Polscy prepersi. Kim są? Gdzie ich szukać? WIDEO

Ruch preppersów, czyli osób przygotowujących się na wystąpienie sytuacji ekstremalnych, jak wojna czy kataklizm, narodził się w USA, ale dotarł i do Polski. Gdzie szukać polskich prepersów? Jak wstąpić w ich szeregi?

Chociaż ruch prepersów (ang. preppers), czyli osób przygotowujących się na nadejście końca świata lub wojny czy kataklizmów, narodził się w USA, to już dawno temu dotarł do Polski. Niektórzy ludzie z naszego kraju i nie tylko od dawna byli prepersami, tylko nie wiedzieli, że tak to się nazywa.

.. Wszystko o prepersach i preperingu

Na terenach targanych niepokojami społecznymi lub politycznymi albo nawiedzanymi przez powodzie lub inne ekstremalne zjawiska pogodowe, wiele osób jest przygotowanych na konieczność szybkiej ucieczki z domu lub gromadzi zapasy żywności. W Polsce wciąż jeszcze jest ich mało. Ale ci, którzy są zainteresowani ruchem prepersów, w czasach internetu mogą łatwo poznać się poprzez specjalne serwisy czy grupy na portalach społecznościowych. Bywają też związani z ruchem survivalowym, który chociaż oczywiście nie jest tożsamy z prepperingiem, to jednak silnie się z nim wiąże.

Gdzie więc szukać polskich preppersów? Najwięcej o nich dowiesz się z serialu dokumentalnego „Prepersi – gotowi na wszystko” na antenie FOKUS TV, a podstawowe informacje znajdziesz poniżej.

Preppers Poland

  • Strona internetowa: http://f-erasmus.org.pl/
  • Konto na Facebooku: https://www.facebook.com/prepersi

Preppersi to osoby które przygotowują się na gorsze czasy (wojnę, klęski żywiołowe, katastrofy, nieszczęśliwe wypadki)”, „Od grudnia 2013 roku prowadzimy facebook'owy fanpage "Polish Preppers", gdzie propagujemy ekologiczne rozwiązania dla gospodarstw domowych i nie tylko, aktywność fizyczną, permakulturę, patriotyzm, inspirujemy do zgłębiania różnych dziedzin nauki, na bieżąco monitorujemy kwestie zagrożeń dla bezpieczeństwa społeczności (w zakresie środowiskowym, gospodarczym, epidemiologicznym i innym), pobierając informacje od m.in. Centrum Zarządzania Kryzysowego; również informujemy o sposobach ochrony przed ww. zagrożeniami. W ramach projektu "Polish Preppers" i w duchu społeczeństwa obywatelskiego współpracujemy z pracownikami WOPR, GOPR, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego w ww. zakresie” – czytamy na stronach Preppers Poland. Członkowie grupy wymieniają się informacjami na temat survivalu oraz snują możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń na świecie. Można nawet kupić specjalne naszywki, koszulki czy przypinki o tematyce prepperingowej.

Preppersi Polska

  • http://preppersi.pl/
  • https://www.facebook.com/preppersi.polska

Społeczność skupiająca osoby zainteresowane prepperingiem. Umożliwia uczestnictwo w konkretnych szkoleniach związanych z tym tematem. Są to między innymi kursy strzeleckie, szkoła przetrwania dla dzieci, nauka myślistwa czy podstaw łączności.

Na stronie społeczności czytamy: „Jesteśmy w całej Polsce. Możemy na siebie liczyć i wspierać. Wymieniamy się doświadczeniami i nie wstydzimy się pytać. Forum PPN to miejsce spotkań wielu ludzi. Pisz swoje posty, dziel się wiedzą i pytaj innych. Nie chcemy straszyć Cię wszystkimi nieszczęściami, które mogą się wydarzyć. Po prostu realistycznie obserwujemy i oceniamy otaczającą nas rzeczywistość, dostrzegając w niej symptomy możliwych zagrożeń. Oczywiście nie każdemu uda się przygotować na każdą możliwą okoliczność. Jesteśmy jednak przekonani, że możemy zrobić w tym względzie naprawdę wiele. Każdy krok we właściwym kierunku zwiększa nasze szanse na przetrwanie w razie pojawienia się sytuacji groźnej dla nas, dla naszej rodziny, przyjaciół, sąsiadów”.

