Po co robi się przegląd klimatyzacji? Kiedy i jak często? Czym grozi niesprawna klimatyzacja samochodowa?

Żeby klimatyzacja w samochodzie działała prawidłowo oraz nie wpływała negatywnie na zdrowie pasażerów, wymaga regularnego serwisowania. Aby zapewnić należyte funkcjonowanie układu, przynajmniej raz trzeba poddać go kontroli. Co warto wiedzieć o przeglądzie klimatyzacji?

Jak większość urządzeń w samochodzie, klimatyzacja także nieustannie narażona jest na awarie powodowane wstrząsami, drganiami czy gwałtownymi zmianami warunków pracy. Z tego powodu urządzenie to również podlega okresowym przeglądom. Zaniedbania mogą doprowadzić do wycieków gazu, co w konsekwencji powoduje słabsze schładzanie wnętrza, a nawet uszkodzenia sprężarki. Ponadto niesprawna klimatyzacja wpływa na nadmierne zużycie paliwa, staje się środowiskiem rozwoju dla bakterii, a odparowanie szyby przedniej jest niedostateczne.

Uszkodzony kompresor

Aby układ był sprawny latem, trzeba pamiętać, by uruchamiać go także zimą. Urządzenie to nie tylko chłodzi, ale również osusza powietrze, co zimą okazuje się przydatne przy usuwaniu wilgoci i zapobieganiu parowaniu szyb. Dłuższy przestój układu może być powodem uszkodzenia kompresora, który potrzebuje raz na jakiś czas przesmarowania. 

Nieprzyjemny zapach

Przestój w pracy urządzenia doprowadza do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z kanałów wentylacyjnych. Powodem jest oszraniający się parownik, a powstająca następnie wilgoć wraz z zanieczyszczeniami jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii, które w chwili uruchomienia klimatyzacji są wtłaczane do samochodu.

Kiedy robić przegląd klimatyzacji?

Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania "klimy" przynajmniej raz w roku trzeba skontrolować ilość czynnika chłodzącego w układzie oraz stan filtra kabinowego. Zaleca się też korzystanie z produktów przeciwbakteryjnych i zwalczających nieprzyjemne zapachy. Ważne, by czynności te obowiązkowo robić u specjalistów!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!