Pradawne sekrety: Biblia łowców czarownic. Polowanie na czarownice - co dziś wiemy o tym makabrycznym procederze?

Polowanie na czarownice trwało od końca średniowiecza do XVIII wieku. Ofiarą procesów o czary padło około 35 tysięcy ludzi, w większości niewinnych kobiet. FOKUS TV zaprasza na film „Pradawne sekrety: Biblia łowców czarownic", przedstawiający rezultaty współczesnej analizy „podręcznika" dla łowców czarownic - książki „Młot na czarownice".



Polowania na czarownice rozpoczęły się pod koniec średniowiecza. Trwały blisko cztery stulecia, aż do połowy XVIII wieku. Ludzi oskarżanych o stosowanie praktyk magicznych karano z początku usunięciem ze wspólnoty, później - śmiercią. Na przestrzeni lat ofiarą procesów o czary padło, jak się szacuje, około 35 tys. osób! Największe nasilenie proceder ten osiągnął w połowie XV wieku, a w drugiej połowie tego stulecia pojawił się najsłynniejszy „podręcznik" dla łowców czarownic - „Młot na czarownice" autorstwa Heinricha Kramera i Jakoba Sprengera.  FOKUS TV zaprasza na program „Pradawne sekrety: Biblia łowców czarownic", przedstawiający współczesną analizę tej książki.

 

Redakcja 16/04/2015

Zobacz też

Oko w oko z drapieżnikiem – odc. 6. Trzy historie ludzi zaatakowanych przez rekiny Oko w oko z drapieżnikiem – odc. 6. Trzy historie ludzi zaatakowanych przez rekiny W wyniku ataków rekinów na całym świecie ginie co rok kilkadziesiąt osób. Jak dotąd zidentyfikowano około 360 gatunków tych morskich zwierząt, spośród których najbardziej niebezpieczne są żarłacz tygrysi, żarłacz tępogłowy i rekin ludojad. W kolejnym odcinku serii „Oko w oko z drapieżnikiem" poznacie trzy prawdziwe historie ludzi zaatakowanych przez rekiny. Kaczyński i Tusk podali sobie ręce. Dlaczego? Kaczyński i Tusk podali sobie ręce. Dlaczego? Niby skromny i niewiele znaczący gest, jednak w przypadku tych dwóch panów jest co najmniej symboliczny. Ogień i woda, ziemia i niebo, biały i czarny, Donald Tusk i Jarosław Kaczyński - wokół starć tych dwóch polityków już od lat kręci się polska polityka. Tusk wyjechał do Brukseli, niszcząc tym samym ową, wydawało się że niezniszczalną, dwubiegunowość. Kim jest Grzegorz Bociek? Kim jest Grzegorz Bociek? Grzegorz Bociek to w siatkarskim środowisku jeden z ewenementów. Mimo, iż jest dobrym zawodnikiem, grającym w najlepszch polskich klubach oraz występującym w reprezentacji, niewielu kibiców siatkówki go kojarzy. Kim jest Grzegorz Bociek? Co warto o nim wiedzieć? Kim jest Katarzyna Bujakiewicz? [KARIERA, RODZINA] Kim jest Katarzyna Bujakiewicz? [KARIERA, RODZINA] Katarzyna Bujakiewicz to polska aktorka, znana z serialu "Na dobre i na złe" oraz "Lekarze". Jest również zaangażowana w działalność społeczną - uczestniczy w finałach WOŚP, jest dawcą szpiku, działa na rzecz Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą". Ostatnio postanowiła wystartować w wyborach.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!