Podsumowanie Igrzysk Olimpijskich w Soczi. ILE MEDALI zdobyli Polacy? Kto ze sportowców rozczarował, a kto pozytywnie zaskoczył?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi były dla Polaków najlepszymi w historii. Biało-czerwoni zdobyli aż 6 olimpijskich krążków, w tym aż cztery najcenniejsze - złote. Największą polską gwiazdą w Soczi został Kamil Stoch - podwójny mistrz olimpijski. Kto jeszcze odniósł życiowy sukces na igrzyskach?

Przed startem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi szef polskiej misji olimpijskiej Apoloniusz Tajner mówił o 12 medalowych szansach naszej kadry. Ostatecznie biało-czerwoni z Soczi wrócili z 6 medalami i swoim najlepszym w historii występem na zimowych igrzyskach. Niezwykle szokujący, ale prawdziwy jest fakt, że w latach 1924 - 1998 Polska miała na swoim koncie tylko cztery (!) olimpijskie medale. W kolejnych latach na igrzyskach w Salt Lake City i Turynie podwoiliśmy tę liczbę. Przełamanie przyszło w Vancouver (2010), gdzie tak jak w Soczi wywalczylismy 6 medali - ale wtedy, tylko jeden z nich był złoty.

Soczi 2014: polscy medaliści

W Soczi każdy z olimpijskich medali wywalczony przez Polaków był wyjątkowy. Dwa złote medale Kamila Stocha to spełnienie marzeń każdego sportowca. W naszym kraju skoki narciarskie to, po piłce nożej, najpopularniejsza dyscyplina, dlatego sukces Stocha cieszy szczególnie mocno. Szkoda tylko, że w drużynie zabrakło szczęścia i Polacy uplasowali się tuż za podium. A realne medalowe szanse były.

>>> Ile pieniędzy dostanie Kamil Stoch za dwa złote medale? Ile wynosi olimpijska emerytura? KLIKNIJ!

Polską gwiazdą w Soczi została również Justyna Kowalczyk. I to gwiazdą wyjątkową. Miał być grad medali, a ostatecznie skończyło się na jednym złocie (10 km klasykiem). Jednak mistrzowski olimpijski tytuł naszej królowej nart jest tym cenniejszy, że został zdobyty jedynie dzięki ogromnej determinacji Polki. W tym sezonie Kowalczyk wszystko układało się źle: rezygnacja z Tour de Ski, mała ilośc startów, w końcu pęknięta kość stopy. Mimo tych przeciwności Polka zdobyła jednak upragniony tytuł - o tym ile dla niej znaczy, świadczą choćby strumienie łez jakie polały się z oczu Kowalczyk po przekroczeniu mety.

>>> Soczi 2014. Jak Justyna Kowalczyk wywalczyła złoto? KLIKNIJ

W Soczi liczyliśmy na dobrą postawę polskich panczenistów. I nie zawiedliśmy się. Nasi panowie w drużynie (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański) wywalczyli niezwykle cenny brąz. Jednak na pewno nikt, nie spodziewał się indywidualnego złotego medalu Zbigniewa Bródki na 1500 metrów. Polak wyprzedził swojego rywala o 0,003 sekundy, czym sprawił dominującym w łyżwiarstwie szybkim Holendrom niemiłą niespodziankę. 

>>> Srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim kobiet dla Polski KLIKNJI!

Do medali polskich panczenów na igrzyskach w Soczi swoje dołożyły także panie. Polki w drużynie (Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska) wywalczyły srebro, tym samym poprawiając swój wynik z Vancouver (brąz). Warto podkreślić, że sukces polskich łyżwiarzy szybkich w Soczi jest wyjątkowy ze względu na fakt, że w naszym kraju nie ma ani jednego zadaszonego toru na którym mogliby trenować.

Soczi 2014: kto z Polaków rozczarował?

Największym rozczarowaniem na igrzyskach w Soczi okazały się polskie biathlonistki. Krystyna Pałka, Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Paulina Bobak niestety zawiodły zarówno w biegach indywidaualnych jak i drużynowych. Polacy szczególnie mocno liczyli na naszą sztafetę 4x6 km, jedak zamiast podium było dopiero 10. miejsce. 

O słabych występach mogą mówić także polscy bobsleiści, narciarze alpejscy oraz biegacze narciarscy, którym nie udało sie poprawić wyników z Vancouver. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 23/02/2014

Zobacz też

Jak założyć konto na Photoblogu? Gdzie zarejestrować fotobloga? Jak założyć konto na Photoblogu? Gdzie zarejestrować fotobloga? Photoblog.pl to blog fotograficzny – strona internetowa, na której możesz za darmo publikować swoje zdjęcia, by pokazywać je innym, komentować ich zdjęcia i wyszukiwać znajomych zarejestrowanych na photoblog.pl. Jak zacząć korzystać z tego serwisu? Jak założyć konto na Photoblogu? Jak rozpoznać, że chłopak jest tobą zainteresowany? Jak sprawdzić, CZY MU NA TOBIE ZALEŻY? Jak rozpoznać, że chłopak jest tobą zainteresowany? Jak sprawdzić, CZY MU NA TOBIE ZALEŻY? Ktoś, kogo spotykałaś codziennie na osiedlu, na uczelnianym korytarzu, w pracy, zaczyna nagle coraz częściej pojawiać się w polu twojego widzenia. To może być przypadek, ale może świadczyć także o tym, że jest tobą zainteresowany. Po czym jeszcze można to poznać? Jak zrobić ŚWIECĄCY SŁOIK? Oryginalny lampion nie tylko na HALLOWEEN Jak zrobić ŚWIECĄCY SŁOIK? Oryginalny lampion nie tylko na HALLOWEEN Świecący słoik to ciekawa dekoracja na Halloween, ale nie tylko. Taki oryginalny, świecący w ciemnościach lampion jest przede wszystkim wielką atrakcją dla dzieci, choć dorosłych zachwyca równie mocno. Świecący słoik może być dekoracją parapetu, balkonu, ogrodu, ale też może się stać elementem wystroju imprezy urodzinowej czy halloweenowej! Jego wykonanie jest proste i tanie. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić świecący słoik. 30 października - Dzień Spódnicy - dlaczego warto nosić spódniczkę? 30 października - Dzień Spódnicy - dlaczego warto nosić spódniczkę? Nogi – jeden z największych kobiecych atutów. Niestety jest to jeden z tych atutów, które kobiety lekceważą i chowają pod spodniami. Spódnice panie noszą ewentualnie do pracy (jeśli muszą) lub z okazji większego wyjścia. A dlaczego nie możemy chodzić w nich na codzień? Przypominamy o Dniu Spódnicy i mówimy, dlaczego warto nosić spódniczkę

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!