Przeciążone ciążą. Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt?

Traktując rzecz z grubsza, można powiedzieć, że dłużej trwa ciąża u zwierząt dużych, a krócej u małych. Istnieją jednak bardzo ciekawe wyjątki od tej reguły. Choćby duże nietoperze. Pozostają w ciąży aż 240 dni, więc o trzy tygodnie dłużej niż potężne niedźwiedzie brunatne. Ile trwa ciąża u zwierząt - poznaj rekordzistów!
Zdjęcie z artykułu: Przeciążone ciążą. Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt?
Ciąża słonia indyjskiego trwa aż 600 dni i jest to najdłuższa ciąża na świecieźródło:thinkstocphotos.com

Kto najdłużej jest w ciąży?

Nawet ciąża samicy płetwala błękitnego, rodzącej dwutonowe dziecko, jest dwukrotnie krótsza w porównaniu z ciążą słonicy indyjskiej. Słonie indyjskie przechodzą bardzo długi rozwój, zarówno będąc jeszcze we wnętrzu swoich mam, jak i potem. Słoniątko urodzone po ciąży trwającej 600 dni dojrzewa płciowo dopiero w wieku 16 lat, co jest absolutnym rekordem pośród ssaków. To zabawne, ale następnym zwierzęciem po słoniu pod względem czasu dojrzewania, osiągającym zdolność do rozmnażania w wielu blisko 15 lat jest wprawdzie żółw, za to... słoniowy!

Na drugim miejscu po azjatyckiej słonicy plasują się ex equo żyrafa i nosorożec. U tych zwierząt ciąża trwa 450 dni.

Kolejną „ciężarówką przystosowaną do długich tras” jest samica wielbłąda, pozostająca w ciąży przez 380 dni.

Ciąża osła trwa okrągły rok: 365 dni.

Na uwagę zasługują również samice delfina butlonosego z ciążą 360–dniową, najdłuższą spośród delfinów, o 2 miesiące dłuższą od ciąży delfina zwyczajnego.

Ponad 300 dni trwa ciąża koni (336 dni), płetwali błękitnych (330), jeleni szlachetnych (310) i saren (305).

Przez 300 dni pływają, a potem już tylko zalegają na brzegu ciężarne samice słoni morskich.

228–dniowa ciąża krów jest o 10 dni dłuższa od ciąży samicy goryla, ale o trzy tygodnie krótsza od ciąży orangutana, tylko o miesiąc krótszej niż ludzka. Ciąża u szympansów, naszych najbliższych krewnych, trwa o 50 dni krócej od ludzkiej.

Ciąża błyskawiczna

Najkrótsze ciąże to specjalność torbaczy, pośród których najszybsza jest kuna workowata rodząca po dziewięciu dniach i opos wirginijski, którego samica rodzi po dniach dwunastu. Ponieważ jednak dzieci torbaczy długo siedzą w torbie, cały rząd tych ssaków należy raczej z tej konkurencji wykluczyć.

W pełni zasłużonymi rekordzistkami w kategorii ciąż błyskawicznych są za to chomiki i norniki, gotowe na narodziny już po 20 dniach. Myszy polne plasują się jeden dzień za nimi, a szczury wędrowne dwa dni za myszami. „Pośpieszne” są również samice królika, z ciążą trwającą 31 dni, wiewiórki (38 dni) i jeża (40 dni). Kotka jest w ciąży dwa razy dłużej od chomika i o pięć dni dłużej od suki.

Gnuśne jaja

Najdłużej dojrzewa do wyklucia zawartość jaj hatterii, gada będącego żywą skamieniałością. Młode hatterie wykluwają się po 450 dniach od złożenia jaj, a same jaja są składane przez samicę aż 9 miesięcy po zapłodnieniu.

Młode żółwie słoniowe wychodzą z jaj po 200 dniach od złożenia, czyli średnio po czasie trzykrotnie dłuższym niż ma to miejsce u jajorodnych węży. Bardzo długo, bo około 220 dni siedzi wewnątrz jaj przychówek alpejskiego płaza, salamandry czarnej.

Dzieci raka rzecznego raczą wyjść z jajeczek dopiero po 180 dniach.

Spośród ptaków anielską cierpliwość w wysiadywaniu mają albatrosy wędrowne, których pisklęta wykluwają się po 80 dniach, i ptaki kiwi, czekające na pierwsze pęknięcie aż 75 dni. Na szczególne uznanie zasługuje samiec pingwina cesarskiego, wysiadujący jaja „tylko” 64 dni, za to w samym środku polarnej zimy. Dla porównania, wróbelki są gotowe po dwóch tygodniach. I odtąd już zawsze im się śpieszy.

Ewa Jabłońska 11/04/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!