Poker. Wchodzę w to – wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pokerze w USA, ale boicie się zapytać

Poker. Gra, która budzi skrajne emocje, wywołuje spory i kontrowersje. Uwielbiana przez zwykłych obywateli Stanów Zjednoczonych, a przez władze USA znienawidzona. Czy poker to integralny element amerykańskiej kultury, który warto chronić, czy też domena marginesu społecznego i szkodliwy hazard, który należy wytępić?
W 1961 roku prawie każdy Amerykanin posiadał w swoim domu stół do gry w karty. Trzydzieści lat później większość kasyn zmuszonych została do zlikwidowania sal dla pokerzystów. Dziś do pokera zasiada codziennie ponad 60 milionów ludzi w całej Ameryce. Gra przeżywa renesans m.in. za sprawą możliwości, jakie stwarza internet.

Reżyser Douglas Tirola, który materiały do filmu zbierał przez kilka lat, podjął w nim próbę opisania i zdefiniowania historii oraz współczesności pokera w Stanach Zjednoczonych. W filmie przedstawił rolę, jaką w USA gra odegrała w XIX i XX wieku, pokazał jej związki z ważnymi dla Amerykanów zjawiskami i dziedzinami życia, takimi jak jazz, polityka, sport, wojskowość, władza. Opowiedział także o renesansie, jaki poker przeżywa na naszych oczach.

W trakcie swoich filmowych peregrynacji zebrał wypowiedzi profesjonalnych graczy oraz celebrytów zaangażowanych w rozgrywki. Na ekranie pojawią się zatem największe pokerowe gwiazdy, takie jak Daniel Negreanu, Chris Moneymaker, Annie Duke i Phil Hellmuth. Swoje pięć minut będą mieli także Chris Ferguson i Howard Lederer, którzy przyczynili się zniszczenia wizerunku pokera w oczach tysięcy graczy, a także odnoszący sukcesy przy pokerowym stole znany aktor Matt Damon. Gra w pokera to w ich oczach urzeczywistniający się amerykański sen. Stawki są zawsze wysokie a emocje sięgają zenitu. W ciągu zaledwie jednego wieczoru można stać się krezusem albo spać na samo dno.

Redakcja 25/06/2014

Zobacz też

Zabić Hitlera! – chichot diabła. Historia zamachów na Hitlera. WIDEO, ZDJĘCIA Zabić Hitlera! – chichot diabła. Historia zamachów na Hitlera. WIDEO, ZDJĘCIA 30 kwietnia 1945 roku Hitler popełnił samobójstwo w swoim bunkrze pod Berlinem. Nim do tego doszło, zdołał przeżyć 30 zamachów. Gdyby któryś ze spisków zakończył się sukcesem, losy świata mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej, a wiele istnień ludzkich udałoby się uratować. Coca-cola. Teraz selfie zrobisz... butelką Coca-cola. Teraz selfie zrobisz... butelką Coca-Cola stworzyła specjalną nakładkę na butelkę, która robi zdjęcie za każdym razem, gdy pociągany jest z niej łyk. Czy to tylko kolejny chwyt marketingowy wielkiego koncernu czy technologiczny krok do przodu? Rafał Olbiński dla fokus.tv: kocham Warszawę. ZDJĘCIA z wystawy 19 SNÓW Rafał Olbiński dla fokus.tv: kocham Warszawę. ZDJĘCIA z wystawy 19 SNÓW Rafał Olbiński, światowej sławy polski grafik, w wywiadzie dla fokus.tv opowiada o swojej karierze. Zdradza, co mu dał wyjazd do Nowego Jorku, ale też wyznaje, czy i dlaczego kocha Warszawę. Rosja według Vinniego Jonesa. Najgroźniejsze miejsca niebezpiecznego kraju. ZDJĘCIA Rosja według Vinniego Jonesa. Najgroźniejsze miejsca niebezpiecznego kraju. ZDJĘCIA Były piłkarz Vinnie Jones zasłynął z brutalnej gry, za którą często wyrzucano go z boiska. Teraz Vinnie jedzie do Rosji, by spotkać się z ludźmi, którzy na co dzień pracują w niebezpiecznych warunkach. Na Kamczatce towarzyszy strażnikom chroniącym niedźwiedzie przed kłusownikami. Wraz kolejarzami pojedzie pociągiem za koło podbiegunowe. Pomoże myśliwym schwytać renifera. Zobaczy też, jak wygląda praca ochroniarzy, którzy strzegą bogatych Rosjan przed porwaniami.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!