Prezenty na pierwszą komunię. Co kupić, czego nie kupować?

Prezent komunijny to wyzwanie. Chrzestne matki i ojcowie chrzestni mierzą się i z samą decyzją, i wydatkami. Tani prezent komunijny, Pozostali goście szukają takiego prezentu na komunię, który będzie tani, lecz trafiony. Jak nie dać się zwariować i dokonać rozsądnego zakupu?

Pierwsza komunia święta to przede wszystkim uroczystość religijna, w czasie której młodzi wierni po raz pierwszy przyjmują sakrament Eucharystii. Przygotowania duchowe i organizacyjne do uroczystości trwają przez cały rok, stąd i oczekiwanie, by był to dzień świąteczny, szczególnie uroczysty. Głowy rodziców często zaprząta więc przede wszystkim organizacja przyjęcia komunijnego. Rodzina i goście zaś prześcigają się w wymyślaniu efektownych prezentów. Jaki prezent komunijny warto wybrać? Oto odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania.

Jak wybierać prezent na pierwszą komunię?

Zakup prezentu na pierwszą komunię to zawsze dylemat. Od czego powinien zależeć wybór? Przede wszystkim od relacji łączącej obdarowującego z dzieckiem. Inny prezent komunijny powinien wręczyć chrzestny, inny babcia, a jeszcze inny przyjaciel rodziców, czyli przyszywany wujek. Wybór prezentu na komunię warto skonsultować z rodzicami dziecka lub innymi zaproszonymi gośćmi, by zegarek, tablet lub komórka się nie zdublowały. Można też przedstawić propozycję zakupu droższego prezentu (jak choćby komputer) wspólnie przez kilka osób.

Ile wydać na prezent na pierwszą komunię?

Ile powinno się wydać na prezent na pierwszą komunię? Chrzestni na ogół wyjmują z portfela ok. 500 złotych, dziadkowie ok. 200, pozostali goście wedle uznania. Zawsze jednak należy patrzeć na własne możliwości i nie czuć się zobowiązanym do wydatków ponad stan. Prezent komunijny nie ma przecież służyć manifestowaniu własnej zamożności, nie ma też oznaczać niczyjej ruiny finansowej. Liczy się to, by sprawdzić dziecku przyjemność – i by dać mu coś rozwijającego.

Naukowo rozwija komputer, fizycznie rower, duchowemu rozwojowi służy oczywiście egzemplarz Pisma Świętego. Jednocześnie nikt nie powinien się czuć przymuszony do wydatków na określonym, zwłaszcza wysokim poziomie. W kwestii każdego prezentu liczy się przecież także status społeczny osoby, która prezent wręcza oraz jej zapatrywań na sprawę czy zwyczajnie chęci.

Czy na komunię wypada dać w prezencie pieniądze?

W wielu rodzinach za prezent komunijny służą koperty z banknotami. Czy to dobra decyzja? Pieniądze z pierwszej komunii często idą na pokrycie kosztów organizacji przyjęcia komunijnego, podobnie jak to się ma w przypadku wesel. Tak być nie powinno. Dlaczego? Przyjęcie nie musi być przecież wystawne – chodzi przecież o spotkanie w gronie bliskich sobie osób, nie ma tu więc miejsca na zasadę „zastaw się, a postaw się”. Z drugiej zaś strony prezenty mają służyć bezpośrednio dziecku. Kopertę warto więc wręczać na komunię wtedy, gdy się ma przekonanie, że pieniądze posłużą rodzicom do zakupu np. dobrego laptopa dla dziecka, instrumentu muzycznego itp.

Sprawdzone pomysły na prezent komunijny

Dzień pierwszej komunii świętej ma być dla dziecka przeżyciem przede wszystkim duchowym. Dlatego też ewentualne prezenty i podarki powinny bezpośrednio nawiązywać do religijnej strony wydarzenia. Zgodnie z tradycją rodzice chrzestni zadbać powinni, aby dziecko otrzymało łańcuszek z krzyżykiem lub z medalikiem. To, czy będzie on złoty, czy srebrny, nie ma większego znaczenia. Liczy się symbolika.

Również inne dewocjonalia związane z religijnym charakterem wydarzenia będą odpowiednim prezentem komunijnym (np. różaniec czy wizerunek świętego – patrona dziecka). Zawsze na miejscu będzie ofiarowanie dziecku z okazji pierwszej komunii świętej ładnie wydanego Pisma Świętego opatrzone własnoręczną dedykacją ofiarodawcy wraz z datą na pierwszej stronie.

