Polko! Zobacz KIEDY PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ? KIEDY POLKI przejdą na emerytury?

Polki pracują obecnie do 60 roku życia. Ale będą pracowały dłużej - do 67 roku. Już od 2013 roku stopniowo podwyższany i zrównywany ma być wiek emerytalny. Premier chce wydłużyć i zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Sprawdź, o ile dłużej będziesz pracować.  Kiedy na emeryturę?

Zaproponowana przez premiera Donalda Tuska zmiana dotyczy kobiet, które urodziły się po 1952 roku. Polki z wymienionego roku wiek emerytalny osiągają w 2012 roku, w miesiącu, w którym się urodziły. I przynajmniej w chwili obecnej nic w tej kwestii się nie zmieni. Pierwszymi paniami, które przejdą na emeryturę w wieku 67 lat będą kobiety urodzone w październiku 1973 roku. One wiek emerytalny osiągnął w październiku 2040 roku.

Według założeń premiera Donalda Tuska i przygotowanej reformy emerytur, wiek emerytalny będzie podwyższany stopniowo. - Proponujemy następujący system: co cztery miesiące wiek emerytalny przesuwać będziemy o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem pracować będziemy dłużej o trzy miesiące – tłumaczył szef rządu w czasie sejmowego expose.

Obiecał, że dłuższa praca dla Polek oznaczała będzie wyższą emeryturę. - Dla kobiety, która ma dziś około 50 lat oznacza to pracę dłużej o trzy lata niż do tej pory i emeryturę wyższą o około 20 procent. Dla kobiety, która dzisiaj ma 39 lat, będzie to oznaczało w przyszłości pracę dłużej o siedem lat i emeryturę wyższą o ok. 80 procent – zapewnił Tusk.

Każda z kobiet, które chce sprawdzić kiedy dokładnie osiągnie wiek emerytalny powinna wejść na poniższy link: Premier.gov.pl. Na końcu strony znajdują się plik do pobrania z tabelami przejścia na emeryturę.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!