Czym był „Młot na czarownice"?

„Pradawne sekrety. Biblia łowców czarownic" to niesamowity dokument opowiadający historię polowań na czarownice i dokumentu zwanego „Młotem na czarownice", który ten proceder sankcjonował.
 

„Malleus Maleficarum" to jeden z najbardziej niesławnych dokumentów w dziejach kościoła. Jego autorem był Heinrich Kramer, dominikański inkwizytor, słynący z olbrzymiej niechęci do kobiet. Jak twierdził, femina (kobieta) to wyraz stworzony ze słów fides (wiara) i minus, a każda kobieta, kierowana nieokiełznanym pożądaniem, sama pcha się w ramiona szatana. Szczycił się tym, że sam posłał na stos 200 kobiet. Jego dokument posłał ich na stos znacznie więcej. „ Młot na czarownice", po raz pierwszy opublikowany w 1487 roku, stał się instrukcją dla tzw. łowców czarownic. Przez dziesiątki lat stanowił kompendium wiedzy na temat czarów i relacji kobiet z szatanem. Współcześni badacze po raz kolejny przyglądają się dokumentowi i sprawdzają, jak wyglądało egzekwowanie go w praktyce, a ekipa dokumentalistów przedstawia rezultaty ich badań w formie poruszających inscenizacji.
 
 

 

Redakcja 26/10/2014

Zobacz też

Jezus na Stadionie 6 lipca: jaki program? O. Bashobora w Warszawie Jezus na Stadionie 6 lipca: jaki program? O. Bashobora w Warszawie Na Stadionie Narodowym 6 lipca odbędzie się niecodzienne wydarzenie – rekolekcje, w których weźmie udział prawie 58 tys. osób. Poprowadzi je o. Bashobora z Ugandy. Organizatorzy reklamują to hasłem „Jezus na Stadionie”. Jaki jest program spotkania? Mówimy, jak będzie przebiegało spotkanie, aby uczestnicy mogli się przygotować. Jezus na Stadionie, Bashobora 6.07.13: jak dojechać na Stadion Narodowy? Jezus na Stadionie, Bashobora 6.07.13: jak dojechać na Stadion Narodowy? 6 lipca na Stadionie Narodowym odbędą się rekolekcje JEZUS NA STADIONIE. Stadion jest położony blisko centrum Warszawy, więc uczestnicy nie powinni mieć problemu z dotarciem na miejsce. Mówimy, jak dojechać na STADION NARODOWY, korzystając z komunikacji miejskiej, oraz jak dotrzeć tam samochodem. Jezus na Stadionie. Co wolno zabrać ze sobą na rekolekcje, a czego nie? Jezus na Stadionie. Co wolno zabrać ze sobą na rekolekcje, a czego nie? Prawie 58 tys. osób pojawi się w sobotę 6 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie, aby wziąć udział w rekolekcjach. Wszystko trwać będzie od godziny 9 do 22. Mówimy, co zabrać ze sobą na rekolekcje "Jezus na Stadionie". KSIĘŻNA MATYLDA, nowa królowa Belgii – pół-Polka i krewna Komorowskiego. Co trzeba o niej wiedzieć? KSIĘŻNA MATYLDA, nowa królowa Belgii – pół-Polka i krewna Komorowskiego. Co trzeba o niej wiedzieć? Po abdykacji króla Alberta rządy w Belgii objął książę Brabancji Filip Koburg. Jego małżonką jest księżna Matylda d'Udekem dAcoz, która, o czym niewiele osób wie, ma polskie korzenie. Matką księżnej Matyldy jest bowiem hrabina Anna Komorowska, daleka krewna Bronisława Komorowskiego. Mówimy o polskich korzeniach księżnej Matyldy.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!