Podróż z pupilem. Czy zwierzę musi mieć paszport?

Pamiętajmy – chcąc wyjechać ze swoim zwierzakiem za granicę, musimy przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym celu należy zaznajomić się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego wybieramy się z naszym pupilem. Kiedy zwierzęciu na podróż wystarczy książeczka zdrowia, a kiedy potrzebny jest paszport?

Co jest potrzebne, by zwierzę mogło wyjechać za granicę

Zwierzak musi mieć wszczepiony mikroczip lub wykonany tatuaż, aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie i paszport (upoważniający do poruszania się z pupilem po krajach Unii Europejskiej), który wystawia lekarz weterynarii. Taki paszport muszą mieć psy, koty i fretki, a wpisywane są do niego szczepienia i daty badań. Wywożone zwierzę musi mieć przynajmniej dwa miesiące, ponieważ młodsze nie mogą być zaszczepione przeciw wściekliźnie. W niektórych krajach obowiązują też przepisy, zgodnie z którymi wymagane jest potwierdzenie leczenia przeciwkleszczowego oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu.

Podróż samolotem

Psy mogą podróżować samolotem, ale wcześniej warto skontaktować się z liniami lotniczymi w celu uzyskania informacji dotyczących transportu zwierząt. Pupile podróżują najczęściej w ciepłym luku bagażowym, w specjalnej klatce, w której mają możliwość swobodnego stania i obracania się. Pies przewodnik z potwierdzonym certyfikatem może podróżować razem z właścicielem na pokładzie samolotu. Oczywiście trzeba pamiętać o zabraniu książeczki zdrowia i paszportu. 

Podróż pociągiem 

Pies może podróżować pociągiem tylko pod opieką osoby pełnoletniej. Założona smycz i kaganiec są obowiązkowe. Inne, mniejsze zwierzęta mogą być przewożone w specjalnych klatkach lub koszykach. W przedziale należy uzyskać zgodę innych pasażerów. Dla zwierzęcia wymagany jest również bilet.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 18/10/2011

Zobacz też

Jak używać naturalnych produktów do czyszczenia i sprzątania? Ocet, cytryna, soda oczyszczona i sól: sprzątanie ekologiczne Jak używać naturalnych produktów do czyszczenia i sprzątania? Ocet, cytryna, soda oczyszczona i sól: sprzątanie ekologiczne Nie tylko środki chemiczne pomogą nam w sprzątaniu domu. Świetne i ekologiczne są naturalne produkty, których używamy na co dzień w kuchni. Są to ocet, cytryna, soda oczyszczona i sól. Sprawdź, jak ich używać. Matura 2013. Kiedy są maturalne egzaminy poprawkowe? Harmonogram egzaminów poprawkowych Matura 2013. Kiedy są maturalne egzaminy poprawkowe? Harmonogram egzaminów poprawkowych Matura 2013 i harmonogram egzaminów poprawkowych maturalnych. Matura to najważniejszy egzamin w naszej edukacyjnej karierze. Jego wynik niestety nie zawsze jest pozytywny. W takim wypadku egzamin z danego przedmiotu trzeba zdać jeszcze raz. Ile czasu mamy na uzupełnienie braków naszej wiedzy? Kiedy są matury poprawkowe? Jak się przygotować fizycznie do matury? Przygotowania do Matury Jak się przygotować fizycznie do matury? Przygotowania do Matury Matura. Jak się przygotować fizycznie do matury? Przygotowanie fizyczne do matury jest równie istotne, co przygotowanie umysłu. Znajomość wszystkich definicji i całej prezentacji, nie zda się na nic, jeśli będziemy niewyspani i przemęczeni.  Jak zadbać o swoje samopoczucie fizyczne przed maturą? Przygotowania do Matury. Jak obniżyć koszt kredytu walutowego? Jak zmniejszyć raty miesięczne? Poradnik Jak obniżyć koszt kredytu walutowego? Jak zmniejszyć raty miesięczne? Poradnik Jeśli spłacasz walutowy kredyt hipoteczny, możesz obniżyć wysokość rat miesięcznych, kupując samodzielnie franki szwajcarskie lub euro w kantorze, w internecie lub w innym banku. Pozwala na to ustawa antyspreadowa, która obowiązuje od 26 sierpnia 2011 r. Jak skorzystać z tej możliwości?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!