Przebiegunowanie Ziemi 21 grudnia 2012. Czy i kiedy KONIEC ŚWIATA w 2012?

Zmiana magnetycznych biegunów Ziemi oznacza gwałtowne erupcje wulkanów, wysokie na 100 metrów fale tsunami zalewające kontynenty i koniec ludzkiej cywilizacji? Tak, ale tylko w filmach. W prawdziwym świecie przebiegunowanie byłoby znacznie mniej spektakularne. Jak może wyglądać przebiegunowanie Ziemi?

Przebiegunowanie Ziemi. Czy to początek końca?

Przyczyny odwracania pola geomagnetycznego Ziemi są związane z wewnętrzną dynamiką planety. Nasza planeta obraca się wokół swej osi, a wraz z nią obraca się ciekłe żelazo w jej jądrze, zmuszając do rotacji znajdujące się tam elektrony, które wzbudzają pole magnetyczne. Jest to tzw. efekt dynama.

Wspomniane pole magnetyczne pokrywa całą planetę i to właśnie w jego kontekście wyróżniamy biegun północny i południowy. Nie wiadomo, dlaczego bieguny pola magnetycznego planety co jakiś czas zmieniają się miejscami, jednak pewne jest, że tak się dzieje, a naukowcy wyliczyli, że ostatni taki przypadek miał miejsce 780 tys. lat temu.

Rok 2012. Czy Ziemi grozi przebiegunowanie?

Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, żeby przebiegunowanie Ziemi nastąpiło w 2012 roku. Według badaczy, nawet gdyby tak się stało, nie ma groźby zagłady ludzkości. Dlaczego? Z wyliczeń badaczy wynika, że podczas ostatniej zmiany biegunów na ziemi żył już między innymi przodek współczesnego człowieka, homo erectus.

Jak widać zmiana biegunów nie miała wpływu na jego życie i rozwój, nie ma więc powodów, żeby sądzić, że w przypadku współczesnego człowieka mogłoby być inaczej.

Redakcja 07/05/2012

Zobacz też

Czy od sprzedaży w internecie należy odprowadzić podatek? Czy od sprzedaży w internecie należy odprowadzić podatek? W trakcie wiosennych porządków natrafisz na wiele niepotrzebnych rzeczy, z którymi od lat nie potrafisz się rozstać. Aukcje internetowe to doskonały sposób, aby wreszcie się ich pozbyć, a przy okazji dołożyć coś do rodzinnego budżetu. Przeczytaj, kiedy należy rozliczyć się za to z fiskusem. Jak odtworzyć kształt przedmiotu? Czy z przedmiotu można odtworzyć jego plany? Jak odtworzyć kształt przedmiotu? Czy z przedmiotu można odtworzyć jego plany? Proces powstawania jachtów zaczyna się w biurze konstrukcyjnym, a kończy w stoczni, gdzie na podstawie stworzonego przez konstruktorów planu buduje się kadłub. Czasem jednak zachodzi potrzeba odwrócenia tych zabiegów - stworzenia dokumentacji istniejącego już jachtu, którego plany są niedostępne. Jak to się robi? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Z jakim rowerem na jacht? Dlaczego rower na jachcie jest niezbędny? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Z jakim rowerem na jacht? Dlaczego rower na jachcie jest niezbędny? Gdy nasza wyprawa żeglarska ma w planie odwiedzenie kilkunastu portów, niezbędne jest posiadanie na pokładzie roweru. To najlepszy środek lokomocji w portach, w których jachty cumujemy daleko od miasta. Zawsze powstaje jednak pytanie, jaki rower wybrać? DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Laura Dekker - czy to najmłodsza i najdzielniejsza sterniczka świata? Ma za sobą rejs dookoła świata! DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Laura Dekker - czy to najmłodsza i najdzielniejsza sterniczka świata? Ma za sobą rejs dookoła świata! W sobotę 21 stycznia 2012 roku wieczorem do portu Sint Marteen na Karaibach wpłynęła na swym jachcie „Guppy” 16-letnia Laura Dekker. Tym samym Holenderka zamknęła wokółziemski krąg i stała się najmłodszą żeglarką w historii, która zdołała dokonać takiego wyczynu.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!