Pradawne Archiwum X - pismo Inków wciąż kryje przed badaczami tajemnice. Czy twórcom programu uda się je rozwikłać?

Pismo Inków nazywane „pismem węzełkowym” rozszyfrowane zostało tylko częściowo i wciąż jest przedmiotem intensywnych badań naukowych. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu z serii „Pradawne Archiwum X", którego twórcy mierzą się najbardziej intrygującymi zagadkami ludzkości, podejmując próbę odpowiedzi na związane z nim pytania, które wciąż pozostają bez odpowiedzi.Artefakty opierające się naukowym badaniom, nierozwikłane tajemnice, niezrozumiałe języki, szyfry, tajemnicze budowle o nieznanym przeznaczeniu, dziwne zjawiska i zagadkowe znaki... Twórcy programu „Pradawne Archiwum X" biorą na warsztat niewyjaśnione do dziś pradawne zagadki i wraz z naukowcami oraz najlepszymi specjalistami z różnych dziedzin - kryptologami, archeologami czy językoznawcami - podejmują próbę poddania ich ponownej analizie.

W kolejnych odcinkach programu analizie poddane zostaną m.in. zagadka Sodomy i Gomory, a także wzniesień w Bośni, które uważane są przez niektórych archeologów za europejskie piramidy. Twórcy serii przyjrzą się również hipotezom związanym z najsłynniejszym obrazem świata - portretem Mony Lisy. Jak wykazały najnowsze analizy, znajdują się na nim tajemnicze liczby i litery. Co mogą one oznaczać?

„Pradawne Archiwum X" uda się też na Maltę, do miejscowości Paola, gdzie znajduje się tajemnicza podziemna budowla - hypogeum Ħal-Saflieni - powstała około 2,5 tys. lat przed naszą erą. Do dzisiaj nie wiadomo, jakie przeznaczenie miał ten tajemniczy obiekt. Ekipa programu odwiedzi też Göbekli Tepe - najstarsze znane dziś miejsce kultu stworzone przez człowieka, którego powstanie datowane jest na 10 tys. p.n.e.

W jednym z kolejnych odcinków programu padnie pytanie o relikwie, a konkretnie o jedną z najcenniejszych - kolce z korony cierniowej Jezusa Chrystusa. Co mogło się z nimi stać? Analizie poddany zostanie też manuskrypt Voynicha - średniowieczna pergaminowa księga z tekstem sporządzonym w niezrozumiałym dotąd języku. Nad rozszyfrowaniem pisma, w którym został sporządzony manuskrypt już od ponad stu lat pracują najlepsi kryptologowie świata...

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza na kolejny odcinek „Pradawnego Archiwum X". Będzie on poświęcony prekolumbijskiemu pismu Inków, które jak dotąd udało się rozszyfrować tylko częściowo.


 

Redakcja 06/03/2015

Zobacz też

Co pieszym nie pozwala przeżyć? [PIESZY NA DRODZE] Co pieszym nie pozwala przeżyć? [PIESZY NA DRODZE] Naiwność, buta, nieuwaga, nonszalancja, nieomylność, niewidoczność, głuchota... Faktem faktem, że pieszy jest najsłabszym ogniwem ruchu drogowego. Ale to nie zwalnia go z myślenia! Nie po to ewolucja dała człowiekowi mózg, a w nim rozum, by ich nie używać. Jeśli pieszy jest w stanie poświęcić wiele, by dostać jakieś proszki bądź tabletki „na życie”, to nie powinien tego życia bezmyślnie lekceważyć, gdy staje się uczestnikiem ruchu drogowego! Twiner 2,80 – co to za jacht? Czy Twiner 2,80 sprawdzi się jako mały jacht weekendowy? Jacht Twiner 2,80: recenzja, opinie Twiner 2,80 – co to za jacht? Czy Twiner 2,80 sprawdzi się jako mały jacht weekendowy? Jacht Twiner 2,80: recenzja, opinie Twiner 2,80 to zgrabny, mały jachcik odkrytopokładowy – tego typu jednostki mogą przyczynić się do popularyzacji żeglarstwa weekendowego. Łatwo bowiem przechowywać go w małym garażu lub nawet w schowku, łatwo transportować na dachu małego auta. Jak się nim żegluje? Wind Hunter 19 – co to za jacht? Jaki jest klasyczny Wind Hunter 19? Czy nadaje się do turystyki? Jacht Wind Hunter 19: recenzja, opinie Wind Hunter 19 – co to za jacht? Jaki jest klasyczny Wind Hunter 19? Czy nadaje się do turystyki? Jacht Wind Hunter 19: recenzja, opinie Łodzie typu Bristol Channel Cutter, stworzone do szybkiej, bezpiecznej żeglugi po jednym z najtrudniejszych nawigacyjnie akwenów na świecie, uchodzą za najlepsze w historii żeglarstwa. Ich wzorem stworzono w Polsce tradycyjnie wyglądający, siedmiometrowy mały jachcik morski. Co to za jednostka? Dufour 310 Grand Large – co to za jacht? Jaki jest najmniejszy Dufour? Jacht Dufour 310 Grand Large: recenzja, opinie Dufour 310 Grand Large – co to za jacht? Jaki jest najmniejszy Dufour? Jacht Dufour 310 Grand Large: recenzja, opinie Mały duży francuz – tak można w skrócie określić najnowszego Dufoura, model 310 Grand Large, który jako pierwszy w historii tego producenta wyposażony został w podnoszony kil. Czy tego typu jacht, z założenia przecież opracowany jako morski, sprawdzi się na jeziorach?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!