Serwis o polskich preppersach

  • http://preppersi.blogspot.com

Serwis gromadzi informacje z zakresu survivalu oraz niezbędnego wyposażenia preppersa. Przypomina zasady rządzące prepperingiem. Użytkownicy wymieniają się nawet informacjami na temat przydatnych przedmiotów na sprzedaż lub schronów. Na stronie czytamy: „Prepper jest osobą, która na poważnie bierze odpowiedzialność za przetrwanie własne i swojej rodziny. Samodzielność i gotowość jest główną cechą każdego prepersa. Świadomość apokalipsy-końca świata jest wyzwaniem do poświęcenia się dla rodziny, zdobywanie szerokiej wiedzy na temat przetrwania i survival. Prepers patrzy na przedmioty inaczej niż przeciętny człowiek, on wie jakie rzeczy będą mu potrzebne do przetrwania podczas apokalipsy. Prepers jest bardzo zorientowany na przetrwanie rozwija się w sztuce survivalu, gromadzi przedmioty które w chwili apokalipsy-końca świata będą w stanie go utrzymać na pewnym standardzie życia. Zdarzają się przesadne opinie, że prepersi to społeczność, która kładzie nacisk na zamykanie się w we własnych domach i przygotowuje na apokalipsę jak w przepowiedniach, w rzeczywistość preppers skupia swe przygotowanie na zjawiska bardziej prawdopodobne jak np. utrata pracy głównego żywiciela rodziny, pożar domu, powódź lub inne klęski wywołane przez naturę albo człowieka. Poważny kryzys gospodarczy kraju i świata wg preppersa może być również przyczyną końca świata”.

Zofia Dąbrowska 26/10/2015

Zobacz też

LUCJAN PIETRZCZYK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Bilczy. Zobacz SYLWETKĘ posła LUCJAN PIETRZCZYK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Bilczy. Zobacz SYLWETKĘ posła Lucjan Pietrzczyk, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 33 (OKW Kielce). Strażak, zapalony żeglarz i wicekurator oświaty w województwie świętokrzyskim. Pietrzczyk od ponad 30 lat prowadzi drużynę harcerską w Bilczy, z którą związany jest od urodzenia. Często mówił, że "największą radość sprawia mi sukces. Niekonieczne ten wielki. Jako pedagog realizuję się z harcerzami i dobre funkcjonowanie tych ludzi daje mi ogromną satysfakcję". Zobacz sylwetkę posła. JAROSŁAW PIĘTA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła JAROSŁAW PIĘTA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła Jarosław Pięta, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 32 (OKW Sosnowiec). W poprzedniej kadencji był członkiem dwóch komisji sejmowych: Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji ds. kontroli Państwowej. Prawnik, inicjator akcji charytatywnych, a także członek regionalnych struktur PO. ZOBACZ sylwetkę posła. Dlaczego w wigilię dzielimy się opłatkiem? [ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE i TRADYCJE] Dlaczego w wigilię dzielimy się opłatkiem? [ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE i TRADYCJE] Tradycja dzielenia się opłatkiem jest dziś w Polsce powszechna - nawet w środowiskach laickich. Choć wszyscy łamią się opłatkiem, czy wiemy skąd pochodzi ten zwyczaj? Dlaczego w wigilię dzielimy się opłatkiem? Przepowiednie. Co przepowiadali prorocy Starego Testamentu? Przepowiednie. Co przepowiadali prorocy Starego Testamentu? Znaczną część Starego Testamentu zajmują księgi proroctw. Ukryte w nich przepowiednie wieściły m.in. koniec imperium babilońskiego i kary dla ludzkości za nieposłuszeństwo wobec Boga. Dowiedz się, jakie proroctwa głosili Izajasz, Jeremiasz i Daniel.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!