Przeciążone ciążą. Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt?

Traktując rzecz z grubsza, można powiedzieć, że dłużej trwa ciąża u zwierząt dużych, a krócej u małych. Istnieją jednak bardzo ciekawe wyjątki od tej reguły. Choćby duże nietoperze. Pozostają w ciąży aż 240 dni, więc o trzy tygodnie dłużej niż potężne niedźwiedzie brunatne. Ile trwa ciąża u zwierząt - poznaj rekordzistów!
Zdjęcie z artykułu: Przeciążone ciążą. Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt?
Ciąża słonia indyjskiego trwa aż 600 dni i jest to najdłuższa ciąża na świecieźródło:thinkstocphotos.com

Kto najdłużej jest w ciąży?

Nawet ciąża samicy płetwala błękitnego, rodzącej dwutonowe dziecko, jest dwukrotnie krótsza w porównaniu z ciążą słonicy indyjskiej. Słonie indyjskie przechodzą bardzo długi rozwój, zarówno będąc jeszcze we wnętrzu swoich mam, jak i potem. Słoniątko urodzone po ciąży trwającej 600 dni dojrzewa płciowo dopiero w wieku 16 lat, co jest absolutnym rekordem pośród ssaków. To zabawne, ale następnym zwierzęciem po słoniu pod względem czasu dojrzewania, osiągającym zdolność do rozmnażania w wielu blisko 15 lat jest wprawdzie żółw, za to... słoniowy!

Na drugim miejscu po azjatyckiej słonicy plasują się ex equo żyrafa i nosorożec. U tych zwierząt ciąża trwa 450 dni.

Kolejną „ciężarówką przystosowaną do długich tras” jest samica wielbłąda, pozostająca w ciąży przez 380 dni.

Ciąża osła trwa okrągły rok: 365 dni.

Na uwagę zasługują również samice delfina butlonosego z ciążą 360–dniową, najdłuższą spośród delfinów, o 2 miesiące dłuższą od ciąży delfina zwyczajnego.

Ponad 300 dni trwa ciąża koni (336 dni), płetwali błękitnych (330), jeleni szlachetnych (310) i saren (305).

Przez 300 dni pływają, a potem już tylko zalegają na brzegu ciężarne samice słoni morskich.

228–dniowa ciąża krów jest o 10 dni dłuższa od ciąży samicy goryla, ale o trzy tygodnie krótsza od ciąży orangutana, tylko o miesiąc krótszej niż ludzka. Ciąża u szympansów, naszych najbliższych krewnych, trwa o 50 dni krócej od ludzkiej.

Ciąża błyskawiczna

Najkrótsze ciąże to specjalność torbaczy, pośród których najszybsza jest kuna workowata rodząca po dziewięciu dniach i opos wirginijski, którego samica rodzi po dniach dwunastu. Ponieważ jednak dzieci torbaczy długo siedzą w torbie, cały rząd tych ssaków należy raczej z tej konkurencji wykluczyć.

W pełni zasłużonymi rekordzistkami w kategorii ciąż błyskawicznych są za to chomiki i norniki, gotowe na narodziny już po 20 dniach. Myszy polne plasują się jeden dzień za nimi, a szczury wędrowne dwa dni za myszami. „Pośpieszne” są również samice królika, z ciążą trwającą 31 dni, wiewiórki (38 dni) i jeża (40 dni). Kotka jest w ciąży dwa razy dłużej od chomika i o pięć dni dłużej od suki.

Gnuśne jaja

Najdłużej dojrzewa do wyklucia zawartość jaj hatterii, gada będącego żywą skamieniałością. Młode hatterie wykluwają się po 450 dniach od złożenia jaj, a same jaja są składane przez samicę aż 9 miesięcy po zapłodnieniu.

Młode żółwie słoniowe wychodzą z jaj po 200 dniach od złożenia, czyli średnio po czasie trzykrotnie dłuższym niż ma to miejsce u jajorodnych węży. Bardzo długo, bo około 220 dni siedzi wewnątrz jaj przychówek alpejskiego płaza, salamandry czarnej.

Dzieci raka rzecznego raczą wyjść z jajeczek dopiero po 180 dniach.

Spośród ptaków anielską cierpliwość w wysiadywaniu mają albatrosy wędrowne, których pisklęta wykluwają się po 80 dniach, i ptaki kiwi, czekające na pierwsze pęknięcie aż 75 dni. Na szczególne uznanie zasługuje samiec pingwina cesarskiego, wysiadujący jaja „tylko” 64 dni, za to w samym środku polarnej zimy. Dla porównania, wróbelki są gotowe po dwóch tygodniach. I odtąd już zawsze im się śpieszy.

Ewa Jabłońska 11/04/2016

Zobacz też

Jak powstała i czym jest siatkarska Liga Mistrzów? Jak powstała i czym jest siatkarska Liga Mistrzów? Zalążek rozgrywek siatkarskich, które dziś znamy pod nazwą Liga Mistrzów, zrodził się już w 1959 roku. Inicjatorami tej idei byli polscy działacze i dziennikarze zajmujący się siatkówką. Chodziło o wyróżnienie najlepszych zespołów Starego Kontynentu i danie im szansy walki o prestiżowe trofeum. Co można, CZEGO NIE WOLNO wnieść na stadion? Wykaz przedmiotów ZAKAZANYCH. Przewodnik dla kibiców Co można, CZEGO NIE WOLNO wnieść na stadion? Wykaz przedmiotów ZAKAZANYCH. Przewodnik dla kibiców To, że na stadion nie można wnosić broni czy materiałów pirotechnicznych, jest oczywiste i zrozumiałe. Ale nie wejdziesz na mecz także wtedy, gdy chcesz wnieść kamerę, megafon albo... dużą ilość papieru. Lista rzeczy, których nie można wnosić na stadion jest bardzo długa. Są na niej: materiały pirotechniczne i łatwopalne (sztuczne ognie, race, petardy, świece dymne), pojemniki na napoje (dzbanki, kubki, butelki szklane i plastikowe), alkohol i narkotyki, substancje w aerozolu, łatwopalne i żrące, materiały propagandowe i reklamowe, materiały o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym, religijnym, duże i nieporęczne przedmioty (kaski, pudła, krzesła, drabiny, walizki), sprzęt do "robienia hałasu" (syreny, megafony, wuwuzele), profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć czy filmowania, flagi większe niż 2 na 1,5 metra. Dozwolone są za to np. zapalniczki, a także maszty do flag.   Czy ktoś, kto kradnie marzenia, jest złodziejem? Czy ktoś, kto kradnie marzenia, jest złodziejem? Są ludzie, którzy nie mogą znieść, że masz marzenia, pragnienia, ambicje. Są złodziejami, których cieszy tylko kradzież marzeń i ich nieszczenie...   OKNO ŻYCIA DLA ZWIERZĄT. Czym jest? Gdzie się znajduje? OKNO ŻYCIA DLA ZWIERZĄT. Czym jest? Gdzie się znajduje? Właściciele zwierząt mają wreszcie miejsce, gdzie mogą bez problemów, zbędnych formalności i okrutnego traktowania zostawić niechcianego bądź niepotrzebnego pupila. W Warszawie uruchomiono właśnie pierwsze okno życia dla zwierząt!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!