Potęga natury, odc. 5 - Wielka powódź - migracje zwierząt na pustynnych obszarach Kalahari

Na pustyniach kotliny Kalahari w południowej Afryce toczy się nieustanna walka o terytoria, wodę i pożywienie. Panujące tu trudne warunki wymuszają ciągłe migracje zwierząt, które wędrują w poszukiwaniu miejsc obfitych w pożywienie. Przez większą część roku na pustynię nie spada ani jedna kropla wody, za to gdy tylko spadnie deszcz pojawia się rzeka Okawango. Nigdy nie wiadomo jednak, jak obfite będzie jej koryto i czy wody wystarczy dla wszystkich.Wielkie stada zwierząt wędrują każdego roku w poszukiwaniu pożywienia, z niecierpliwością oczekując na moment, kiedy wzbierze życiodajna rzeka Okawango. Jest to rzeka wyjątkowa, nie uchodzi bowiem ani do morza ani jeziora. Kończy bieg, rozlewając się szeroką deltą na bagnistych terenach, stanowiących pozostałość po jeziorze, które wyschło tysiące lat temu.

Sezon suchy trwa na tym obszarze aż 8 miesięcy. Od tego, jak w danym roku zachowywać się będzie Okawango, zależy życie tysięcy zamieszkujących te tereny zwierząt - żyraf, kob liczi, bawołów, zebr, hipopotamów. Jednym z gatunków najlepiej radzących sobie w tych trudnych warunkach są słonie. W ich stadach panuje matriarchat. Na czele każdej rodziny stoi doświadczona słonica, która prowadzi swoje stado przez pustynię. O pożywienie i wodę słonie walczyć muszą jednak z innymi zwierzętami. Od rezultatu tej walki zależeć będzie ich życie. 

Redakcja 17/10/2014

Zobacz też

REKORDY igrzysk w LONDYNIE. Dlaczego rekordziści w sporcie są coraz młodsi? Doping czy zasługa treningu? REKORDY igrzysk w LONDYNIE. Dlaczego rekordziści w sporcie są coraz młodsi? Doping czy zasługa treningu? Igrzyska Olimpijskie w Londynie są wyjątkowe pod kilkoma względami, m.in. środków bezpieczeństwa, liczby polskich reprezentantów czy wyników młodych sportowców. Czy „młodość” zacznie rządzić na światowych imprezach? Kto z najmłodszych zawodników pobił rekord świata na Igrzyskach w Londynie? Czym różni się SIATKÓWKA PLAŻOWA od SIATKÓWKI HALOWEJ? Czym różni się SIATKÓWKA PLAŻOWA od SIATKÓWKI HALOWEJ? Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie Polacy grają zarówno w turnieju siatkówki halowej, jak i plażowej. Żeby lepiej odbierać tę drugą dyscyplinę, tworzymy specjalny przewodnik po różnicach pomiędzy nimi. Czym różni się siatkówka plażowa od jej halowej odmiany? Jak działają LOKATY w złoto w AMBER GOLD? Czy lokaty Amber Gold to piramida finansowa? Jak działają LOKATY w złoto w AMBER GOLD? Czy lokaty Amber Gold to piramida finansowa? Po zawieszeniu przez OLT Express wszystkich połączeń głośno zrobiło się o firmie AMBER GOLD, która jest właścicielem tych linii. 23 lipca 2012, niespełna po 4 miesiącach działalności, OLT Express poinformowało o zawieszeniu wszystkich regularnych lotów. Amber Gold znane jest też z wyjątkowo wysoko oprocentowanych „lokat w złoto”. Komisja Nadzoru Finansowego odradza korzystanie z jej usług, a finansiści sugerują, że lokaty Amber Gold mogą działać na zasadzie piramidy finansowej. Jak rozłożyć namiot? Jak rozbić namiot? Jak rozłożyć namiot? Jak rozbić namiot? Jedziesz na biwak i po raz pierwszy będziesz rozstawiać namiot? Z nami nie sprawi ci to żadnego problemu, bo rozstawianie namiotu nie jest trudne - trzeba tylko wiedzieć co, jak i gdzie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!