Praca za granicą – jakie dokumenty do pracy za granicą?

Przed wyjazdem do pracy za granicą, niezależnie czy jedziemy na własną rękę, czy z biurem pośrednictwa, musimy zgromadzić komplet dokumentów. Mówimy, jak przygotować się do pracy za granicą. Jakie dokumenty potrzebne do pracy za granicą?

Praca za granicą od zaraz – pośpiech jest złym doradcą

Praca za granicą to okazja, by podreperować domowy budżet. Decyzję o wyjeździe często podejmujemy jednak spontanicznie, szukając ofert w rubrykach Praca za granicą od zaraz czy Szybka praca za granicą. W takich przypadkach pamiętamy jedynie, by zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty, licząc, że o całą resztę zatroszczy się za nas agencja pośrednictwa. To błąd. Wyjeżdżając do pracy za granicą, bezwzględnie powinniśmy mieć ze sobą zawsze komplet dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje i prawo do pobytu.

Jakie dokumenty do pracy za granicą

Wyjeżdżając do pracy za granicą, starajmy się przetłumaczyć na obowiązujący w danym kraju język urzędowy te dokumenty, których nie mamy w wersji angielskiej. W przypadku niektórych państw, zwłaszcza ksenofobicznej pod tym względem Francji, mile widziane będzie zresztą dysponowanie tłumaczeniem wszystkich dokumentów. Na liście dokumentów, które powinniśmy mieć, podejmując pracę za granicą, znajdują się:

  • akt urodzenia

  • akt ślubu (ewentualnie orzeczenie o rozwodzie)

  • świadectwa ukończenia szkół, odbytych kursów i szkoleń

  • świadectwa pracy

  • referencje od polskich pracodawców

  • zezwolenie na pobyt (jeśli oczywiście w danym kraju jest wymagane)

Redakcja 12/06/2013

Zobacz też

Co zrobić, żeby dostać PREMIĘ GWARANCYJNĄ? Na co przydaje się KSIĄŻECZKA MIESZKANIOWA? Co zrobić, żeby dostać PREMIĘ GWARANCYJNĄ? Na co przydaje się KSIĄŻECZKA MIESZKANIOWA? O premię gwarancyjną mogą się ubiegać tylko posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych do 23 października 1990 r. Pod warunkiem że najpierw zainwestują w któryś z ściśle określonych celów mieszkaniowych. Warto sprawdzić, co uprawnia do premii. Nie musi to być koniecznie kupno mieszkania. Jak wyciągnąć premię z książeczki mieszkaniowej? Kiedy należy się PREMIA GWARANCYJNA za wymianę okien? Ile trzeba na nią czekać? Kiedy należy się PREMIA GWARANCYJNA za wymianę okien? Ile trzeba na nią czekać? Nie musisz kupować mieszkania, żeby wypłacić premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej. Wystarczy zrobić remont mieszkania lub domu. Musi on jednak obejmować wymianę okien albo instalacji elektrycznej bądź gazowej. Najważniejsze, żeby nie przegapić terminu na złożenie wniosku o premię. Kiedy nowe okna za premię gwarancyjną? KIEDY zgłosić się po PREMIĘ GWARANCYJNĄ z książeczki mieszkaniowej? Jak zlikwidować książeczkę i odzyskać premię? KIEDY zgłosić się po PREMIĘ GWARANCYJNĄ z książeczki mieszkaniowej? Jak zlikwidować książeczkę i odzyskać premię? Jeśli kupiłeś mieszkanie albo budujesz dom jednorodzinny i masz starą książeczkę mieszkaniową, zgłoś się do banku po premię gwarancyjną. Nie wolno przegapić terminu na złożenie wniosku, bo wtedy premia przepadnie. Jak uzyskać: premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej? Teak - dlaczego jest tak popularny przy budowie i wykańczaniu jachtów? Z czego wynika morska kariera teaku? Teak - dlaczego jest tak popularny przy budowie i wykańczaniu jachtów? Z czego wynika morska kariera teaku? Teak - to popularne drewno pochodzące z Indochin. Zrobiło wielką karierę od kiedy w Europie zaczęło brakować dębiny. Stało się to na początku XIX w. Dlaczego teak stał się niezastąpiony w budownictwie okrętowym i jachtowym?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!