Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek?

W Środę Popielcową i w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Osoby w wieku od 18 do 60 lat powinny ograniczyć liczbę i obfitość posiłków, a także powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Młodzieży od 14. roku życia dotyczy tylko ten ostatni nakaz. Co można jeść w dni postu ścisłego?
Zdjęcie z artykułu: Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek?
Post ścisły w Środę Popielcową i w Wielki Piątek to niekoniecznie post o chlebie i wodzie!źródło:Thinkstockphotos.com

Środa Popielcowa i Wielki Piątek to dwa dni w roku, kiedy prawo kanoniczne na katolików nakłada post ścisły. To wyrzeczenie jako forma pokuty ma przygotować duszę i ciało do odpowiedniego przeżywania Wielkanocy. Szczegółowe zasady postu są ustalane przez Konferencją Episkopatu. Post ścisły zabrania spożywania posiłków mięsnych. Regulacji podlega też ilość i obfitość posiłków – spożyć można jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Tradycyjnie w poście spożywa się rybę, której mięso jest jedynym dopuszczalnym, również w Wielki Piątek. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików między 18. a 60. rokiem życia. Młodzież między 14. a 18. rokiem życia zobowiązana jest w Wielki Piątek jedynie do wstrzemięźliwości (tak jak w każdy piątek), czyli niespożywania pokarmów mięsnych.

.. Jak pościć mądrze?

Postu ścisłego, podejmowanego przez chrześcijan w Popielec i w Wielki Piątek, nie należy sprowadzać wyłącznie do ograniczeń w zakresie menu. Wierzący nie powinni także we własnych sercach wyolbrzymiać tego drobnego w gruncie rzeczy wyrzeczenia i postrzegać go jako jakiejś wielkiej ofiary. Przede wszystkim post ścisły ma nam pomóc uświadomić sobie głód duchowy, zwłaszcza głód miłości i mądrości, a więc potrzebę rozwoju duchowego w tych obszarach. Cały Wielki Post to przecież czas postu od hałasu, od bycia w tłumie, moment wewnętrznego spowolnienia w codziennym zabieganiu o bieżące sprawy, czas rozważań nad sobą i swym życiem. Niewielka odmiana w jadłospisie, jaką  jest post ścisły, ma nas kierować ku autorefleksji.

.. Wszystko o Środzie Popielcowej

 

Redakcja 28/01/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!