Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i...

Kradzież Mony Lisy z Luwru była jednym z najbardziej sensacyjnych i zuchwałych przestępstw początku XX wieku. Han van Meegeren – genialny fałszerz obrazów Vermeera van Delft – do dzisiaj jest bohaterem zbiorowej świadomości. O mężczyźnie nazwiskiem Cornelius Gurlitt zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że w jego mieszkaniu znajduje się tysiąc arcydzieł malarstwa nowoczesnego... Zanurz się w niezwykły świat zaginionych arcydzieł!


Wielkie dzieła sztuki to także wielkie pieniądze. Wartość najsłynniejszych arcydzieł światowego dziedzictwa jest tak wielka, że wręcz nie sposób oszacować ich realnej wartości. Ile może kosztować Mona Lisa? Na jaką kwotę powinno się ubezpieczyć słoneczniki van Gogha? FOKUS TV, stacja, która zachwyca, zaciekawia i pomaga w odkrywaniu świata, ma przyjemność zaprosić na fascynujący serial poświęcony największym zagadkom kryminalnym ze świata wielkiej sztuki.

W sześcioodcinkowej serii poznamy najsłynniejsze arcydzieła świata zachodniego i zuchwałych przestępców, którzy nad życie kochali zarówno ponadczasowe piękno, jak i pieniądze.

W pierwszym odcinku serii poznamy nieprawdopodobną historię Niemca Corneliusa Gurlitta. W 2012 roku w jego apartamencie w Monachium odkryto liczącą około 1000 sztuk kolekcję obrazów „zdegenerowanej sztuki", jak chciał ją nazywać Adolf Hitler. Skromne mieszkanie z Corneliusem dzieliły obrazy takich mistrzów, jak Matisse, Picasso, Chagall czy Otto Dix i wielu innych. Jak to się stało, że wszystkie te dzieła znalazły się w jednym miejscu, w rękach jednej osoby? Jak to możliwe, że przez tyle lat nikt nie był świadom istnienia tej bezcennej kolekcji?

Odcinek drugi opowiada o jajach Fabergé. Odcinek trzeci - o losach ogromnej kolekcji obrazów Vincenta van Gogha zgromadzonej przez jego brata Theo.

Odcinek czwarty poświęcony jest jednej z największych grabieży sztuki w dziejach ludzkości - perfekcyjnie zorganizowanemu i skrupulatnie przeprowadzonemu, dokonanemu przez nazistów rabunkowi dóbr kulturalnych podczas II wojny światowej. W celu ochrony bezcennych dzieł zaatakowane przez Rzeszę kraje stworzyły i prowadziły program Monuments Men, celem którego była ochrona najcenniejszych dzieł przed zniszczeniem i rabunkiem.

Piąty odcinek serii poświęcony będzie jednej z najbardziej brawurowych kradzieży sztuki w dziejach ludzkości. Czy słyszeliście o tym, że w 1911 roku łupem złodzieja padł najsłynniejszy dziś obraz świata Mona Lisa? Za rabunkiem stał pracujący w muzeum Vincenzo Perrugia, który przez nikogo nie niepokojony wyniósł słynny obraz, wychodząc z galerii głównym wyjściem. Rabunek stał się jedną z największych sensacji współczesnego Paryża!

Szósty i ostatni epizod serii będzie miał dwóch bohaterów. Pierwszym jest Jan Vermeer van Delft, jeden z najwybitniejszych malarzy holenderskich. Drugim - genialny fałszerz Han van Meegeren. Obrazy Vermeera, którego twórczość przypada na drugą połowę XVII wieku odkryte zostały dwa wieki po jego śmierci, w wieku XIX. Zachwyt budzą do dziś. Han van Meegeren był z pewnością jednym z najbardziej żarliwych adoratorów jego twórczości. Czym zasłużył sobie na miejsce w historii sztuki? Genialnymi podróbkami dzieł mistrza, których od oryginałów nie potrafili odróżnić nawet najwięksi ówcześni eksperci...

Redakcja 24/11/2016

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!