Prepersi – gotowi na wszystko. Co w nowym serialu dokumentalnym FOKUS TV?

Wojny, katastrofy, epidemie, chaos polityczno-społeczny. O takich zagrożeniach zazwyczaj nie myśli się na co dzień. Jednak są ludzie, dla których umiejętność przygotowania się na najgorsze stała się sensem życia. Łatwiej jest im odpowiedzieć na pytanie: „Jak zabezpieczyłeś rodzinę na wypadek wybuchu wojny?”, niż opisać plany na najbliższe wakacje.

Prepersi, bo o nich mowa, widzą świat inaczej niż zwyczajni ludzie. Są przygotowani, by w każdej chwili wziąć odpowiedzialność za przetrwanie swoje i najbliższych. Gromadzą zapasy oraz akcesoria, które pozwolą przeżyć, gdy nadejdzie apokalipsa. Są samodzielni i samowystarczalni w zdobywaniu pożywienia czy wody. Potrafią budować schrony, znają sposoby ewakuacji, wielu z nich umie używać broni, aby zdobyć pożywienie i się obronić.

.. Wszystko o prepersach i preperingu

Nazwa tej społeczności pochodzi od angielskiego słowa „prepare”, czyli „przygotowywać się”. Ruch zapoczątkowany i bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych ma coraz więcej naśladowców w innych krajach. W Polsce liczbę sympatyków ruchu i czynnych prepersów szacuje się na 30-40 tysięcy osób. Sprzyja temu między innymi: niestabilna sytuacja geopolityczna w naszym regionie – przede wszystkim wojna domowa na Ukrainie, klęski żywiołowe oraz niebezpieczne kryzysy ekonomiczne na świecie czy też bardziej przyziemnie problemy – utrata pracy lub dłuższe przerwy w dostawach prądu, wody i żywności.

Bohaterowie serialu dokumentalnego Prepersi – gotowi na wszystko pochodzą z różnych stron Polski. Każdy odcinek dotyczy innego zagadnienia preperskiej działalności. Prowadzącym program jest Andrzej Meller, który podczas realizacji serii doświadczył na własnej skórze istoty preperingu. Nauczył się sztuki przetrwania w lesie bez pożywienia. Jadł korniki, koniki polne, własnoręcznie złowione ryby, a wszystko popijał zupą z pokrzyw. Dowiedział się, jak należy bezpiecznie się poruszać w dzikiej, nieznanej okolicy, jak i gdzie rozbić obóz w trudnych warunkach. Poznał różne warianty ucieczki w sytuacji zagrożenia. Pomógł zaadaptować do zamieszkania stare bunkry i poznał technologię budowy schronu. Nauczył się strzelać z różnych rodzajów broni palnej oraz poznał podstawowe techniki samoobrony. 

– Nasz świat zmienia się tak dynamicznie, że nie wiadomo, jaka wiedza i doświadczenie przydadzą nam się jutro. Obyśmy żyli w bezpiecznym świecie, nie zapominając, że przezorny – zabezpieczony! – podkreśla Andrzej Meller.

Zdjęcie z artykułu: Prepersi – gotowi na wszystko. Co w nowym serialu dokumentalnym FOKUS TV?
Prepersiźródło:FOKUS TV

Redakcja 02/11/2015

Zobacz też

Jak wykupić Piano? KROK PO KROKU jak działa system płacenia za wybrane teksty dostępne w internecie? Jak wykupić Piano? KROK PO KROKU jak działa system płacenia za wybrane teksty dostępne w internecie? Wystartowało Piano, system płacenia za wybrane teksty dostępne w internecie. Piano to abonamentowy dostęp do wybranych treści Mowimyjak.pl i wielu innych stron w polskim internecie (łącznie aż 42 portale, w tym m.in. "Polskie Radio", "Gazeta Wyborcza", "Super Express" czy magazyn "Forbes"). Wykupienie abonamentu daje dostęp na określony czas jednemu użytkownikowi, można się logować z dowolnej liczby komputerów. Ile to kosztuje? Abonament można kupić w trzech wersjach: 9,90 zł za tydzień, 19,90 zł za miesiąc lub 199 zł za cały rok. Sprawdż jak działa i czym jest Piano? Co zrobić, aby dobrze wychodzić na zdjęciach? Jak nauczyć się pozować, by dobrze prezentować się na fotografiach? Co zrobić, aby dobrze wychodzić na zdjęciach? Jak nauczyć się pozować, by dobrze prezentować się na fotografiach? Ile razy musiałeś tłumaczyć znajomym, że jesteś niefotogeniczny i nie chcesz kolejnych zdjęć? Nie każdy z nas jest urodzonym modelem... Może jednak warto przestać marudzić i nauczyć się kilku prostych trików, które pozwolą dobrze wychodzić na zdjęciach? Jak ZROBIĆ FOTOOBRAZ  na płótnie? Jak ZROBIĆ FOTOOBRAZ na płótnie? Fotografia stała się modna i powszechna. Ale jest cyfrowa, więc zdjęcia najczęściej nagrywamy na płyty. Mało kto robi wydruki i wkłada je, jak dawniej, do albumu. Jest jednak kilka sposobów na to, by najbardziej atrakcyjne nasze dzieła zdobiły ściany domu. Jednym z nich są zdjęcia na płótnie. Jak rozpoznać płeć u kota? Jak rozpoznać płeć u kota? Twoja kotka się okociła i chcesz znaleźć opiekunów dla jej kociąt, ale wtedy ktoś stawia ci warunek, że ma to być kocur albo koniecznie kotka? Wówczas może się okazać, że nie wiecie, jak rozpoznać płeć u kota.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!