PRAWA KONSUMENTA. Czy i jak można zwrócić do sklepu zakupiony towar?

Co możesz zrobić, jeśli już po powrocie z zakupów do domu stwierdzisz, że nie potrzebujesz nabytej rzeczy i chcesz ją zwrócić? Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zakupy z powrotem? Wszystko zależy od miejsca i sposobu transakcji.

Mówimy tu o zwrocie towaru bez żadnych wad (w nazewnictwie prawniczym -zgodnego z umową). Jeśli jest inaczej, należy złożyć reklamację.

Pamiętaj, żeby zachować paragon lub fakturę poświadczające dokonanie zakupu.

Zakupy w tradycyjnym sklepie

Jeżeli konsument dokonał zakupu w sklepie stacjonarnym (w lokalu przedsiębiorcy) – generalnie nie ma prawa do zwrotu. Oczywiście sprzedawca może wykazać się dobrą wolą i zwrot przyjąć. W niektórych sklepach jest to już standard i w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie – na przykład 30 dni - można zwracać zakupy. Warto wiedzieć, że uprawnienie do zwrotu przysługuje wtedy, gdy sprzedawca w momencie zawierania umowy sprzedaży zobowiąże się przyjąć oddany towar (wskazane jest uzyskanie takiego zobowiązania na piśmie).

Zakupy w internecie

Jeśli zakupu dokonano poza lokalem przedsiębiorcy (na przykład od akwizytora we własnym domu) – towar można zwrócić w ciągu 10 dni od zawarcia umowy bez podania przyczyny.

Gdy zakupu dokonano w sklepie internetowym lub w inny sposób na odległość (na przykład przez telefoniczne zamówienie) – termin 10-dniowy liczy się od wydania rzeczy.

Co musi zrobić przedsiębiorca?

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa musi poinformować konsumenta na piśmie o prawie zwrotu. Gdyby tego nie zrobił, 10–dniowy termin liczyłby się dopiero od dnia, w którym konsument dowiedział się o swym uprawnieniu (nie może to jednak łącznie trwać dłużej niż trzy miesiące). W sprzedaży na odległość prawo zwrotu w takiej sytuacji trwa trzy miesiące od daty wydania rzeczy.

Oddawany towar (wraz z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy kupna) trzeba dostarczyć osobiście do siedziby przedsiębiorcy albo na własny koszt odesłać go pocztą lub kurierem. Zwracany towar powinien być w niezmienionym stanie. Sprzedawca jest obowiązany zwrócić pieniądze za towar niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni.

Uwaga! Płyty audio i wideo oraz programy komputerowe zapisane na nośnikach mogą być zwracane tylko w nieusuniętym, oryginalnym opakowaniu (na przykład folii).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 29/11/2011

Zobacz też

Pociąg czy samolot? SAMOLOTEM czy POCIĄGIEM? PODRÓŻ jakim środkiem jest bezpieczniejsza? Pociąg czy samolot? SAMOLOTEM czy POCIĄGIEM? PODRÓŻ jakim środkiem jest bezpieczniejsza? Zbliżają się wakacje, a co za tym idzie czas wzmożonych podróży. Warto więc się przyjrzeć, który ze środków transportu jest bezpieczniejszy: samolot czy pociąg? Jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują w samolotach, a jakie na kolei? Kto zarządza PKP? Jakie spółki wchodzą w skład Grupy PKP? Kto zarządza PKP? Jakie spółki wchodzą w skład Grupy PKP? Często narzekamy na Polskie Koleje Państwowe. Że są niepunktualne, że wypuszczają na długie trasy za mało wagonów, że jest tłoczno, brudno, zbyt zimno lub za gorąco. Zawsze znajdziemy powód, taka nasza natura. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak długo już PKP pomaga nam przemierzać Polskę wzdłuż i wszerz. Jaka jest historia PKP? Mówimy wszystko o Polskich Kolejach Państwowych. KATASTROFY KOLEJOWE. Czy zderzenie pociągów pod Zawierciem to największa katastrofa kolejowa w Polsce? KATASTROFY KOLEJOWE. Czy zderzenie pociągów pod Zawierciem to największa katastrofa kolejowa w Polsce? Zderzenie pociągów, wykolejenia składów, zderzenia z samochodami osobowymi lub ciężarówkami to tylko niektóre przyczyny wypadków kolejowych, do których doszło w Polsce. Czy katastofa pociągu pod Zawierciem z 3 marca 2012 roku, gdzie czołowo zderzyły się pociągi relacji Przemyśl - Warszawa i Warszawa - Kraków jadące na jednym torze, to największa katastrofa kolejowa, największy dramat ostatnich lat na polskich torach? Co to jest KITESURFING. Kiteboarding, surfing jaka jest różnica między sportami wodnymi? Co to jest KITESURFING. Kiteboarding, surfing jaka jest różnica między sportami wodnymi? Kitesurfing, nazywany także kiteboardingiem, to coraz popularniejszy sport wodny. Kitesurfing jest odmianą surfingu. Polega na prowadzeniu deski - podczas jazdy na fali wodnego akwenu - na krawędzi. Kitesurfing uprawia Polak Jan Lisewski, który zaginął na Morzu Czerwonym. 42-letni gdańszczanin Jan Lisewski wystartował z egipskiej El Gouny na desce kitesurfingowej z zamiarem przepłynięcia Morza Czerwonego. Nie dotarł jednak do brzegu Arabii Saudyjskiej. Polska śledziła losy Polaka kitesurfera. To najmłodszy, dynamicznie rozwijający się sport wodny.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!