Podwójnie ocalony - jak Tsutomu Yamaguchi przetrwał oba ataki atomowe na Japonię?

Tsutomu Yamaguchi był jedynym hibakusha, który, według oficjalnych japońskich rejestrów, przetrwał oba ataki atomowe na Japonię.  Hibakusha to japońskie określenie osoby, która przeżyła wybuch bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę lub Nagasaki. Jak doszło do tego, że Tsutomu Yamaguchi znalazł się w obu miejscach?W filmie Podwójnie ocalony  90-letni Tsutomu Yamaguchi opowiada swoją niesamowitą historię o tym, jak przetwał oba wybuchy bomb atomowych w Japonii. W 1945 roku Yamaguchi miał 29 lat i pracował w Nagasaki jako konstruktor statków handlowych. W sierpniu został wraz z dwoma kolegami wysłany do Hiroszimy na 3 miesiące - w delegację służbową. Rankiem 6 sierpnia, gdy Yamaguchi idzie do pracy, Amerykanie zrzucają na Hiroszimę bombę atomową.

 Yamaguchi uniknął śmierci w efekcie tego wybuchu, ale został ciężko ranny.  Zdołał jednak wrócić do rodzinnego Nagasaki, by po raz drugi stać się świadkiem wybuchu bomby atomowej! Po latach, jako jedyny człowiek na świecie, otrzymał podwójny status hibakusha - człowieka dotkniętego eksplozją. Zmarł dopiero w 2010 roku, przeżywszy 93 lata. O wybuchu obu bomb i dramacie, który przeżył potrafił opowiadać dopiero pod koniec życia.

 

Redakcja 03/08/2015

Podobne

Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Poszukiwacze zaginionych arcydzieł – kradzież Mony Lisy, fałszerstwa Meegerena i... Kradzież Mony Lisy z Luwru była jednym z najbardziej sensacyjnych i zuchwałych przestępstw początku XX wieku. Han van Meegeren – genialny fałszerz obrazów Vermeera van Delft – do dzisiaj jest bohaterem zbiorowej świadomości. O mężczyźnie nazwiskiem Cornelius Gurlitt zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że w jego mieszkaniu znajduje się tysiąc arcydzieł malarstwa nowoczesnego... Zanurz się w niezwykły świat zaginionych arcydzieł! Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Serial Karny batalion: przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej, czyli nieznany wątek II wojny światowej Przestępcy polityczni i dezerterzy w Armii Czerwonej tworzyli oddzielną grupę – oddział do zadań specjalnych. W walce mogli zginąć lub zmazać swoje winy. Do stracenia nie mieli nic, do zyskania – wiele. FOKUS TV zaprasza na serial dokumentalny „Karny batalion", poświęcony niezwykłej jednostce radzieckiej armii. Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Sonderkommando – W służbie śmierci. Opowieść Henryka Mandelbauma o Oświecimiu i pracy w Sonderkommando Oświęcim - gigantyczna fabryka śmierci, w której potrzebni byli także pracownicy gazujący innych więźniów i zajmujący się zwłokami. Więzień Henryk Mandelbaum był jednym z nich. Przeżył wojnę i opowiedział o swoich przeżyciach. FOKUS TV zaprasza na poruszający film „Sonderkommando – W służbie śmierci". II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – lądowanie w Normandii i dziwna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – jednym z jej przełomowych momentów było otwarcie drugiego frontu we Francji. Żołnierzy miały w jej trakcie wspierać bardzo dziwne rodzaje broni... Chcecie wiedzieć, jakie?

Zobacz też

Tropem białego renifera. Fascynujący film dokumentalny o koczownikach z Mongolii Tropem białego renifera. Fascynujący film dokumentalny o koczownikach z Mongolii Na ośnieżonych połaciach północnej Mongolii żyje jedno z ostatnich mongolskich plemion koczowniczych - Dukha. Jego członkowie zajmują się hodowlą reniferów, dzięki którym mogą przetrwać na nieprzyjaznych i odległych ziemiach. Fotograf i podróżnik Hamid Sardar towarzyszył z kamerą jednej z rodzin – tak powstał malowniczy i obfitujący w piękne zdjęcia dokument. Ponad Chinami - opis miniserialu Ponad Chinami - opis miniserialu Ponad Chinami to miniserial, w którym ekipa pokazuje nam Państwo Środka z lotu ptaka. Ta rzadka perspektywa pozwala ocenić ogrom kraju, a także jego wielki rozwój, z którym mamy do czynienia w ostatnich latach. Zdjęciom lotniczym towarzyszy komentarz samych Chińczyków. Nerwy ze stali, odc. 8  - Wyjątkowi policjanci. Opis odcinka Nerwy ze stali, odc. 8 - Wyjątkowi policjanci. Opis odcinka Sûreté du Quebec ma specjalną grupę policjantów do reagowania w niebezpiecznych sytuacjach. Emergency Response Team (bo tak się nazywa ta grupa) składa się z najlepszych policjantów w prowincji, wybranych ze względu na ich wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Te zalety przydają się, gdy funkcjonariusze SQ znajdują się w sytuacjach wysokiego ryzyka, które występują prawie 400 razy w roku! Neil Armstrong i misja Apollo 11 -  byli czy nie byli na Księżycu? Neil Armstrong i misja Apollo 11 - byli czy nie byli na Księżycu? Od wielu lat toczy się dyskusja na temat tego, czy człowiek naprawdę wylądował na Księżycu. Czy lądowanie na Księżycu Neila Armstronga i Edwina Aldrina było kosmiczną mistyfikacją? Jakie argumenty przytaczają zwolennicy spiskowej teorii, że do tego nigdy nie doszło?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!