PIT: co jeszcze można odliczyć od podatku? Rozliczenie podatkowe

Sprawdź, co jeszcze możesz odliczyć od podatku i dochodu w 2013 roku oprócz ulgi abolicyjnej, ulgi prorodzinnej oraz składki zdrowotnej. Kto może ubiegać się o ulgę internetową, ulgę od darowizny, ulgę odsetkową oraz ulgę rehabilitacyjną? PIT-y 2012: poradnik.

Ulga internetowa

W rozliczeniach za rok 2012 po raz ostatni każdy korzystający z internetu będzie mógł odliczyć ulgę internetową. Od 2014 roku ulga ta przysługiwać będzie tylko osobom, które dopiero zaczynają korzystać z internetu.

Limit dla ulgi internetowej to 760 zł. Skorzystać z niej może każdy, kto poniósł w roku podatkowym wydatki za użytkowanie internetu oraz ma dokumenty potwierdzające ich poniesienie. Ulga internetowa nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci internetowej.

>>ZOBACZ Jak skorzystać z ulgi internetowej w 2013 roku?

Ulga od darowizny

Z ulgi od darowizny korzysta każdy podatnik, który zawarł umowę darowizny, przez którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Odliczyć możemy maksymalnie 6% dochodu wynikającego z darowizny (nawet jeśli obdarowane zostało kilka osób/miejsc), która przekazana została na określone cele pożytku publicznego, cele krwiodawstwa (130 zł za każdy litr krwi lub osocza) oraz kultu religijnego. Podatnik musi mieć potwierdzenie dokonania przelewu na rachunek obdarowanego.

>>ZOBACZ Jak rozliczyć darowiznę w PIT 2012?

Ulga rehabilitacyjna

Ulga odliczana jest od dochodu osób, które są niepełnosprawne lub mają na utrzymaniu niepełnosprawnych członków rodziny. W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć możemy wydatki na dojazd na rehabilitację nie swoim samochodem, wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych nipełnosprawnego. 

>>ZOBACZ Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna i co obejmuje?

Ulga odsetkowa

Ulga dotyczy kredytów udzielonych podatnikowi po 1 stycznia 2002 roku. Podatnikowi przysługuje odliczenie wydatków na spłatę odsetek. Odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie pzekracza kwoty odpowiadającej 325 990 zł.

 

 


Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/04/2013

Zobacz też

Jerzy Zelnik: rodzina, kariera, sprawa współpracy z SB Jerzy Zelnik: rodzina, kariera, sprawa współpracy z SB Jerzy Zelnik to słynny polski aktor filmowy i teatralny. W dziejach kultury polskiej zapisał się już jako dwudziestolatek główną rolą w filmie „Faraon” Jerzego Kawalerowicza. Mniej pomyślnie potoczyło się jego życie osobiste. W ostatnim czasie zaś cieniem na postaci wiekowego już autora położyła się sprawa z odległej przeszłości – kwestia rzekomej współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. Tani prezent na Dzień Kobiet. Co wybrać? Tani prezent na Dzień Kobiet. Co wybrać? Prezent na Dzień Kobiet nie musi być drogi. Powinien być natomiast oryginalny. Co warto wybrać? Oprócz – bo raczej nie zamiast – kwiatów swojej żonie, narzeczonej, dziewczynie lub mamie warto kupić książkę, ładną filiżankę albo coś z biżuterii. Nic kosztownego! Oto pomysły na prezenty na Dzień Kobiet do 50 zł. Tuż przed tragedią: opis serii Tuż przed tragedią: opis serii Gdy katastrofa nie jest efektem działania sił przyrody - zazwyczaj można ją było przewidzieć. Czemu więc dochodzi do takich tragedii jak katastrofa promu Columbia, zderzenie pociągów, wybuch gazu? Twórcy programu Tuż przed tragedią badają katastrofy, które się wydarzyły nie tylo po to by ustalić ich przyczyny, ale przede wszystkim po to by w przyszłości udało się uniknąć podobnych zdarzeń. Zamieszkać w dziczy: opis serii. Cabin Kings w akcji w leśnych ostępach! Zamieszkać w dziczy: opis serii. Cabin Kings w akcji w leśnych ostępach! Chata na pustkowiu, domek za grosze, to twoje marzenie? W Ameryce ten sen może się ziścić, bo tam działają Cabin Kings. Z niczego potrafią wyczarować chatę jak marzenie. W serialu Zamieszkać w dziczy zobaczymy niektóre z ich dokonań.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!