PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

Kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem się opłaca? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozliczyć podatek razem z mężem lub żoną?

Wspólne rozliczenie PIT małżonków opłaca się przy dużej rozbieżności dochodów w małżeństwie. Podatek rozliczany jest w podwójnej wysokości, ale tylko od połowy wspólnych dochodów męża i żony. Takie rozliczenie nie przyniesie natomiast oszczędności, gdy dochody małżonków mieszczą się w tych samych przedziałach skali podatkowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

  • trzeba być małżeństwem przez cały rok podatkowy (wspólnego rozliczenia nie wyklucza jednak śmierć współmałżonka w roku podatkowym),
  • wspólność majątkowa również musi istnieć przez cały rok podatkowy.

Wspólne rozliczenie jest też możliwe, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych – w przeciwieństwie do innych form opodatkowania (podatek liniowy, karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany)

Żeby rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem, wystarczy zaznaczyć w formularzu odpowiednią rubrykę - nie trzeba składać osobnego oświadczenia w urzędzie skarbowym.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 12/03/2012

Zobacz też

ZNACZENIE IMION jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O. Co znaczą imiona: Olgierd, Oliwier, Onufry, Oskar, Otto? ZNACZENIE IMION jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O. Co znaczą imiona: Olgierd, Oliwier, Onufry, Oskar, Otto? Mężczyźni na literę O - silni, wytrwali, mają szczęście w interesach oraz łatwość w podrywaniu atrakcyjnych kobiet – z tego powodu wielu im zazdrości. Panowie, których imiona zaczynają się na O przedstawiają cały wachlarz charakterów, od prostolinijnych humanistów po twardych cyników, nie da się ich łatwo zdefiniować. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na N. Co znaczą imiona: Natan, Nataniel, Nikon, Noe, Norbert ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na N. Co znaczą imiona: Natan, Nataniel, Nikon, Noe, Norbert Mężczyźni, którzy noszą imiona na literę N, na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, okazałą sylwetką i filmową urodą. Mają jednak trudne charaktery – zbyt uparcie bronią swojego zdania, nawet jeśli wiedzą, że nie mają racji. Bywa, że uciekają się do rękoczynów. ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na M. Co znaczą imiona Maciej, Maksymilian, Marcin, Marek, Marian, Mariusz, Mateusz, Michał, Mikołaj? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na M. Co znaczą imiona Maciej, Maksymilian, Marcin, Marek, Marian, Mariusz, Mateusz, Michał, Mikołaj? Mężczyźni których imię zaczyna się na literę M są weseli, uczynni, entuzjastycznie nastawieni do seksu, niestety... z wieloma.  Ale – co ciekawe – każdą kobietę traktują jak tę jedną jedyną. I rzeczywiście, w danej chwili tak myślą! Pożądają przygód, lubią „jechać” na adrenalinie. Mają skłonności do hazardu. Co znaczą imiona na M? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na L: Lech, Leon, Leonard, Lucjan, Ludwik? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na L: Lech, Leon, Leonard, Lucjan, Ludwik? ZNACZENIE IMION: mężczyźni, których imiona zaczynają się na literę L, to na ogół spokojni obywatele, którzy nade wszystko cenią sobie rodzinę i święty spokój – mają konserwatywne poglądy, rzadko je zmieniają. Raczej nie podróżują – jeśli już to na działkę, lubią też agroturystykę i sanatoria. Zdarzają się jednak wyjątki...

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!