Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i...

Kradzież Mony Lisy z Luwru była jednym z najbardziej sensacyjnych i zuchwałych przestępstw początku XX wieku. Han van Meegeren – genialny fałszerz obrazów Vermeera van Delft – do dzisiaj jest bohaterem zbiorowej świadomości. O mężczyźnie nazwiskiem Cornelius Gurlitt zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że w jego mieszkaniu znajduje się tysiąc arcydzieł malarstwa nowoczesnego... Zanurz się w niezwykły świat zaginionych arcydzieł!


Wielkie dzieła sztuki to także wielkie pieniądze. Wartość najsłynniejszych arcydzieł światowego dziedzictwa jest tak wielka, że wręcz nie sposób oszacować ich realnej wartości. Ile może kosztować Mona Lisa? Na jaką kwotę powinno się ubezpieczyć słoneczniki van Gogha? FOKUS TV, stacja, która zachwyca, zaciekawia i pomaga w odkrywaniu świata, ma przyjemność zaprosić na fascynujący serial poświęcony największym zagadkom kryminalnym ze świata wielkiej sztuki.

W sześcioodcinkowej serii poznamy najsłynniejsze arcydzieła świata zachodniego i zuchwałych przestępców, którzy nad życie kochali zarówno ponadczasowe piękno, jak i pieniądze.

W pierwszym odcinku serii poznamy nieprawdopodobną historię Niemca Corneliusa Gurlitta. W 2012 roku w jego apartamencie w Monachium odkryto liczącą około 1000 sztuk kolekcję obrazów „zdegenerowanej sztuki", jak chciał ją nazywać Adolf Hitler. Skromne mieszkanie z Corneliusem dzieliły obrazy takich mistrzów, jak Matisse, Picasso, Chagall czy Otto Dix i wielu innych. Jak to się stało, że wszystkie te dzieła znalazły się w jednym miejscu, w rękach jednej osoby? Jak to możliwe, że przez tyle lat nikt nie był świadom istnienia tej bezcennej kolekcji?

Odcinek drugi opowiada o jajach Fabergé. Odcinek trzeci - o losach ogromnej kolekcji obrazów Vincenta van Gogha zgromadzonej przez jego brata Theo.

Odcinek czwarty poświęcony jest jednej z największych grabieży sztuki w dziejach ludzkości - perfekcyjnie zorganizowanemu i skrupulatnie przeprowadzonemu, dokonanemu przez nazistów rabunkowi dóbr kulturalnych podczas II wojny światowej. W celu ochrony bezcennych dzieł zaatakowane przez Rzeszę kraje stworzyły i prowadziły program Monuments Men, celem którego była ochrona najcenniejszych dzieł przed zniszczeniem i rabunkiem.

Piąty odcinek serii poświęcony będzie jednej z najbardziej brawurowych kradzieży sztuki w dziejach ludzkości. Czy słyszeliście o tym, że w 1911 roku łupem złodzieja padł najsłynniejszy dziś obraz świata Mona Lisa? Za rabunkiem stał pracujący w muzeum Vincenzo Perrugia, który przez nikogo nie niepokojony wyniósł słynny obraz, wychodząc z galerii głównym wyjściem. Rabunek stał się jedną z największych sensacji współczesnego Paryża!

Szósty i ostatni epizod serii będzie miał dwóch bohaterów. Pierwszym jest Jan Vermeer van Delft, jeden z najwybitniejszych malarzy holenderskich. Drugim - genialny fałszerz Han van Meegeren. Obrazy Vermeera, którego twórczość przypada na drugą połowę XVII wieku odkryte zostały dwa wieki po jego śmierci, w wieku XIX. Zachwyt budzą do dziś. Han van Meegeren był z pewnością jednym z najbardziej żarliwych adoratorów jego twórczości. Czym zasłużył sobie na miejsce w historii sztuki? Genialnymi podróbkami dzieł mistrza, których od oryginałów nie potrafili odróżnić nawet najwięksi ówcześni eksperci...

Redakcja 24/11/2016

Zobacz też

Jak zapisać dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej w Warszawie? Zasady rekrutacji Jak zapisać dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej w Warszawie? Zasady rekrutacji W Warszawie wszystkie dzieci urodzone w 2009 roku i drugiej połowie 2008 roku mają zapewnione miejsca w pierwszej klasie podstawówki w swoim rejonie. Jeśli ktoś chce zapisać malucha do innej szkoły niż sportowa czy muzyczna, jego przyjęcie zależy od liczby wolnych miejsc. Seks. Czym kobiety odstraszają mężczyzn? Seks. Czym kobiety odstraszają mężczyzn? Większość kobiet, nawet jeśli się do tego nie przyznaje, chce podobać się mężczyznom. W osiągnięciu celu pomaga odpowiedni strój, fryzura i makijaż. Warto jednak pilnować, żeby nie przesadzić. Nie wszystko bowiem dobrze działa na facetów. Sprawdź, co odstrasza mężczyzn. Dzieje Armii Czerwonej i mniej znana karta z historii II wojny światowej – program Karny batalion o jednostce więźniów i dezerterów w Armii Radzieckiej Dzieje Armii Czerwonej i mniej znana karta z historii II wojny światowej – program Karny batalion o jednostce więźniów i dezerterów w Armii Radzieckiej Dzieje Armii Czerwonej to jedna z kart historii nie najlepiej w Polsce znana, pełna luk i niedopowiedzeń, co wiąże się z realiami historycznymi drugiej połowy XIX wieku w naszym kraju. Program „Karny batalion" przedstawia jedną z mniej znanych kart z historii II wojny światowej – opowiada o jednostce walczącej w szeregach wojsk radzieckich złożonej z przestępców i dezerterów. Brandon – nowe życie. Jak leczyć otyłość u dzieci? Brandon – nowe życie. Jak leczyć otyłość u dzieci? Brandon - nowe życie to program, w którym poznacie historię nastolatka z Huston, który ważył blisko 200 kilogramów. Otyłość u dzieci - to problem, który dotyka coraz więcej rodzin. Jak pomóc dzieciom i nastolatkom z nadwagą? Jakie diety są najskuteczniejsze? Kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!