Popularnym prezentem na pierwszą komunię albumy pamiątkowe, w których dziecko może umieścić najważniejsze zdjęcia z ceremonii (moment przyjęcia Eucharystii, zdjęcia grupowe, ujęcia w kościele z rodzicami chrzestnymi oraz z kapłanem, który przygotowywał dzieci do tego wydarzenia) i samodzielnie je opisać. To niezwykle cenna pamiątka kronikarska w perspektywie lat późniejszych – tak dla dziecka, jak i dla rodziny.

Tanie prezenty na pierwszą komunię

Dobrym a tanim prezentem komunijnym może być książka, najlepiej dziecięca lub młodzieżowa. Może to być też książka poświęcona temu, czym dziecko się interesuje, np. technice, przyrodzie, sztuce. Z literatury pięknej szczególnie warto polecić „Opowieści z Narnii”. Powieść ta nie tylko rozwija wyobraźnię, ale też niesie głębokie przesłanie religijne. Jako prezent na pierwszą komunię będzie więc doskonała.

Fotoksiążki to ostatnio bardzo popularne prezenty, także komunijne. W fotoksiążce przygotowanej z okazji pierwszej komunii np. chrześniaka można umieścić w niej więc zdjęcia dziecka od chrztu, po te ostatnie. Projektując taką książkę zamieść w niej zabawne wierszyki i życzenia dla dziecka. Fotoksiążka to wyjątkowa pamiątka, a przy okazji niedrogi prezent. Fotoksiążki można zamówić już za około 25 zł. Taki prezent nie zrujnuje więc naszego budżetu, a dziecku sprawi radość.

Gry planszowe. Gry planszowe znów wróciły do łask i są coraz bardziej popularne jako prezenty dla dzieci. Dobrym pomysłem na prezent na komunię jest więc edukacyjna gra planszowa dostosowana do dziewięciolatka. W grę planszową dziecko będzie mogło grać wraz z rodzicami, czy rodzeństwem. Gry planszowe rozwijają, poprawiają pamięć i koncentracje, są więc idealnym prezentem. W sklepach mamy duży wybór gier planszowych. A ich ceny zaczynają się już od 40-50 zł.

Hulajnoga. Z pewnością sprawi frajdę każdemu dziecku, które ma pierwszą komunię. Hulajnoga zachęci do zabawy na podwórku, będzie rozwijać kondycję dziecka. Hulajnogę można kupić przez internet już za 100-150 zł. A jest to prezent, który szybko się nie znudzi.

Skarbonka. Skarbonka to dobry i tani prezent na komunię. Dzieci w wieku komunijnym znają już wartość pieniędzy, wiedzą, że warto oszczędzać. A gdy w dniu pierwszej komunii dostaną pieniądze, będą mogły odłożyć je do własnej skarbonki. W sklepach mamy do wyboru wiele skarbonek, o najbardziej fantazyjnych wzorach, w najróżniejszych kolorach. Skarbonki można kupić już za 25-30 zł.

Prezent komunijny dla dziewczynki

Prezent komunijny dla dziewczynki nie musi być drogi. Jeżeli wybierasz się na pierwszą komunię dziecka przyjaciół, a nie stać cię na kosztowny prezent, zdecyduj się na kupno skromnej biżuterii, która stanie się doskonałą ozdobą zarówno w młodszym, jak i starszym wieku. Kolczyki, łańcuszkowa bransoletka czy drobny pierścionek na pewno ucieszą dziecko w chwili obdarowania, a docenione zostaną w pełni, kiedy troszkę podrośnie.

Dobrym pomysłem jest również prezent związany z taką czy inną pasją dziewczynki – profesjonalne baleriny dla małej baletnicy, oryginalny zestaw do pieczenia ciast dla wschodzącej gwiazdy cukiernictwa, zdjęcie z autografem ukochanej piosenkarki dla małej melomanki. 

Jeżeli dziewczynka jest dzieckiem aktywnym, kochającym ruch i sport, idealnym prezentem będzie voucher na obóz np. gimnastyczny. Ważne, żeby taki podarunek był w formie voucheru, a nie konkretnego wyjazdu. Wtedy będzie można indywidualnie ustalić termin.

Prezent na pierwszą komunię chłopca

Dla chłopców najlepszym prezentem dodatkowym będzie klasyczny zegarek, który posłuży mu w kolejnych latach. Stawiajmy na klasykę i prostotę, które swoją ponadczasowością wytrzymają próbę czasu i zmieniających się mód.

Podarowanie chłopcu sprzętu sportowego na pewno go ucieszy. Klasycznym prezentem komunijnym na pewno będzie rower, ale też modna ostatnio trampolina – pod warunkiem, że jest gdzie ją rozstawić. Jeśli dziecko uprawia jakąś konkretną dyscyplinę – warto go doposażyć w tej strefie. A może ma już sprzęt i woli doszkolić swoje umiejętności. Wtedy warto pomyśleć np. o wykupieniu kilku lekcji z trenerem. Wbrew pozorom dla rodziców to może być duży wydatek, dlatego wszyscy ucieszą się z takiego prezentu.

