Pradawne Archiwum X - pismo Inków wciąż kryje przed badaczami tajemnice. Czy twórcom programu uda się je rozwikłać?

Pismo Inków nazywane „pismem węzełkowym” rozszyfrowane zostało tylko częściowo i wciąż jest przedmiotem intensywnych badań naukowych. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu z serii „Pradawne Archiwum X", którego twórcy mierzą się najbardziej intrygującymi zagadkami ludzkości, podejmując próbę odpowiedzi na związane z nim pytania, które wciąż pozostają bez odpowiedzi.Artefakty opierające się naukowym badaniom, nierozwikłane tajemnice, niezrozumiałe języki, szyfry, tajemnicze budowle o nieznanym przeznaczeniu, dziwne zjawiska i zagadkowe znaki... Twórcy programu „Pradawne Archiwum X" biorą na warsztat niewyjaśnione do dziś pradawne zagadki i wraz z naukowcami oraz najlepszymi specjalistami z różnych dziedzin - kryptologami, archeologami czy językoznawcami - podejmują próbę poddania ich ponownej analizie.

W kolejnych odcinkach programu analizie poddane zostaną m.in. zagadka Sodomy i Gomory, a także wzniesień w Bośni, które uważane są przez niektórych archeologów za europejskie piramidy. Twórcy serii przyjrzą się również hipotezom związanym z najsłynniejszym obrazem świata - portretem Mony Lisy. Jak wykazały najnowsze analizy, znajdują się na nim tajemnicze liczby i litery. Co mogą one oznaczać?

„Pradawne Archiwum X" uda się też na Maltę, do miejscowości Paola, gdzie znajduje się tajemnicza podziemna budowla - hypogeum Ħal-Saflieni - powstała około 2,5 tys. lat przed naszą erą. Do dzisiaj nie wiadomo, jakie przeznaczenie miał ten tajemniczy obiekt. Ekipa programu odwiedzi też Göbekli Tepe - najstarsze znane dziś miejsce kultu stworzone przez człowieka, którego powstanie datowane jest na 10 tys. p.n.e.

W jednym z kolejnych odcinków programu padnie pytanie o relikwie, a konkretnie o jedną z najcenniejszych - kolce z korony cierniowej Jezusa Chrystusa. Co mogło się z nimi stać? Analizie poddany zostanie też manuskrypt Voynicha - średniowieczna pergaminowa księga z tekstem sporządzonym w niezrozumiałym dotąd języku. Nad rozszyfrowaniem pisma, w którym został sporządzony manuskrypt już od ponad stu lat pracują najlepsi kryptologowie świata...

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza na kolejny odcinek „Pradawnego Archiwum X". Będzie on poświęcony prekolumbijskiemu pismu Inków, które jak dotąd udało się rozszyfrować tylko częściowo.


 

Redakcja 06/03/2015

Zobacz też

Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Gdzie na działce można postawić wiatę garażową, a gdzie rekreacyjną? Wiata garażowa jest świetnym rozwiązaniem. Co prawda nie zapewnia przejścia z samochodu do domu w cieple i po suchym podłożu, ale dzięki niej zimą samochodu nie zasypie śnieg, a latem nie będzie się nagrzewała słońcu. Nie zawsze można postawić wiatę garażową w wybranym miejscu działki - w przeciwieństwie do wiaty, która ma służyć np. do wypoczynku latem. SPRAWDŹ, gdzie możesz postawić wiatę na swojej działce. PRAWA KONSUMENTA. Czy i jak można zwrócić do sklepu zakupiony towar? PRAWA KONSUMENTA. Czy i jak można zwrócić do sklepu zakupiony towar? Co możesz zrobić, jeśli już po powrocie z zakupów do domu stwierdzisz, że nie potrzebujesz nabytej rzeczy i chcesz ją zwrócić? Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zakupy z powrotem? Wszystko zależy od miejsca i sposobu transakcji. Kim jest Montserrat Caballé, diva, która wystąpi w Warszawie 22 grudnia? Kim jest Montserrat Caballé, diva, która wystąpi w Warszawie 22 grudnia? Jej nazwisko porównywać można tylko z takimi jak Maria Callas czy Renata Tebaldi. Ma zresztą przydomek „La Superba” (wspaniała). Monsterrat Caballé to wspaniała śpiewaczka operowa z Katalonii. Niezwykły sopran koloraturowy. Kim jest Montserrat Caballé, diva, która wystąpi w Warszawie 22 grudnia? Co to jest PODATEK ŚMIECIOWY? Kto straci, a kto zyska na zmianach przepisów? Co to jest PODATEK ŚMIECIOWY? Kto straci, a kto zyska na zmianach przepisów? Wkrótce wszyscy Polacy będą płacić tzw. podatek śmieciowy. Pobierać będzie go miasto. Ma być to sposób na oczyszczenie kraju z ton śmieci zalegających na dzikich wysypiskach. Jaka będzie wysokość nowej opłaty? Kto zapłaci więcej, a kto mniej niż dzisiaj?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!