Własnoręczne prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Co i jak wykonać?

Prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka własnoręcznie wykonane przez dziecko pod opieką mamy lub taty to zawsze najpiękniejsze i najmilsze podarunki. Jakie drobiazgi warto przygotować?
Zdjęcie z artykułu: Własnoręczne prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Co i jak wykonać?
Prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jak wykonać je własnoręcznie?źródło:Thinkstockphotos.com

Wspaniałymi prezentami na Dzień Dziadka lub Dzień Babci mogą stać się drobiazgi wykonane przez wnuka lub wnuczkę. W przypadku tych prezentów liczy się włożone w nie serce. Radzimy, jak i z czego wykonać piękne laurki, zakładki do książek czy ramki na zdjęcia.

Laurka na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Znakomitym własnej roboty prezentem zarówno dla babci, jak i dla dziadka może być laurka, która zawsze jest miłym wyrazem pamięci. Laurkę na Dzień Babci lub Dzień Dziadka dziecko może pomalować kolorowymi farbami, rodzice zaś mogą dopisać miłe życzenia. Jeśli chcemy bardziej się zaangażować w zrobienie laurki, możemy sztywna kartkę papieru, złożoną na pół posmarować klejem tworzącym ciekawy wzór, a przed wyschnięciem posypać te miejsca kolorowym brokatem, kolorową kaszą albo kaszą manną.

Aby dla babci lub dziadka samodzielnie wykonać laurkę naśladującą barwny witraż, na przygotowanym kartonie odrysuj wzór, który chcesz umieścić na kartce. Może to być na przykład serduszko. Następnie wytnij wzór, tak, aby w środku kartonu pozostało serce. Zanim nakleisz karton na kartkę, musisz zabarwić kartkę na określony kolor. Niekoniecznie musi to być jeden odcień. Możecie się pokusić na przykład o namalowanie tęczy na kartce i wówczas po naklejeniu kartonu otrzymasz kartkę-witraż z tęczowym serduszkiem.

.. Jak zrobić kartkę na Dzień Babci lub Dzień Dziadka [KROK po KROKU]

Rysunek w ramce albo na kubku, poduszce, koszulce

Pięknym własnoręcznie wykonanym prezentem na Dzień Babci lub Dzień Dziadka może się stać także staranny rysunek lub malunek wnuczka, wnuczki albo grupy wnucząt, które ich rodzice oprawią w ładne ramki lub antyramę.

W przypadku najmniejszych dzieci alternatywnym pomysłem na prezent dla babci lub dziadka może być oprawiony karton z wielobarwnymi odciskami dłoni i stópek. Prace tego typu najlepiej wykonywać farbami wodnymi o konsystencji kremu, bezpiecznymi dla dziecka. Najlepiej szukać tych z atestem Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

.. Dzień Babci, Dzień Dziadka: wierszyki, życzenia, prezenty...

Zamiast oprawiać w ramki, udany rysunek syna lub córki warto też nadrukować na kubku, poszewce koszulce lub bluzie. Tego typu fotogadżety są i atrakcyjne wizualnie, i bliskie sercu, i praktyczne.

Zakładka do książki dla dziadka lub babci

Kolejnym własnej roboty prezentem na Dzień Dziadka lub Dzień Babci, który będziecie mogli zrobić wspólnie ze swoim dzieckiem, może być zakładka do książki ze zdjęciem wnuka czy wnuczki. Do przygotowania zakładki potrzebne będą:

  • kolorowy karton
  • zdjęcie wnuczka/wnuczki
  • klej
  • nożyk modelarski
  • ozdoby.

Zakładkę należy wyciąć z kolorowej tektury. Gdy już będziecie mieli odpowiedni kształt, na górze prostokąta wytnij otwór na zdjęcie. Niekoniecznie musi to być prostokąt, możecie pokusić się na przykład o serce, koło lub inny kształt. Pod „okienkiem“ należy podkleić zdjęcie. Zakładkę można ozdobić według własnego uznania. Jeżeli jednak prezent ma być praktyczny, staraj się używać takich materiałów, które nie uszkodzą książki. Możesz na przykład zrobić dziurkaczem otwory wzdłuż brzegu zakładki i następnie przepleść przez nie kolorowy sznurek lub wstążkę.

Ozdobna ramka – prezent dla babci lub dziadka

Do samodzielnie wykonania ramki na zdjęcia dla dziadka lub babci będziesz potrzebował kartonu, zdjęcia i ozdobników. Najważniejsze jest wycięcie ramki z kartonu tak, aby wymiarami pasowała do standardowych wymiarów zdjęć. Wyciętą już ramkę można ozdobić w zasadzie wszystkim, przez kolorowanie, aż po naklejanie różnych elementów. Do przygotowania ramki zdobionej guzikami potrzebne są:

  • karton
  • klej, nożyczki
  • guziki
  • bezbarwny lakier do paznokci
  • zdjęcie.

