Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJA

Co zrobić, by gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, przetrwała święta? Jak o nią zadbać po Bożym Narodzeniu? Jak uprawiać, by pięknie wybarwiła się także za rok? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są trudne, a sukces w uprawie tej dekoracyjnej rośliny może odnieść nie tylko dyplomowany ogrodnik.
Zdjęcie z artykułu: Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJA
Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJAźródło:Brand X Pictures/ThinkstockPhotos.com

Gwiazda betlejemska, a właściwie poinsecja, czyli wilczomlecz piękny, pochodzi z tropików – tam jest sporym krzewem, dorastającym do wysokości jednego metra. Do Europy trafiła z Meksyku. Jej popularna nazwa „gwiazda betlejemska” wzięła się stąd, że odmiany sprzedawane u nas kwitną w grudniu i są popularną ozdobą w okresie Bożego Narodzenia. To, co wydaje się być kwiatem poinsecji, to w rzeczywistości czerwone (lub żółte, kremowe albo czerwono-zielonkawe) liście, tzw. przylistki, otaczające niepozorne żółte kwiaty. Aby gwiazda betlejemska długo zachowała piękny wygląd i przetrwała do następnego Bożego Narodzenia, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki.

Uprawa gwiazdy betlejemskiej. Jak pielęgnować poinsecję?

Doniczkę z poinsecją ustawiamy daleko od kaloryfera, gdyż gwiazda betlejemska nie znosi suchego powietrza. Służy jej natomiast światło, warto więc ustawić ją w słonecznym pokoju (ale nie bezpośrednio na słońcu).

Ważne jest regularne podlewanie poinsecji (przynajmniej co drugi dzień), gdyż liście zużywają dużo wody. Nie wolno dopuścić do ich więdnięcia, bo to może spowodować zamieranie rośliny. Jako roślina tropikalna, poinsecja lubi wilgoć – dobrze jest często ją spryskiwać, najlepiej odstaną lub przegotowaną wodą. Ważne, aby była miękka i nie zawierała wapnia, który powoduje powstawanie na liściach białych plam. Co dwa tygodnie poinsecję warto zasilić płynnym nawozem dla roślin kwitnących.

Pamiętajmy o zapewnieniu jej stałej temperatury – 18-21 st. C. Gwiazda betlejemska nie lubi nagłych zmian temperatury, przeciągów, a spadek temperatury w pomieszczeniu poniżej 15 st. C może spowodować opadnięcie liści.

Uprawa gwiazdy betlejemskiej. Jak dbać o poinsecję, gdy przekwitnie?

Gdy poinsecja pod koniec zimy przekwitnie, przycinamy jej pędy na wysokości ok. 15 cm, tak, by na bocznych gałązkach zostało nie więcej jak po 2 - 3 pąki (formy jednopędowe należy przyciąć nad 3 lub 4 pąkiem). Po przycięciu gwiazdę betlejemską umieszczamy na 4 do 6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12 - 15°C. Zaprzestajemy podlewania i nawożenia, gdyż w tym czasie poinsecja przechodzi w stan spoczynku. Wszystkie liście opadną i nie należy się tym martwić.

W kwietniu poinsecję należy przesadzić do świeżej, żyznej torfowej ziemi z niewielkim dodatkiem granulek keramzytu i gruboziarnistego piasku. W tym celu ostrożnie wyjmujemy poinsecję z doniczki i usuwany część ziemi z wierzchu i z boków jej bryły korzeniowej, po czym przesadzamy poinsecję do większej doniczki ze świeżą ziemią.

Przesadzoną gwiazdę betlejemską ustawiamy w miejscu jasnym (ale nie w pełnym słońcu) i ciepłym, o temperaturze około 20°C. Podlewamy obficie, aby pobudzić ją do wzrostu. Nawożenie rozpoczynamy, gdy nowe pędy osiągną długość kilku centymetrów. Latem można przyciąć nowe pędy, aby uzyskać ładny, zwarty kształt rośliny.

Blask gwiazdy betlejemskiej. Co zrobić, by nabrała kolorów?

Jeśli chcemy, by na Boże Narodzenie zyskała ładne zabarwienie szczytowych liści, od drugiej dekady listopada gwiazdę betlejemską należy zakrywać w taki sposób, aby przez okres około 4 - 6 tygodni pozostawała w kompletnej ciemności przez 14 godzin na dobę. Najłatwiej przykrywać ją kartonem.

Pod koniec grudnia na naszej gwieździe betlejemskiej powinny zacząć się pojawiać kolorowe liście. Wówczas trzeba przenieść poinsecję na światło dzienne.
Warto wiedzieć, że doprowadzenie poinsecji do ponownego kwitnienia w warunkach domowych nie zawsze się udaje – czasem kwitnie, lecz nie tak efektownie, jak te hodowane w szklarniach, gdzie mają idealne warunki do rozwoju. Ale spróbować warto!

Redakcja 07/12/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!