Ośmiolatek ma już ukształtowane zainteresowania. Choć nie są one jeszcze dokładnie sprecyzowane, łatwo można już stwierdzić, w jakiej dziedzinie dobrze się czuje. Jeśli uwielbia malować, pewnie jego przyszła profesja związania będzie związana ze sztuką. Wtedy dobrym prezentem może okazać się lepszej klasy aparat fotograficzny. A jeżeli zainteresowanie dziecka idą w kierunku muzycznym – uwielbia tańczyć, śpiewać lub widzimy, że ma poczucie rytmu – wybierając prezent komunijny, warto zainwestować w sprzęt muzyczny. To najlepszy czas na rozwijanie tego typu pasji. Potem może być za późno.

Czego nie kupować na prezent komunijny?

Pierwsza komunia coraz częściej staje się świętem czysto komercyjnym: tam, gdzie rodzice i księża nie włożą wiele wysiłku w zorganizowanie ceremonii czysto religijnej, komunia staje się pokazem próżności - ubranie, bankiet stylizacja i prezenty zajmują główne miejsce. Co więcej, z roku na rok rośnie wartość komunijnych upominków. Niezależne od kryzysu i sytuacji rodzin, oczekiwania dzieci i ambicje rodziców wzrastają. Stąd na listach prezentów pojawiają się przedmioty kosztowne, choć niekoniecznie przydatne.

Quad to chyba jeden z najgorszych pomysłów na prezent komunijny. Kłopotliwy pojazd rozjeżdżający z rykiem wiejskie drogi i łąki wciąż jest niestety modny. Ta droga zabawka doprowadziła już do wielu wypadków, niekiedy tuż po uroczystości – początkujący kierowcy nie zdają sobie sprawy z prędkości i wagi pojazdu, co często kończy się zderzeniem albo wywróceniem quada, który w efekcie przygniata dziecko. Trudno oczekiwać, że quad będzie prezentem ponadczasowym, który zostanie z dzieckiem na dłużej, co liczylo się w przypadku wręczanych wciąż dewocjonaliów.

Telewizory plazmowe, konsole do gier, tablety – dzieci licytują się nawzajem, ustalając wartość otrzymanych prezentów; budowanie prestiżu w grupie na takiej podstawie trudno chyba uznać za wychowawcze.

Redakcja 21/04/2016

Zobacz też

Kim jest Zofia Maria Ślotała, nowa dziewczyna Borysa Szyca? Kim jest Zofia Maria Ślotała, nowa dziewczyna Borysa Szyca? Zofia Maria Ślotała ma 23 lata. Była modelką, teraz zajmuje się stylizacją. Od stycznia jest widywana z Borysem Szycem. Mówi się, że to ona zajęła miejsce w sercu po Kai Śródce, z którą aktor rozstał się przed świętami Bożego Narodzenia w 2011 roku. Jaka kara grozi za porwanie? Gdy porywacze żądają okupu za życie Jaka kara grozi za porwanie? Gdy porywacze żądają okupu za życie 24 stycznia 2012, we wtorek w Sosnowcu zostało porwane półroczne dziecko. Potem okazało się, ze porwanie zostało sfingowane przez matkę Katarzynę W. Ale porwanie syna biznesmena spod Poznania i po dziesięciu dniach odbicie porwanego przez policję, nie było sfingowane. Czy wiesz, jaka kara grozi przestępcy za porwanie dziecka lub kogokolwiek? Mówimy, jakie kary nakłada polskie prawo na tego typu przestępstwa. Jaka kara grozi porywaczowi za porwanie? Jaka jest różnica między uprowadzeniem a porwaniem? Jaka kara grozi porywaczowi za porwanie? Jaka jest różnica między uprowadzeniem a porwaniem? Historia porwanej półrocznej Madzi Waśniewskiej z Sosnowca wstrząsnęła Polską. Jednak w świetle prawa dziewczynka została uprowadzona. Natomiast głośna sprawa z maja 2012, gdy policja odbiła w rąk porywaczy syna biznesmena spod Poznania, jest klasycznym przykładem porawnia dla okupu. Jaka jest różnica między uprowadzeniem a porwaniem? Jaka kara grozi porywaczom? Kim był Theo Angelopoulos – zmarły grecki reżyser? Kim był Theo Angelopoulos – zmarły grecki reżyser? 24 stycznia zmarł tragicznie jeden z najsłynniejszych na świecie greckich filmowców - Theo Angelopoulos. Reżyser był w trakcie kręcenia swojego nowego filmu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!