Przegrana sprawa w sądzie? Odwołaj się! Sprawdź, jak działa Trybunał w Strasburgu

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka można się odwoływać od decyzji Sądu Najwyższego. Dopiero wyczerpanie każdej ścieżki prawnej w kraju pozwala na odwołanie się do Trybunału. Czym jest Europejski Trybunał Praw Człowieka i w jakiej sytuacji można się do niego odwołać?

Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu, stąd popularne określenia: "Trybunał w Strasburgu" czy "odwołam się do Strasburga" nie może być mylony z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, który zajmuje się innymi sprawami. Należy zauważyć, że Trybunał w Strasburgu nie jest instytucją Unii Europejskiej (jest nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości).

Działa on na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i jest organem sądownictwa międzynarodowego, stanowiącego na podstawie Konwencji swoistą ostateczną instancję sądową dla obywateli krajów, które podpisały i ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Wyrok sądu - kiedy możemy odwołać się do Trybunału w Strasburgu ?

Fakt, że Europejski Trybunał Praw Człowieka jest taką ostateczną instancją sądową oznacza, że do Strasburga można odwołać się dopiero po wyczerpaniu drogi sądowej w swoim kraju. Jeżeli wyrok sądu wydany w naszej sprawie uznamy za niesprawiedliwy, to najpierw musimy wnieść apelację do sądu wyższej instancji, potem sprawa dociera do Sądu Najwyższego i dopiero gdy kasacja (jeżeli wystąpią okoliczności umożliwiające jej złożenie) zawiedzie, wtedy możemy wystąpić ze skargą do Trybunału w Strasburgu. Oczywiście, jeżeli nie wystąpiły okoliczności do kasacji, a wyczerpała się droga sądowa, to również możemy wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sprawa przed Trybunałem - jak wygląda proces ?

Sprawa trafia do Trybunału, najpierw sędzia rozpatruje zasadność skargi. Ważne jest, że sędzia ten nie może pochodzić z kraju, przeciwko któremu wniesiona jest skarga. Czyli polski sędzia, jeżeli taki akurat byłby w składzie ETPCz nie mógłby rozpatrywać zasadności skargi przeciwko Polsce. Dopiero po rozpatrzeniu zasadności sprawa trafia dalej do Komitetu Trybunału lub Izby Trybunału. Ewentualne odwołania (lub sprawy bardziej poważne) rozpatruje Wielka Izba Trybunału.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest ostateczny, a państwa, które ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka muszą się do niego stosować. W przypadku Polski głośne sprawy, które nasze państwo przegrało to m. in. sprawa Alicji Tysiąc, której odmówiono aborcji. Polska jest na szóstym miejscu pod względem liczby złożonych do Strasburga skarg.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!