PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

Kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem się opłaca? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozliczyć podatek razem z mężem lub żoną?

Wspólne rozliczenie PIT małżonków opłaca się przy dużej rozbieżności dochodów w małżeństwie. Podatek rozliczany jest w podwójnej wysokości, ale tylko od połowy wspólnych dochodów męża i żony. Takie rozliczenie nie przyniesie natomiast oszczędności, gdy dochody małżonków mieszczą się w tych samych przedziałach skali podatkowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

  • trzeba być małżeństwem przez cały rok podatkowy (wspólnego rozliczenia nie wyklucza jednak śmierć współmałżonka w roku podatkowym),
  • wspólność majątkowa również musi istnieć przez cały rok podatkowy.

Wspólne rozliczenie jest też możliwe, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych – w przeciwieństwie do innych form opodatkowania (podatek liniowy, karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany)

Żeby rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem, wystarczy zaznaczyć w formularzu odpowiednią rubrykę - nie trzeba składać osobnego oświadczenia w urzędzie skarbowym.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 12/03/2012

Zobacz też

Egzaminy poprawkowe w szkole. Jak wygląda egzamin poprawkowy i kiedy się odbywa? Egzaminy poprawkowe w szkole. Jak wygląda egzamin poprawkowy i kiedy się odbywa? Jeżeli uczeń dostał na koniec roku jedną albo dwie oceny niedostateczne – nie musi jeszcze załamywać rąk i lamentować z powodu czekającego go powtarzania klasy, tylko wziąć się ostro do roboty. Ma jeszcze jedną szansę – może podejść do egzaminu poprawkowego lub egzaminów poprawkowych. Jeśli je zda – będzie promowany do następnej klasy. Ile dzieci może liczyć grupa przedszkolna? Jaki jest limit? Ile dzieci może liczyć grupa przedszkolna? Jaki jest limit? Czy są przepisy, które regulują ilość dzieci w grupie przedszkolnej? Sprawdź, ile dzieci powinno znaleźć się w oddziale przedszkolnym i ilu opiekunów przysługuje takiej grupie. Dowiedz się, o limitach przyjęć do grup przedszkolnych i wymaganej opiece nad maluchami. Jak zostać komandosem? Ile zarabia antyterrorysta? WIDEO Jak zostać komandosem? Ile zarabia antyterrorysta? WIDEO Szkoła średnia, kilka lat służby w policji, a potem wiele egzaminów i testów. Strzelanie, skoki ze spadochronem, walka wręcz, taktyka, testy psychologiczne – wiele trzeba przejść, aby dostać się do brygady antyterrorystów, ale prestiż i zarobki są tego warte. Szansę na dostęp do jednostek komandosów mają jednak tylko najlepsi policjanci. Fale grawitacyjne – czym są? Jakie mają znaczenie? Fale grawitacyjne – czym są? Jakie mają znaczenie? Prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie w astrofizyce od czasu odkrycia bozonu Higgsa! Murowany nobel z fizyki! Amerykańscy naukowcy opublikowali dowody na istnienie fal grawitacyjnych. Jest to ostatni brakujący element teorii względności Alberta Einsteina.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!