Podziemia Wyspy Wielkanocnej – co spowodowało upadek cywilizacji Rapa Nui?

Stworzenie mapy labiryntu jaskiń Wyspy Wielkanocnej – to cel ekspedycji naukowej grupy specjalistów z National Geographic. Czy badania nad siecią podziemnych korytarzy pomogą w odpowiedzi na pytanie co spowodowało upadek cywilizacji Rapa Nui?


Wyspa Wielkanocna, w języku polinezyjskim Rapa Nui, jest jednym z najlepiej wyizolowanych od otoczenia skrawków Ziemi. Od najbliższej zamieszkanej wyspy Pitcairn dzieli ją odległość 2078 km, natomiast od brzegów Chile – dystans blisko dwa razy dłuższy.

Około 2 tysiące lat temu, po długiej i wyczerpującej podróży po oceanie, do brzegów wyspy przybiła niewielka grupa mieszkańców Polinezji. Przybysze osiedlili się na niezaludnionych jeszcze terenach, i stworzyli na nich wysoko rozwiniętą cywilizację. Ludu zamieszkującego Rapa Nui już nie ma, pozostała jednak po nim jedyna w swoim rodzaju pamiątka - tajemnicze posągi moai, blisko 900 gigantycznych rzeźb, rozrzuconych po całej wyspie.

Oprócz posągów dawni mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej zostawili po sobie wiele pytań bez odpowiedzi, w tym trzy najważniejsze z nich: jak powstawały posągi moai, jak były transportowane i jak doszło do upadku cywilizacji istniejącej na Wyspie Wielkanocnej. Czy odkrycia poczynione podczas wyprawy National Geographic pomogą na nie odpowiedzieć?

Redakcja 15/11/2014

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!