Wstępnie należy wyciąć odpowiedni kształt ramki. Podobnie jak w przypadku zakładki, wzór może być różny – możesz wyciąć kartkę w formie serca lub kwiatka. Żeby ozdobić naszą ramkę, należy wysmarować ją klejem, a następnie poprzyklejać różnokolorowe guziki. Leżącą cały czas ramkę należy pozostawić do czasu wyschnięcia kleju. Następnie polakieruj ramkę bezbarwnym lakierem, który utrwali wasze dzieło i doda mu blasku.

Książeczka na Dzień Babci lub Dzień Dziadka

Własnoręcznie zrobiona książka to fantastyczny prezent. Każda babcia i każdy dziadek ucieszy się z takiego podarunku. Przede wszystkim to bardzo osobisty przedmiot, w który dziecko wkłada czas i pracę. Samo tworzenie książki jest zaś świetną okazją do nauki, a przede wszystkim zabawy!

Zachęćmy dziecko, by samo zdecydowało, o czym będzie książka, którą podaruje ukochanej babci czy najdroższemu dziadkowi. Dzięki temu mamy większe szanse, że nie znudzi się w czasie pracy i chętniej zaangażuje się w zabawę. Może to być książka przygodowa, w której maluch opisuje i ilustruje przygody swojego ulubionego bohatera – wymyślonego lub takiego, którego zna już z innej bajki. Dobrym pomysłem jest książka o zwierzętach, w której opiszemy zwyczaje zwierząt, ich środowisko lub kolory. Jeśli zaś chcemy sprawić babci czy dziadkowi szczególną przyjemność, możemy stworzyć książkę właśnie o niej lub o nim.

Robienie książeczek na Dzień Dziadka lub dzień Babci w formie albumu rysunków na przechowywanie prac dzieci. Możemy skomponować z nich większe całości, a dzięki temu stworzyć prawdziwe zbiory i domowe kolekcje. Taka książka to niezwykła pamiątka zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny. Tematyka książki i technika jej wykonania to kwestia decyzji naszych, a jeszcze lepiej dziecka!

A jak technicznie podejść do zadania? Najprostszy sposób to wziąć kilka kartek A4 i złożyć je na pół. Następnie należy podziurkować kartki w miejscu złożenia i przez każdą z dziurek przewlec sznurek lub przeciętą gumkę recepturkę, które zawiązujemy w supełek. Możemy też po prostu pozszywać je grubszą nicią. Bawcie się formą - wypróbujcie różne techniki i narzędzia. Możecie rysować, malować, ale też robić stemple (np. z ziemniaków), wydrapywać wzory, czy wyklejać. Właśnie kolaż może okazać się najatrakcyjniejszą formą - to czysta zabawa, a potrzeba do niej tak niewiele. Wystarczą klej, nożyczki i wszystko, co da się przylepić - kolorowy papier, rodzinne zdjęcia, wycinki z gazet, kolorowa folia.

Pamiętajmy - to przede wszystkim zabawa! Dajmy dziecku zaszaleć! Nawet jeśli efekty nie do końca spełnią nasze wyobrażenie o tym, czym powinna być książka, nie ma wątpliwości, że babcia czy dziadek będzie najszczęśliwszą osobą na świecie.

Nietypowe prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Do kwestii samodzielnie wykonanych prezentów dla dziadka lub babci warto podejść nieszablonowo. Oto garść mniej oczywistych pomysłów na taki upominek.

Własnoręcznie upieczone ciasto na Dzień Babci i Dziadka to prezent od serca. Jeśli babcia i dziadek zawsze częstowali cię smakołykami, 21 i 22 stycznia możesz się im odwdzięczyć. Osoby, które nie mają zdolności kulinarnych, powinny przygotować proste ciasto, np. sernik lub biszkopt. Do dekoracji pysznego prezentu na Dzień Babci wybierz kolorowe lukry i wykonaj z ich pomocą życzenia na wierzchu ciasta. Dla babci i dziadka możemy także wspólnie z dzieckiem upiec pierniczki w różnych kształtach. Gdy zamkniemy je w ładnym pudełku, po otwarciu na pewno sprawią dziadkom radość.

Samodzielnie zrobiona figurka z masy solnej jest prezentem dla dziadków, który jest w stanie wykonać każde dziecko. Do zrobienia masy solnej potrzebne będą: szklanka soli, szklanka mąki z dodatkiem mąki ziemniaczanej i pół szklanki wody. Składniki należy połączyć i zagnieść, a potem uformować z nich figurki. Mogą to być aniołki, zwierzęta lub coś związanego z zainteresowaniami babci i dziadka. Masa solna powinna schnąć w piekarniku rozgrzanym do ok. 75 stopni.

Organizacja niezwykłego Dnia Babci i Dziadka to sposób, by zapewnić ukochanym dziadkom wspaniały dzień i pokazać, jak bardzo są dla nas ważni. Czas spędzony z wnukami to dla dziadków największy prezent. Warto wyjść razem do muzeum czy do teatru, zjeść razem obiad i... dużo rozmawiać. Nietypowym prezentem dla babci i dziadka może być także przedstawienie. Gdy jesteśmy w stanie zaangażować w nie więcej dzieci, np. liczne grono wnuków i wnuczek, możemy zorganizować minispektakl, a dziadków zaprosić z okazji ich święta do domowego teatru. Będą zachwyceni!

 

Redakcja 21/01/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!