PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

Kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem się opłaca? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozliczyć podatek razem z mężem lub żoną?

Wspólne rozliczenie PIT małżonków opłaca się przy dużej rozbieżności dochodów w małżeństwie. Podatek rozliczany jest w podwójnej wysokości, ale tylko od połowy wspólnych dochodów męża i żony. Takie rozliczenie nie przyniesie natomiast oszczędności, gdy dochody małżonków mieszczą się w tych samych przedziałach skali podatkowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

  • trzeba być małżeństwem przez cały rok podatkowy (wspólnego rozliczenia nie wyklucza jednak śmierć współmałżonka w roku podatkowym),
  • wspólność majątkowa również musi istnieć przez cały rok podatkowy.

Wspólne rozliczenie jest też możliwe, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych – w przeciwieństwie do innych form opodatkowania (podatek liniowy, karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany)

Żeby rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem, wystarczy zaznaczyć w formularzu odpowiednią rubrykę - nie trzeba składać osobnego oświadczenia w urzędzie skarbowym.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 12/03/2012

Zobacz też

Jakie jest pierwsze polecenie Boga z raju? Jakie jest pierwsze polecenie Boga z raju? Ksiądz Marek Dziewiecki, zaznacza że płodność nie jest czymś złym, żeby z nią walczyć, a dla kochających się małżonków dzieci nie są ciężarem czy „wpadką”, lecz radością. Dzieci kosztują, ale też są naszą przyszłością. Biblia w wielu miejscach podkreśla, że dzieci są znakiem Bożego błogosławieństwa SEKS EKOLOGICZNY. Co to znaczy seks ekologiczny? Jak kochać się ekologicznie? SEKS EKOLOGICZNY. Co to znaczy seks ekologiczny? Jak kochać się ekologicznie? Czym jest ekologiczny seks? Ks. Marek Dziewiecki, psycholog, zachęca małżonków do ekologicznej miłości. W ekorodzinie nie ma miejsca tylko na jedno dziecko. Tabletki antykoncepcyjne idą do lamusa, gdyż blokują płodność kobiet, a także Ziemi, zatruwanej wydalanymi hormonami. A kochający mąż w czasie współżycia myśli też o żonie. Jak kochać się ekologicznie? Skutki in vitro. Jak działa na ludzi metoda in vitro? Skutki in vitro. Jak działa na ludzi metoda in vitro? Ksiądz Marek Dziewiecki uważa, że in vitro prowadzi do ciąży wysokiego ryzyka, bo 75-80% dzieci umiera. A ksiądz Lemański na swoim blogu szuka kompromisu w sprawie in vitro. Akcja Lemańskiego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem abp Henryka Hosera. Jakie są skutki in vitro? Co kościół mówi o in vitro? Czy sperma wybiela zęby? Czy seks oralny wybiela zęby? Jak domowymi sposobami wybielić zęby? Czy sperma wybiela zęby? Czy seks oralny wybiela zęby? Jak domowymi sposobami wybielić zęby? Czy sperma wybiela zęby? Są takie powiedzenia: chcesz mieć ząbki jak kryształki - pij śmietankę z mojej pałki, tudzież: nic tak zębów nie wybiela jak mineta co niedziela :-). Mądrość ludowa sugeruje zatem, że coś jest na rzeczy. Czy sperma naprawdę wybiela zęby? Jak wybielić zęby za pomocą spermy?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!