PRACA W NIEMCZECH - co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz za Odrę?

Od maja 2011 roku Polacy mogą legalnie pracować w Niemczech, o ile oczywiście znajdą dla siebie zatrudnienie. Wbrew pozorom, możliwość pracy u naszego sąsiada nie wywołała exodusu za Odrę. Praca w Niemczech to nadal poletko do wzięcia, ale trzeba się do tego kroku odpowiednio przygotować. Mówimy, jakie formalności trzeba załatwić przed wyjazdem do Niemiec, gdzie szukać pracy i ile kosztuje wynajęcie mieszkania.

Jak Niemcy, to niemiecki...

Niestety, dla niemieckiego przyszłego pracodawcy najważniejsza będzie nasza znajomość języka niemieckiego. A z tym u Polaków, szczególnie tych nieco starszych - raczej krucho. Nieznajomość języków kiedyś nie wpędzała co prawda rodaków w kompleksy i wyjeżdżali do Ameryki czy do Niemiec znając tylko swój język ojczysty, nowego uczyli się na miejscu, albo i nie... Obecnie niemieccy pracodawcy wymagają od zatrudnianych obcokrajowców znajomości języka niemieckiego przynajmniej na poziomie porozumienia się, im lepsza znajomość, tym kandydat jest bardziej konkurencyjny. Można oczywiście próbować radzić sobie na miejscu za pomocą rozmówek czy słownika, ale lepszy będzie przed wyjazdem kurs nauki języka niemieckiego.

Zakwaterowanie w Niemczech

Jeżeli na miejscu nie mamy rodziny czy znajomych, u których będziemy mieszkać, choćby na czas poszukiwania jakiegoś lokum, zakwaterowanie trzeba znaleźć przed wyjazdem. Niestety, na wynajęcie mieszkania musimy mieć pieniądze, zanim zaczniemy je zarabiać na miejscu. Za wynajęte lokum trzeba będzie bowiem wpłacić kaucję (oczywiście zwrotną). Niemcy żądają kaucji w wysokości od 1 do 3-krotności miesięcznego czynszu oraz opłaty za pierwszy miesiąc z góry. Można też szukać miejsca w tzw. hostelu, czyli hotelu z pokojami wieloosobowymi, na przykład z piętrowymi łóżkami czy wspólnymi kuchniami i łazienkami. Mimo dość niskiego standardu nie są one jednak aż tak bardzo tanie, bo ceny za noc zaczynają się od 20 euro w górę.

Poza funduszami na zakwaterowanie, jeśli nie masz od razu zagwarantowanej pracy, powinieneś mieć również środki na utrzymanie się przez minimum 4 tygodnie (ceny żywności są podobne do cen w Polsce).

Dokumenty i formularze, które trzeba zebrać i zabrać

Niezbędne formularze, które trzeba zabrać z Polski, bądź przetłumaczone niektóre dokumenty będą na miejscu niezbędne, by zachować chociażby ciągłość uprawnień do świadczeń społecznych, a także do podjęcia pracy.

Trzeba mieć po niemiecku przygotowane: podanie o pracę, świadectwa potwierdzające kwalifikacje, np. dyplom ukończenia wyższej uczelni - te dokumenty są uznawane w Niemczech. Większą „siłę” będzie miał jednak dyplom uwierzytelniony przez polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jeśli jesteś osobą bezrobotną z prawem do zasiłku, weź ze sobą Portable Dokument U2 (PD U2). To unijny dokument, który potwierdza prawo do zachowania zasiłku w trakcie poszukiwania pracy w innym państwie członkowskim UE przez okres 3 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 3. Będzie on potrzebny do tego, że jeżeli przebywasz w Polsce na zasiłku dla bezrobotnych, to świadczenie będzie kontynuowane w Niemczech. O wydanie takiego formularza trzeba zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. PD U2 będzie sporządzony w języku niemieckim, a więc bez konieczności tłumaczenia.

Bardzo istotne jest zadbanie zawczasu o prawo do świadczeń zdrowotnych. Do tego będzie potrzebna Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego - EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona wystawiana z określonym terminem ważności.

Jak szukać pracy w Niemczech?

W Niemczech można się zarejestrować w tamtejszym urzędzie pracy - Agentur für Arbeit. Pracy można wówczas poszukiwać przez 3 miesiące, bez konieczności regulowania swoich spraw pobytowych. Rejestracja w Agentur für Arbeit jest o tyle korzystna, że okres poszukiwania pracy zaliczany jest później do tzw. stażu zasiłkowego. Jeżeli pracy w Niemczech nie znajdziemy w ciągu 90 dni i nie mamy żadnych innych źródeł utrzymania, trzeba wracać do domu. Po tym terminie przebywanie tam bez pracy jest wykroczeniem (może wówczas nawet otrzymać nakaz wydalenia i zakaz ponownego wjazdu na terytorium Niemiec).

Obowiązek meldunkowy

Przyjeżdżając do Niemiec, trzeba dopełnić obowiązku meldunkowego (jest na to 7 dni od przyjazdu, a urząd nazywa się Einwonermeldeamt), a wyjeżdżając, należy się wymeldować. Przestrzegając tych przepisów, możemy za jakiś czas ponownie udać się za Odrę w poszukiwaniu pracy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!