PRAWA KONSUMENTA. Czy i jak można zwrócić do sklepu zakupiony towar?

Co możesz zrobić, jeśli już po powrocie z zakupów do domu stwierdzisz, że nie potrzebujesz nabytej rzeczy i chcesz ją zwrócić? Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zakupy z powrotem? Wszystko zależy od miejsca i sposobu transakcji.

Mówimy tu o zwrocie towaru bez żadnych wad (w nazewnictwie prawniczym -zgodnego z umową). Jeśli jest inaczej, należy złożyć reklamację.

Pamiętaj, żeby zachować paragon lub fakturę poświadczające dokonanie zakupu.

Zakupy w tradycyjnym sklepie

Jeżeli konsument dokonał zakupu w sklepie stacjonarnym (w lokalu przedsiębiorcy) – generalnie nie ma prawa do zwrotu. Oczywiście sprzedawca może wykazać się dobrą wolą i zwrot przyjąć. W niektórych sklepach jest to już standard i w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie – na przykład 30 dni - można zwracać zakupy. Warto wiedzieć, że uprawnienie do zwrotu przysługuje wtedy, gdy sprzedawca w momencie zawierania umowy sprzedaży zobowiąże się przyjąć oddany towar (wskazane jest uzyskanie takiego zobowiązania na piśmie).

Zakupy w internecie

Jeśli zakupu dokonano poza lokalem przedsiębiorcy (na przykład od akwizytora we własnym domu) – towar można zwrócić w ciągu 10 dni od zawarcia umowy bez podania przyczyny.

Gdy zakupu dokonano w sklepie internetowym lub w inny sposób na odległość (na przykład przez telefoniczne zamówienie) – termin 10-dniowy liczy się od wydania rzeczy.

Co musi zrobić przedsiębiorca?

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa musi poinformować konsumenta na piśmie o prawie zwrotu. Gdyby tego nie zrobił, 10–dniowy termin liczyłby się dopiero od dnia, w którym konsument dowiedział się o swym uprawnieniu (nie może to jednak łącznie trwać dłużej niż trzy miesiące). W sprzedaży na odległość prawo zwrotu w takiej sytuacji trwa trzy miesiące od daty wydania rzeczy.

Oddawany towar (wraz z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy kupna) trzeba dostarczyć osobiście do siedziby przedsiębiorcy albo na własny koszt odesłać go pocztą lub kurierem. Zwracany towar powinien być w niezmienionym stanie. Sprzedawca jest obowiązany zwrócić pieniądze za towar niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni.

Uwaga! Płyty audio i wideo oraz programy komputerowe zapisane na nośnikach mogą być zwracane tylko w nieusuniętym, oryginalnym opakowaniu (na przykład folii).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Jak jeździć rowerem po chodniku, a jak po ulicy? Jak jeździć rowerem po chodniku, a jak po ulicy? Rowerem po polskim mieście? To wciąż prawdziwy survival. Jesteśmy zwykle zdani na jazdę rowerem po chodniku lub ruchliwej ulicy. Niby powstają ścieżki rowerowe, ale niewiele jest miejsc, gdzie dojedziemy nimi spokojnie z punktu A do B. Mówimy, jak zgodnie z przepisami jeździć rowerem po chodniku i po ulicy. Czym się różni ewangelik od katolika? Czym się różni ewangelik od katolika? W Polsce oprócz koscioła katolickiego, mamy też wyznawców religii zreformowanej, czyli protestantów. Pośród kościołów protestanckich dominuje kościół ewangelicko–augsburski, liczący 87 tys. wiernych, drugi jest kościół zielonoświątkowy, trzeci Adwentystów Dnia Siódmego i pokrewne, czwarty ewangelicko–reformowany. Metodystów i innych neoprotestantów jest po kilka tysięcy. Czym różni się protestantyzm od katolicyzmu? Ślimaki w ogrodzie: jak wytępić? Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jakie rośliny posadzić? Ślimaki w ogrodzie: jak wytępić? Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jakie rośliny posadzić? Pełzające po ogrodzie ślimaki, które chętnie jedzą kiełkujące młode rośliny i rozwijające się listki, to postrach każdego ogrodnika. Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jak pozbyć się ślimaków z ogródka? Jak pozować do ZDJĘĆ? Jak dobrze wyjść na zdjęciu? Jak pozować do ZDJĘĆ? Jak dobrze wyjść na zdjęciu? Nie ma co ukrywać każdy z nas chce dobrze wychodzić na zdjęciach. Tylko jak tego dokonać, kiedy nie jesteśmy za bardzo fotogeniczni? Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych trików. Dzięki nim nie będziesz się wstydził pokazywać zdjęć swoim znajomym.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!