Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek?

W Środę Popielcową i w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Osoby w wieku od 18 do 60 lat powinny ograniczyć liczbę i obfitość posiłków, a także powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Młodzieży od 14. roku życia dotyczy tylko ten ostatni nakaz. Co można jeść w dni postu ścisłego?
Zdjęcie z artykułu: Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek?
Post ścisły w Środę Popielcową i w Wielki Piątek to niekoniecznie post o chlebie i wodzie!źródło:Thinkstockphotos.com

Środa Popielcowa i Wielki Piątek to dwa dni w roku, kiedy prawo kanoniczne na katolików nakłada post ścisły. To wyrzeczenie jako forma pokuty ma przygotować duszę i ciało do odpowiedniego przeżywania Wielkanocy. Szczegółowe zasady postu są ustalane przez Konferencją Episkopatu. Post ścisły zabrania spożywania posiłków mięsnych. Regulacji podlega też ilość i obfitość posiłków – spożyć można jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Tradycyjnie w poście spożywa się rybę, której mięso jest jedynym dopuszczalnym, również w Wielki Piątek. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików między 18. a 60. rokiem życia. Młodzież między 14. a 18. rokiem życia zobowiązana jest w Wielki Piątek jedynie do wstrzemięźliwości (tak jak w każdy piątek), czyli niespożywania pokarmów mięsnych.

.. Jak pościć mądrze?

Postu ścisłego, podejmowanego przez chrześcijan w Popielec i w Wielki Piątek, nie należy sprowadzać wyłącznie do ograniczeń w zakresie menu. Wierzący nie powinni także we własnych sercach wyolbrzymiać tego drobnego w gruncie rzeczy wyrzeczenia i postrzegać go jako jakiejś wielkiej ofiary. Przede wszystkim post ścisły ma nam pomóc uświadomić sobie głód duchowy, zwłaszcza głód miłości i mądrości, a więc potrzebę rozwoju duchowego w tych obszarach. Cały Wielki Post to przecież czas postu od hałasu, od bycia w tłumie, moment wewnętrznego spowolnienia w codziennym zabieganiu o bieżące sprawy, czas rozważań nad sobą i swym życiem. Niewielka odmiana w jadłospisie, jaką  jest post ścisły, ma nas kierować ku autorefleksji.

.. Wszystko o Środzie Popielcowej

 

Redakcja 28/01/2016

Podobne

Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce Halloween. Jedni zaakceptowali zabawę odbywającą się w wigilię polskiego Święta Zmarłych, innych to oburza. Czy jest powód do negowania Halloween? Skąd właściwie pochodzi to święto? Co oznacza jego nazwa? Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii? Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii? Wieloryby, łosie, niedźwiedzie i oczywiście renifery. Wśród zwierząt Skandynawii znajdziemy i te, które dobrze znamy z polskich lasów, i te zupełnie dla nas egzotyczne. Ich wszystkie tajemnice można poznać dzięki niezwykłemu serialowi dokumentalnemu "Dzika Skandynawia" w Fokus TV! Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny to fabularny film produkcji holendersko - belgijskiej, w reżyserii Martina Koolhovena, którego scenariusz oparty został na powieści Jana Terlouwa, opublikowanej pod tym samym tytułem. Rzecz dzieje się w Holandii, w mroźne styczniowe dni 1945 roku. To poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o końcu dziecięcych złudzeń i bolesnym wkroczeniu w dorosłość w czasie dramatycznych przełomów, kiedy każda ludzka decyzja może mieć wielkie znaczenie. Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Che Guevara ma zamiar zniszczyć USA. CIA wysyła agenta Felixa Rodrigueza  do Boliwii, aby złapał go i dostarczył żywego do USA. Na podstawie nowych dokumentów kolejnym odcinku Odtajnionych akcji CIA ujawniamy prawdziwą historię tajnej misji CIA, mającej na celu dopaść najsłynniejszego na świecie rewolucjonistę.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!