Podróż z pupilem. Czy zwierzę musi mieć paszport?

Pamiętajmy – chcąc wyjechać ze swoim zwierzakiem za granicę, musimy przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym celu należy zaznajomić się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego wybieramy się z naszym pupilem. Kiedy zwierzęciu na podróż wystarczy książeczka zdrowia, a kiedy potrzebny jest paszport?

Co jest potrzebne, by zwierzę mogło wyjechać za granicę

Zwierzak musi mieć wszczepiony mikroczip lub wykonany tatuaż, aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie i paszport (upoważniający do poruszania się z pupilem po krajach Unii Europejskiej), który wystawia lekarz weterynarii. Taki paszport muszą mieć psy, koty i fretki, a wpisywane są do niego szczepienia i daty badań. Wywożone zwierzę musi mieć przynajmniej dwa miesiące, ponieważ młodsze nie mogą być zaszczepione przeciw wściekliźnie. W niektórych krajach obowiązują też przepisy, zgodnie z którymi wymagane jest potwierdzenie leczenia przeciwkleszczowego oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu.

Podróż samolotem

Psy mogą podróżować samolotem, ale wcześniej warto skontaktować się z liniami lotniczymi w celu uzyskania informacji dotyczących transportu zwierząt. Pupile podróżują najczęściej w ciepłym luku bagażowym, w specjalnej klatce, w której mają możliwość swobodnego stania i obracania się. Pies przewodnik z potwierdzonym certyfikatem może podróżować razem z właścicielem na pokładzie samolotu. Oczywiście trzeba pamiętać o zabraniu książeczki zdrowia i paszportu. 

Podróż pociągiem 

Pies może podróżować pociągiem tylko pod opieką osoby pełnoletniej. Założona smycz i kaganiec są obowiązkowe. Inne, mniejsze zwierzęta mogą być przewożone w specjalnych klatkach lub koszykach. W przedziale należy uzyskać zgodę innych pasażerów. Dla zwierzęcia wymagany jest również bilet.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!