Prepersi – gotowi na wszystko. Co w nowym serialu dokumentalnym FOKUS TV?

Wojny, katastrofy, epidemie, chaos polityczno-społeczny. O takich zagrożeniach zazwyczaj nie myśli się na co dzień. Jednak są ludzie, dla których umiejętność przygotowania się na najgorsze stała się sensem życia. Łatwiej jest im odpowiedzieć na pytanie: „Jak zabezpieczyłeś rodzinę na wypadek wybuchu wojny?”, niż opisać plany na najbliższe wakacje.

Prepersi, bo o nich mowa, widzą świat inaczej niż zwyczajni ludzie. Są przygotowani, by w każdej chwili wziąć odpowiedzialność za przetrwanie swoje i najbliższych. Gromadzą zapasy oraz akcesoria, które pozwolą przeżyć, gdy nadejdzie apokalipsa. Są samodzielni i samowystarczalni w zdobywaniu pożywienia czy wody. Potrafią budować schrony, znają sposoby ewakuacji, wielu z nich umie używać broni, aby zdobyć pożywienie i się obronić.

.. Wszystko o prepersach i preperingu

Nazwa tej społeczności pochodzi od angielskiego słowa „prepare”, czyli „przygotowywać się”. Ruch zapoczątkowany i bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych ma coraz więcej naśladowców w innych krajach. W Polsce liczbę sympatyków ruchu i czynnych prepersów szacuje się na 30-40 tysięcy osób. Sprzyja temu między innymi: niestabilna sytuacja geopolityczna w naszym regionie – przede wszystkim wojna domowa na Ukrainie, klęski żywiołowe oraz niebezpieczne kryzysy ekonomiczne na świecie czy też bardziej przyziemnie problemy – utrata pracy lub dłuższe przerwy w dostawach prądu, wody i żywności.

Bohaterowie serialu dokumentalnego Prepersi – gotowi na wszystko pochodzą z różnych stron Polski. Każdy odcinek dotyczy innego zagadnienia preperskiej działalności. Prowadzącym program jest Andrzej Meller, który podczas realizacji serii doświadczył na własnej skórze istoty preperingu. Nauczył się sztuki przetrwania w lesie bez pożywienia. Jadł korniki, koniki polne, własnoręcznie złowione ryby, a wszystko popijał zupą z pokrzyw. Dowiedział się, jak należy bezpiecznie się poruszać w dzikiej, nieznanej okolicy, jak i gdzie rozbić obóz w trudnych warunkach. Poznał różne warianty ucieczki w sytuacji zagrożenia. Pomógł zaadaptować do zamieszkania stare bunkry i poznał technologię budowy schronu. Nauczył się strzelać z różnych rodzajów broni palnej oraz poznał podstawowe techniki samoobrony. 

– Nasz świat zmienia się tak dynamicznie, że nie wiadomo, jaka wiedza i doświadczenie przydadzą nam się jutro. Obyśmy żyli w bezpiecznym świecie, nie zapominając, że przezorny – zabezpieczony! – podkreśla Andrzej Meller.

Zdjęcie z artykułu: Prepersi – gotowi na wszystko. Co w nowym serialu dokumentalnym FOKUS TV?
Prepersiźródło:FOKUS TV

Redakcja 02/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!