Czym był „Młot na czarownice"?

„Pradawne sekrety. Biblia łowców czarownic" to niesamowity dokument opowiadający historię polowań na czarownice i dokumentu zwanego „Młotem na czarownice", który ten proceder sankcjonował.
 

„Malleus Maleficarum" to jeden z najbardziej niesławnych dokumentów w dziejach kościoła. Jego autorem był Heinrich Kramer, dominikański inkwizytor, słynący z olbrzymiej niechęci do kobiet. Jak twierdził, femina (kobieta) to wyraz stworzony ze słów fides (wiara) i minus, a każda kobieta, kierowana nieokiełznanym pożądaniem, sama pcha się w ramiona szatana. Szczycił się tym, że sam posłał na stos 200 kobiet. Jego dokument posłał ich na stos znacznie więcej. „ Młot na czarownice", po raz pierwszy opublikowany w 1487 roku, stał się instrukcją dla tzw. łowców czarownic. Przez dziesiątki lat stanowił kompendium wiedzy na temat czarów i relacji kobiet z szatanem. Współcześni badacze po raz kolejny przyglądają się dokumentowi i sprawdzają, jak wyglądało egzekwowanie go w praktyce, a ekipa dokumentalistów przedstawia rezultaty ich badań w formie poruszających inscenizacji.
 
 

 

Redakcja 26/10/2014

Zobacz też

Mroźna planeta, odc. 1 - Krańce świata. Czego nie wiesz o Biegunie Południowym? Mroźna planeta, odc. 1 - Krańce świata. Czego nie wiesz o Biegunie Południowym? Ekipa serialu przyrodniczego Mroźna planeta zabiera widzów w niezwykłą podróż przez polarne obszary naszej planety, na północ i na południe. Odwiedzimy Arktykę i Antarktydę - największe i najmniej znane bezdroża na Ziemi - magiczne światy zamieszkałe przez lód i zwierzęta polarne - najbardziej dziwaczne i wytrwałe stworzenia na Ziemi. Mroźna planeta, odc. 3 - Lato. Jak ciepła pora roku wygląda na Antarktydzie? WIDEO Mroźna planeta, odc. 3 - Lato. Jak ciepła pora roku wygląda na Antarktydzie? WIDEO W regionach polarnych jest środek lata, a więc Słońce nigdy nie zachodzi. W zimnych regionach pojawiają się liczne rzesze „letników”, zwierząt, które przybywają, by w ten magiczny bardzo długi dzień wykarmić i wychować swoje młode. Dopóki trwa ta chwila jasności, muszą też przygotować młode do przetrwania ciężkiej zimy. Poszukiwacze złota: serial dokumentalny o współczesnym Klondike. WIDEO Poszukiwacze złota: serial dokumentalny o współczesnym Klondike. WIDEO Gdy cena złota jest rekordowo wysoka, a nowych żył złota brak, gorączka złota trwa w tych samych miejscach od lat. Na przykład w mitycznym Klondike. Pomimo postępu technologicznego życie górnika szukającego złota nie zmieniło się znacznie w ciągu stu lat. Co prawda maszyny są większe i głębiej kopią, ale wydobycie złota jest tak samo trudne, ryzykowne i brudne, a na koniec dnia kopacze zostają z tym samym nieuchwytnym marzeniem o zysku. W tej pracy tylko silni przetrwają... Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny to fabularny film produkcji holendersko - belgijskiej, w reżyserii Martina Koolhovena, którego scenariusz oparty został na powieści Jana Terlouwa, opublikowanej pod tym samym tytułem. Rzecz dzieje się w Holandii, w mroźne styczniowe dni 1945 roku. To poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o końcu dziecięcych złudzeń i bolesnym wkroczeniu w dorosłość w czasie dramatycznych przełomów, kiedy każda ludzka decyzja może mieć wielkie znaczenie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!