Proces Eichmanna - jak sądzono hitlerowskiego zbrodniarza? WIDEO

Proces Eichmanna to historia jednego z najbardziej znanych procesów sądowych XX wieku. Oskarżonym jest Adolf Eichmann, wysoki funkcjonariusz nazistowskich Niemiec, członek Gestapo. Jako główny koordynator i wykonawca planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, jest oskarżony nie tylko o ludobójstwo, ale również inne przestępstwa, m.in. deportację w nieludzkich warunkach ok. 500 tys. polskich cywilów.

Film dokumentalny Proces Eichmanna przedstawia przebieg rozprawy, a także jej kulisy na podstawie wywiadów ze świadkami, prawnikami i pisarzami.

Dla ofiar Holocaustu należący do elity III Rzeszy Adolf Eichmann był symbolem zła hitlerowskich Niemiec, który za wszelką cenę powinien zostać rozliczony za popełnione zbrodnie. Doprowadzenie go przed sąd nie było jednak łatwe. Po wojnie zniknął na wiele lat. Ukrywał się w Argentynie, skąd porwał go Mosad. Odurzony narkotykami został przemycony do Izraela w samolocie wiozącym dyplomatów.

Proces Eichmanna odbił się szerokim echem w mediach. Rozprawy zostały sfilmowane przez amerykańską telewizję. Aż 450 dziennikarzy słuchało mów wstępnych. Film przynosi odpowiedzi na pytania: czy Eichmann przyznał się do winy? Czy wyraził skruchę i jaki był wyrok, którego uzasadnienie miało aż 211 stron.


Redakcja 16/09/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!