółmi. Uwaga! Kawały tylko do dorosłych.  KIM BYLI EWANGELIŚCI? Co wiemy o apostołach i świętych, którzy napisali Ewangelie? Co wiemy o autorach Nowego Testamentu? KIM BYLI EWANGELIŚCI? Co wiemy o apostołach i świętych, którzy napisali Ewangelie? Co wiemy o autorach Nowego Testamentu? Autorem pierwszej ewangelii był jeden z apostołów Jezusa, Mateusz. Marek i Łukasz nigdy nie byli uczniami Chrystusa, a mimo to stali się autorami ewangelii kanonicznych. A czym wsławił się czwarty ewangelista Jan? Mówimy, kim byli ewangeliści.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!