Początek zimy w 2016 roku – kiedy zaczyna się astronomiczna i kalendarzowa zima? WIDEO

Jak co roku wiele osób zadaje pytanie - kiedy zacznie się zima w 2016 roku? Przypominamy – zima astronomiczna to nie to samo co zima kalendarzowa. Sprawdź, kiedy w 2016 roku zacznie się ta pora roku!
Zdjęcie z artykułu: Początek zimy w 2016 roku – kiedy zaczyna się astronomiczna i kalendarzowa zima? WIDEO
Kiedy zaczyna się zima astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?źródło:thinkstockphotos.com

Kiedy zaczyna się zima w 2016 roku?

To zależy, jaka. Bo zima astronomiczna to nie to samo, co zima kalendarzowa. Zima astronomiczna  zawsze zaczyna się wraz z przesileniem zimowym, a kończy, gdy nadchodzi równonoc wiosenna. Na północnej półkuli zima przypada mniej więcej na okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca. Różnice między poszczególnymi latami mogą wynosić kilka dni.

.. Mroźna planeta. Jak wygląda zima na Antarktydzie? WIDEO

Zima astronomiczna wyróżnia się tym, że dzień jest krótszy od nocy. W tym roku zacznie się ona dokładnie 21 grudnia, czyli w najkrótszy dzień roku, a skończy 20 marca 2017 roku (niedziela).

W odróżnieniu od astronomicznej, początek zimy kalendarzowej wypada zawsze w ten sam dzień i jest to 22 grudnia. W 2016 roku początek zimy kalendarzowej i astronomicznej wypadnie więc dzień po dniu. Zima kalendarzowa kończy się 21 marca - niezależnie od roku.

.. Śnieżyca, zamieć i zawieja. Co robić, gdy się zacznie burza śnieżna? WIDEO

Zofia Dąbrowska 21/12/2016

Zobacz też

Dominik Życki radzi. SEZON ŻEGLARSKI. Jak przedłużyć sobie sezon żeglarski? Dominik Życki radzi. SEZON ŻEGLARSKI. Jak przedłużyć sobie sezon żeglarski? Sezon żeglarski jest u nas krótki. Klimat w naszych szerokościach geograficznych niestety nie sprzyja długiemu żeglowaniu. Ciepłą wodę w jeziorach i przyjemną temperaturę mamy przez najwyżej cztery miesiące w roku. Jak przedłużyć sezon żeglarski w taki sposób, by pływanie sprawiało przyjemność też późną jesienią i wczesną wiosną? Co zrobić, by mieć dłuższy sezon żeglarski? Buty żeglarskie - bezpieczeństwo na jachcie – jakie obuwie sprawdzi się na mokrym pokładzie jachtu? Buty żeglarskie - bezpieczeństwo na jachcie – jakie obuwie sprawdzi się na mokrym pokładzie jachtu? Większość osób planująca rejsy żeglarskie wybiera rejony ciepłe i słoneczne. Jednak na każdym akwenie może spaść deszcz i znacząco się ochłodzić. Przydaje się wówczas obuwie porządnie trzymające stopę, odporne na ślizganie się po pokładzie. Jakie buty zabrać ze sobą w rejs? Na żaglach: jak plywać wokół jachtu, by bezpiecznie powrócić na pokład? Na żaglach: jak plywać wokół jachtu, by bezpiecznie powrócić na pokład? Postój jachtu na kotwicy, w bezpiecznych zatoczkach przy ładnej pogodzie, ma służyć odpoczynkowi i rekreacji, w tym także kąpielom w wodzie. O czym należy pamiętać, by po tej przyjemności bezpiecznie wrócić na pokład jachtu? Bezpieczeństwo na jachcie. Jak bezpiecznie stać jachtem na kotwicy? Bezpieczeństwo na jachcie. Jak bezpiecznie stać jachtem na kotwicy? Jedną z atrakcji rejsów morskich, szczególnie wzdłuż wybrzeży i wysp Adriatyku, są postoje na kotwicy w urokliwych zatoczkach. Można oddać się wówczas beztroskim kąpielom i pełnej rekreacji, o ile tylko... kotwica dobrze trzyma dna. Jak się zabezpieczyć przed skutkami jej przypadkowego zerwania? Jak bezpiecznie stać jachtem na kotwicy?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!