Pradawne Archiwum X - pismo Inków wciąż kryje przed badaczami tajemnice. Czy twórcom programu uda się je rozwikłać?

Pismo Inków nazywane „pismem węzełkowym” rozszyfrowane zostało tylko częściowo i wciąż jest przedmiotem intensywnych badań naukowych. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu z serii „Pradawne Archiwum X", którego twórcy mierzą się najbardziej intrygującymi zagadkami ludzkości, podejmując próbę odpowiedzi na związane z nim pytania, które wciąż pozostają bez odpowiedzi.Artefakty opierające się naukowym badaniom, nierozwikłane tajemnice, niezrozumiałe języki, szyfry, tajemnicze budowle o nieznanym przeznaczeniu, dziwne zjawiska i zagadkowe znaki... Twórcy programu „Pradawne Archiwum X" biorą na warsztat niewyjaśnione do dziś pradawne zagadki i wraz z naukowcami oraz najlepszymi specjalistami z różnych dziedzin - kryptologami, archeologami czy językoznawcami - podejmują próbę poddania ich ponownej analizie.

W kolejnych odcinkach programu analizie poddane zostaną m.in. zagadka Sodomy i Gomory, a także wzniesień w Bośni, które uważane są przez niektórych archeologów za europejskie piramidy. Twórcy serii przyjrzą się również hipotezom związanym z najsłynniejszym obrazem świata - portretem Mony Lisy. Jak wykazały najnowsze analizy, znajdują się na nim tajemnicze liczby i litery. Co mogą one oznaczać?

„Pradawne Archiwum X" uda się też na Maltę, do miejscowości Paola, gdzie znajduje się tajemnicza podziemna budowla - hypogeum Ħal-Saflieni - powstała około 2,5 tys. lat przed naszą erą. Do dzisiaj nie wiadomo, jakie przeznaczenie miał ten tajemniczy obiekt. Ekipa programu odwiedzi też Göbekli Tepe - najstarsze znane dziś miejsce kultu stworzone przez człowieka, którego powstanie datowane jest na 10 tys. p.n.e.

W jednym z kolejnych odcinków programu padnie pytanie o relikwie, a konkretnie o jedną z najcenniejszych - kolce z korony cierniowej Jezusa Chrystusa. Co mogło się z nimi stać? Analizie poddany zostanie też manuskrypt Voynicha - średniowieczna pergaminowa księga z tekstem sporządzonym w niezrozumiałym dotąd języku. Nad rozszyfrowaniem pisma, w którym został sporządzony manuskrypt już od ponad stu lat pracują najlepsi kryptologowie świata...

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza na kolejny odcinek „Pradawnego Archiwum X". Będzie on poświęcony prekolumbijskiemu pismu Inków, które jak dotąd udało się rozszyfrować tylko częściowo.


 

Redakcja 06/03/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!