Podziemia Wyspy Wielkanocnej – co spowodowało upadek cywilizacji Rapa Nui?

Stworzenie mapy labiryntu jaskiń Wyspy Wielkanocnej – to cel ekspedycji naukowej grupy specjalistów z National Geographic. Czy badania nad siecią podziemnych korytarzy pomogą w odpowiedzi na pytanie co spowodowało upadek cywilizacji Rapa Nui?


Wyspa Wielkanocna, w języku polinezyjskim Rapa Nui, jest jednym z najlepiej wyizolowanych od otoczenia skrawków Ziemi. Od najbliższej zamieszkanej wyspy Pitcairn dzieli ją odległość 2078 km, natomiast od brzegów Chile – dystans blisko dwa razy dłuższy.

Około 2 tysiące lat temu, po długiej i wyczerpującej podróży po oceanie, do brzegów wyspy przybiła niewielka grupa mieszkańców Polinezji. Przybysze osiedlili się na niezaludnionych jeszcze terenach, i stworzyli na nich wysoko rozwiniętą cywilizację. Ludu zamieszkującego Rapa Nui już nie ma, pozostała jednak po nim jedyna w swoim rodzaju pamiątka - tajemnicze posągi moai, blisko 900 gigantycznych rzeźb, rozrzuconych po całej wyspie.

Oprócz posągów dawni mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej zostawili po sobie wiele pytań bez odpowiedzi, w tym trzy najważniejsze z nich: jak powstawały posągi moai, jak były transportowane i jak doszło do upadku cywilizacji istniejącej na Wyspie Wielkanocnej. Czy odkrycia poczynione podczas wyprawy National Geographic pomogą na nie odpowiedzieć?

Redakcja 15/11/2014

Zobacz też

Prepersi w Ameryce. Jak USA szykuje się na apokalipsę? Opis serii Prepersi w Ameryce. Jak USA szykuje się na apokalipsę? Opis serii Czy jesteś gotowy na apokalipsę? Szukasz bezpiecznego miejsca, ukrytego głęboko pod ziemią? Obejrzyj serial Prepersi w Ameryce – Doomsday Bunkers i zobacz, jak powstają wyjątkowe schrony na zamówienie. Zapomnij o betonowych, przygnębiających bunkrach. Teraz to luksusowe rezydencje. Weterynarz oceanów: opis serii. Co w kolejnych odcinkach? Weterynarz oceanów: opis serii. Co w kolejnych odcinkach? „Weterynarz oceanów” odkrywa przed widzami ekscytujący podwodny świat Bermudów, skrywający w sobie wiele tajemnic. Narratorem serii jest hollywoodzki gwiazdor Michael Douglas. Zapierające dech w piersiach zdjęcia oraz bliskość podmorskiej fauny i flory sprawiają, że podczas oglądania widz poczuje się jak nieustraszony płetwonurek, który schodzi na samo dno oceanu. Fast food nation. Film o ciemnych stronach ulubionego dania Ameryki Fast food nation. Film o ciemnych stronach ulubionego dania Ameryki Pracownik sieci fast foodów prowadzi śledztwo w sprawie skażonego mięsa. To, co odkryje w fabrykach, będzie przerażające. Poruszający film „Fast food nation” z Gregiem Kinnearem, Ethanem Hawke, Patricią Arquette i Brucem Willisem ukazuje ciemną stronę amerykańskich korporacji spożywczych. Silverado – klasyka westernu w gwiazdorskiej obsadzie Silverado – klasyka westernu w gwiazdorskiej obsadzie Senne miasteczko na Dzikim Zachodzie rządzone twardą ręką przez skorumpowanego szeryfa i jego bandę. Czterech rewolwerowców staje przed zadaniem ucieczki z więzienia i uratowania mieszkańców Silverado. Pomogą im w tym spryt, łut szczęścia i męska przyjaźń.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!