Praca za granicą? Jak szukać pracy w krajach Unii

Chcesz pracować za granicą? Przed wyjazdem dokładnie się przygotuj. Wyjazd 'w ciemno' może cię sporo kosztować. Warto też sprawdzić agencję, która pośredniczy w załatwieniu zatrudnienia.

Poszukiwania pracy najlepiej zacząć jeszcze w Polsce. Zapytaj w najbliższym Urzędzie Pracy. Ofert szukaj też w internecie. Zwykle jednak w internecie ogłaszają się agencje pośrednictwa pracy, które trzeba wyjątkowo dokładnie sprawdzać. Przed podjęciem decyzji warto porównać oferty w kilku agencjach, należy też przeczytać umowę i sprawdzić warunki pracy (wymiar czasu pracy, stawki), a także wysokość opłaty dla agencji.

Najczęściej agencje pracy dysponują ofertami dla pracowników tymczasowych, pomagają też załatwić  zakwaterowanie. Nie licz jednak na rewelacyjne warunki. Bywa, że jednym pokoju musi gnieździć się nawet kilka osób.

Uwaga na oszustów!

Legalne i uczciwe agencje pracy powinny figurować w rejestrze Ministerstwa Pracy, w zakładce „Wykaz Agencji Zatrudnienia”. Wystarczy  wyszukiwarkę wpisać nazwę konkretnej firmy. Warto też popytać i znaleźć osoby, które wcześniej korzystały z usług wybranej przez ciebie agencji (opinie można znaleźć między innymi na forach internetowych).

Szukanie pracy na miejscu

Niektórzy szukają pracy dopiero po przyjeździe do wybranego kraju. Często tak robią pracownicy sezonowi w Niemczech, Norwegii (Norwegia nie jest w UE, ale Polacy mogą pracować tam legalnie i na podobnych zasadach, jak w krajach unijnych) czy Wielkiej Brytanii. Na miejscu pracy można szukać w lokalnej prasie, lokalnych urzędach pracy albo bezpośrednio na plantacjach. Lepiej w podróż wybrać się samochodem większa grupą i podzielić między sobą koszty. Tak będzie po prostu wygodniej i taniej, zwłaszcza że transport na zachodzie jest drogi.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!