Przeciążone ciążą. Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt?

Traktując rzecz z grubsza, można powiedzieć, że dłużej trwa ciąża u zwierząt dużych, a krócej u małych. Istnieją jednak bardzo ciekawe wyjątki od tej reguły. Choćby duże nietoperze. Pozostają w ciąży aż 240 dni, więc o trzy tygodnie dłużej niż potężne niedźwiedzie brunatne. Ile trwa ciąża u zwierząt - poznaj rekordzistów!
Zdjęcie z artykułu: Przeciążone ciążą. Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt?
Ciąża słonia indyjskiego trwa aż 600 dni i jest to najdłuższa ciąża na świecieźródło:thinkstocphotos.com

Kto najdłużej jest w ciąży?

Nawet ciąża samicy płetwala błękitnego, rodzącej dwutonowe dziecko, jest dwukrotnie krótsza w porównaniu z ciążą słonicy indyjskiej. Słonie indyjskie przechodzą bardzo długi rozwój, zarówno będąc jeszcze we wnętrzu swoich mam, jak i potem. Słoniątko urodzone po ciąży trwającej 600 dni dojrzewa płciowo dopiero w wieku 16 lat, co jest absolutnym rekordem pośród ssaków. To zabawne, ale następnym zwierzęciem po słoniu pod względem czasu dojrzewania, osiągającym zdolność do rozmnażania w wielu blisko 15 lat jest wprawdzie żółw, za to... słoniowy!

Na drugim miejscu po azjatyckiej słonicy plasują się ex equo żyrafa i nosorożec. U tych zwierząt ciąża trwa 450 dni.

Kolejną „ciężarówką przystosowaną do długich tras” jest samica wielbłąda, pozostająca w ciąży przez 380 dni.

Ciąża osła trwa okrągły rok: 365 dni.

Na uwagę zasługują również samice delfina butlonosego z ciążą 360–dniową, najdłuższą spośród delfinów, o 2 miesiące dłuższą od ciąży delfina zwyczajnego.

Ponad 300 dni trwa ciąża koni (336 dni), płetwali błękitnych (330), jeleni szlachetnych (310) i saren (305).

Przez 300 dni pływają, a potem już tylko zalegają na brzegu ciężarne samice słoni morskich.

228–dniowa ciąża krów jest o 10 dni dłuższa od ciąży samicy goryla, ale o trzy tygodnie krótsza od ciąży orangutana, tylko o miesiąc krótszej niż ludzka. Ciąża u szympansów, naszych najbliższych krewnych, trwa o 50 dni krócej od ludzkiej.

Ciąża błyskawiczna

Najkrótsze ciąże to specjalność torbaczy, pośród których najszybsza jest kuna workowata rodząca po dziewięciu dniach i opos wirginijski, którego samica rodzi po dniach dwunastu. Ponieważ jednak dzieci torbaczy długo siedzą w torbie, cały rząd tych ssaków należy raczej z tej konkurencji wykluczyć.

W pełni zasłużonymi rekordzistkami w kategorii ciąż błyskawicznych są za to chomiki i norniki, gotowe na narodziny już po 20 dniach. Myszy polne plasują się jeden dzień za nimi, a szczury wędrowne dwa dni za myszami. „Pośpieszne” są również samice królika, z ciążą trwającą 31 dni, wiewiórki (38 dni) i jeża (40 dni). Kotka jest w ciąży dwa razy dłużej od chomika i o pięć dni dłużej od suki.

Gnuśne jaja

Najdłużej dojrzewa do wyklucia zawartość jaj hatterii, gada będącego żywą skamieniałością. Młode hatterie wykluwają się po 450 dniach od złożenia jaj, a same jaja są składane przez samicę aż 9 miesięcy po zapłodnieniu.

Młode żółwie słoniowe wychodzą z jaj po 200 dniach od złożenia, czyli średnio po czasie trzykrotnie dłuższym niż ma to miejsce u jajorodnych węży. Bardzo długo, bo około 220 dni siedzi wewnątrz jaj przychówek alpejskiego płaza, salamandry czarnej.

Dzieci raka rzecznego raczą wyjść z jajeczek dopiero po 180 dniach.

Spośród ptaków anielską cierpliwość w wysiadywaniu mają albatrosy wędrowne, których pisklęta wykluwają się po 80 dniach, i ptaki kiwi, czekające na pierwsze pęknięcie aż 75 dni. Na szczególne uznanie zasługuje samiec pingwina cesarskiego, wysiadujący jaja „tylko” 64 dni, za to w samym środku polarnej zimy. Dla porównania, wróbelki są gotowe po dwóch tygodniach. I odtąd już zawsze im się śpieszy.

Ewa Jabłońska 11/04/2016

Zobacz też

Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie znane jest na całym świecie. Jan Paweł II zachęcał, aby podczas wakacji na pierwszym miejscu zadbać o życie duchowe, a po jego śmierci papieska turystyka religijna staje się coraz bardziej popularna. Polecamy zatem sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki Dlaczego warto odwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach? Podróżowanie szlakami ulubionych sanktuariów papieża to niezapomniane Jan Paweł II zachęcał, aby podczas wakacji na pierwszym miejscu zadbać o życie duchowe, gdyż podczas roku pracy człowiek nie ma często na Boga czasu! Po jego śmierci papieska turystyka religijna staje się coraz bardziej popularna. Jak pomóc naszym pupilom przetrwać upały? Jak pomóc naszym pupilom przetrwać upały? Żar lejący się z nieba doskwiera nie tylko nam. Wysokie temperatury źle znoszą również nasi czworonożni przyjaciele, szczególnie szczenięta, suki w ciąży, otyłe i starsze. Jak pomóc naszemu pupilowi przetrwać upały? Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach Podróżowanie szlakami ulubionych sanktuariów papieża to niezapomniane Jan Paweł II zachęcał, aby podczas wakacji na pierwszym miejscu zadbać o życie duchowe, gdyż podczas roku pracy człowiek nie ma często na Boga czasu! Po jego śmierci papieska turystyka religijna staje się coraz bardziej popularna.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!