Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJA

Co zrobić, by gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, przetrwała święta? Jak o nią zadbać po Bożym Narodzeniu? Jak uprawiać, by pięknie wybarwiła się także za rok? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są trudne, a sukces w uprawie tej dekoracyjnej rośliny może odnieść nie tylko dyplomowany ogrodnik.
Zdjęcie z artykułu: Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJA
Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJAźródło:Brand X Pictures/ThinkstockPhotos.com

Gwiazda betlejemska, a właściwie poinsecja, czyli wilczomlecz piękny, pochodzi z tropików – tam jest sporym krzewem, dorastającym do wysokości jednego metra. Do Europy trafiła z Meksyku. Jej popularna nazwa „gwiazda betlejemska” wzięła się stąd, że odmiany sprzedawane u nas kwitną w grudniu i są popularną ozdobą w okresie Bożego Narodzenia. To, co wydaje się być kwiatem poinsecji, to w rzeczywistości czerwone (lub żółte, kremowe albo czerwono-zielonkawe) liście, tzw. przylistki, otaczające niepozorne żółte kwiaty. Aby gwiazda betlejemska długo zachowała piękny wygląd i przetrwała do następnego Bożego Narodzenia, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki.

Uprawa gwiazdy betlejemskiej. Jak pielęgnować poinsecję?

Doniczkę z poinsecją ustawiamy daleko od kaloryfera, gdyż gwiazda betlejemska nie znosi suchego powietrza. Służy jej natomiast światło, warto więc ustawić ją w słonecznym pokoju (ale nie bezpośrednio na słońcu).

Ważne jest regularne podlewanie poinsecji (przynajmniej co drugi dzień), gdyż liście zużywają dużo wody. Nie wolno dopuścić do ich więdnięcia, bo to może spowodować zamieranie rośliny. Jako roślina tropikalna, poinsecja lubi wilgoć – dobrze jest często ją spryskiwać, najlepiej odstaną lub przegotowaną wodą. Ważne, aby była miękka i nie zawierała wapnia, który powoduje powstawanie na liściach białych plam. Co dwa tygodnie poinsecję warto zasilić płynnym nawozem dla roślin kwitnących.

Pamiętajmy o zapewnieniu jej stałej temperatury – 18-21 st. C. Gwiazda betlejemska nie lubi nagłych zmian temperatury, przeciągów, a spadek temperatury w pomieszczeniu poniżej 15 st. C może spowodować opadnięcie liści.

Uprawa gwiazdy betlejemskiej. Jak dbać o poinsecję, gdy przekwitnie?

Gdy poinsecja pod koniec zimy przekwitnie, przycinamy jej pędy na wysokości ok. 15 cm, tak, by na bocznych gałązkach zostało nie więcej jak po 2 - 3 pąki (formy jednopędowe należy przyciąć nad 3 lub 4 pąkiem). Po przycięciu gwiazdę betlejemską umieszczamy na 4 do 6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12 - 15°C. Zaprzestajemy podlewania i nawożenia, gdyż w tym czasie poinsecja przechodzi w stan spoczynku. Wszystkie liście opadną i nie należy się tym martwić.

W kwietniu poinsecję należy przesadzić do świeżej, żyznej torfowej ziemi z niewielkim dodatkiem granulek keramzytu i gruboziarnistego piasku. W tym celu ostrożnie wyjmujemy poinsecję z doniczki i usuwany część ziemi z wierzchu i z boków jej bryły korzeniowej, po czym przesadzamy poinsecję do większej doniczki ze świeżą ziemią.

Przesadzoną gwiazdę betlejemską ustawiamy w miejscu jasnym (ale nie w pełnym słońcu) i ciepłym, o temperaturze około 20°C. Podlewamy obficie, aby pobudzić ją do wzrostu. Nawożenie rozpoczynamy, gdy nowe pędy osiągną długość kilku centymetrów. Latem można przyciąć nowe pędy, aby uzyskać ładny, zwarty kształt rośliny.

Blask gwiazdy betlejemskiej. Co zrobić, by nabrała kolorów?

Jeśli chcemy, by na Boże Narodzenie zyskała ładne zabarwienie szczytowych liści, od drugiej dekady listopada gwiazdę betlejemską należy zakrywać w taki sposób, aby przez okres około 4 - 6 tygodni pozostawała w kompletnej ciemności przez 14 godzin na dobę. Najłatwiej przykrywać ją kartonem.

Pod koniec grudnia na naszej gwieździe betlejemskiej powinny zacząć się pojawiać kolorowe liście. Wówczas trzeba przenieść poinsecję na światło dzienne.
Warto wiedzieć, że doprowadzenie poinsecji do ponownego kwitnienia w warunkach domowych nie zawsze się udaje – czasem kwitnie, lecz nie tak efektownie, jak te hodowane w szklarniach, gdzie mają idealne warunki do rozwoju. Ale spróbować warto!

Redakcja 17/12/2015

Zobacz też

Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Kim byli Monuments Men? Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Kim byli Monuments Men? Kim byli Monuments Men? Była to oddział około 400 szlachetnych i odważnych ludzi, którzy w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu ratowali bezcenne dzieła sztuki. Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Poszukiwacze zaginionych arcydzieł". Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 6. Borgiowie i ich dalsze dzieje. Lukrecja Borgia - dwudziestoletnia wdowa musi ponownie wyjść za mąż. Kto okaże się jej godzien? Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 6. Borgiowie i ich dalsze dzieje. Lukrecja Borgia - dwudziestoletnia wdowa musi ponownie wyjść za mąż. Kto okaże się jej godzien? Borgiowie - jak potoczą się dalsze losy jednego z najsłynniejszych rodów w historii Europy? Trwa Jubileuszowy Rok 1500. Z tej okazji do Rzymu napływają tysiące wiernych. I świetnie się składa, bo swoimi donacjami wypełnią wojenny skarbiec Cezara Borgii. Pieniądze są papieskiemu synowi pilnie potrzebne. Chce jak najszybciej zjednoczyć prowincje państwa papieskiego. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów" - emisja tylko na VOD. Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 5.  Leonardo da Vinci i jego nowa machina wojenna. Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 5. Leonardo da Vinci i jego nowa machina wojenna. Borgiowie i ich sekrety w kolejnym odcinku trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów"! Cezar kontynuuje swoje manewry wojenne, a Leonardo da Vinci przedstawia mu swój pomysł na nową machinę wojenną. Czy Cezar zdecyduje się, by z niego skorzystać? Borgiowie za darmo w serwisie Fokus.tv! Pierwszy sezon serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów o intrygach, zdradach i panowaniu słynnej rodziny już w całości! Borgiowie za darmo w serwisie Fokus.tv! Pierwszy sezon serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów o intrygach, zdradach i panowaniu słynnej rodziny już w całości! Borgiowie w sieci! Za darmo, w całości, całkowicie legalnie i bez cenzury! Pierwszy sezon serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów możecie już od dziś oglądać w serwisie internetowym Fokus.tv! Intrygi, manipulacje, niepohamowana żądza władzy, zdrady i orgie rodziny Borgiów - zobaczcie to na własne oczy!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!