Praca za granicą – jakie dokumenty do pracy za granicą?

Przed wyjazdem do pracy za granicą, niezależnie czy jedziemy na własną rękę, czy z biurem pośrednictwa, musimy zgromadzić komplet dokumentów. Mówimy, jak przygotować się do pracy za granicą. Jakie dokumenty potrzebne do pracy za granicą?

Praca za granicą od zaraz – pośpiech jest złym doradcą

Praca za granicą to okazja, by podreperować domowy budżet. Decyzję o wyjeździe często podejmujemy jednak spontanicznie, szukając ofert w rubrykach Praca za granicą od zaraz czy Szybka praca za granicą. W takich przypadkach pamiętamy jedynie, by zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty, licząc, że o całą resztę zatroszczy się za nas agencja pośrednictwa. To błąd. Wyjeżdżając do pracy za granicą, bezwzględnie powinniśmy mieć ze sobą zawsze komplet dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje i prawo do pobytu.

Jakie dokumenty do pracy za granicą

Wyjeżdżając do pracy za granicą, starajmy się przetłumaczyć na obowiązujący w danym kraju język urzędowy te dokumenty, których nie mamy w wersji angielskiej. W przypadku niektórych państw, zwłaszcza ksenofobicznej pod tym względem Francji, mile widziane będzie zresztą dysponowanie tłumaczeniem wszystkich dokumentów. Na liście dokumentów, które powinniśmy mieć, podejmując pracę za granicą, znajdują się:

  • akt urodzenia

  • akt ślubu (ewentualnie orzeczenie o rozwodzie)

  • świadectwa ukończenia szkół, odbytych kursów i szkoleń

  • świadectwa pracy

  • referencje od polskich pracodawców

  • zezwolenie na pobyt (jeśli oczywiście w danym kraju jest wymagane)

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!