Przebiegunowanie Ziemi 21 grudnia 2012. Czy i kiedy KONIEC ŚWIATA w 2012?

Zmiana magnetycznych biegunów Ziemi oznacza gwałtowne erupcje wulkanów, wysokie na 100 metrów fale tsunami zalewające kontynenty i koniec ludzkiej cywilizacji? Tak, ale tylko w filmach. W prawdziwym świecie przebiegunowanie byłoby znacznie mniej spektakularne. Jak może wyglądać przebiegunowanie Ziemi?

Przebiegunowanie Ziemi. Czy to początek końca?

Przyczyny odwracania pola geomagnetycznego Ziemi są związane z wewnętrzną dynamiką planety. Nasza planeta obraca się wokół swej osi, a wraz z nią obraca się ciekłe żelazo w jej jądrze, zmuszając do rotacji znajdujące się tam elektrony, które wzbudzają pole magnetyczne. Jest to tzw. efekt dynama.

Wspomniane pole magnetyczne pokrywa całą planetę i to właśnie w jego kontekście wyróżniamy biegun północny i południowy. Nie wiadomo, dlaczego bieguny pola magnetycznego planety co jakiś czas zmieniają się miejscami, jednak pewne jest, że tak się dzieje, a naukowcy wyliczyli, że ostatni taki przypadek miał miejsce 780 tys. lat temu.

Rok 2012. Czy Ziemi grozi przebiegunowanie?

Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, żeby przebiegunowanie Ziemi nastąpiło w 2012 roku. Według badaczy, nawet gdyby tak się stało, nie ma groźby zagłady ludzkości. Dlaczego? Z wyliczeń badaczy wynika, że podczas ostatniej zmiany biegunów na ziemi żył już między innymi przodek współczesnego człowieka, homo erectus.

Jak widać zmiana biegunów nie miała wpływu na jego życie i rozwój, nie ma więc powodów, żeby sądzić, że w przypadku współczesnego człowieka mogłoby być inaczej.

Redakcja 01/05/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!