Podsumowanie Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Który kraj zdobył najwięcej medali?

Po 17 dniach niezwykle emocjonującej rywalizacji najlepszych sportowców z całego świata Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi dobiegły końca. Jakie kraj zdobył najwięcej medali? Na którym miejscu w końcowej klasyfikacji medalowej uplasowali się Polacy?

Rosjanie Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi mogą uznać za udane. Gospodarze imprezy, zakończyli ją jako liderzy tabeli medalowej z 33 krążkami na koncie, w tym aż 13 złotymi. Drudzy Norwegowie (26. medali, w tym 11. złotych) nie mają już tak dużych powodów do radości - w kraju w którym w sporcie rządzą narty, dośc mocno przeżywa się słabe wyniki norweskich skoczków narciarskich i biegaczy.

W tabeli medalowej sporą sensację stanowią Holendrzy. W Soczi Pomarańczowi zdobyli 24 medale, w tym aż 23 w łyżwiarstwie szybkim. Holendrzy triumfowali w ośmiu z dwunastu konkurencji. Co ciekawe liczyli oni także na złoty medal w wyścigu na 1500 metrów panczenistów, jednak zwycięstwo, przewagą 0,003 sekundy, wyszarpał im Zbigniew Bródka.

Polska w tabeli medalowej uplasowała się na dobrym 11. miejscu. Igrzyska w Soczi są dla naszej reprezentacji najbardziej udanymi w historii. Szczególnie mocno cieszą, aż cztery złote medale biało-czerwonych: dwa Kamila Stocha oraz po jednym Justyny Kowalczyk i Zbigniewa Bródki. Srebro w Soczi wywalczyły polskie łyżwiarki szybkie (Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska), a brąz łyżwiarze szybcy (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański).