PIT 2014 – jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem? Zmarły małżonek a PIT

Jeśli w roku podatku umrze małżonek, nadal możemy się rozliczyć wspólnie w PIT. Jak rozliczyć PIT 2014 ze zmarłym małżonkiem? Na jakie ulgi możemy liczyć? Sprawdź, jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem.

Jeśli w roku podatkowym 2014 zdarzyło się, że zmarł małżonek, nadal istnieje możliwość wspólnego rozliczenia się w PIT 2014 na preferencyjnych warunkach. Jakie są zasady?

Jak rozliczyć PIT 2014 ze zmarłym małżonkiem? Co mówi ustawa?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli w ciągu roku umrze małżonek, możemy złożyć wspólną deklarację podatkową.

Jeśli np. małżonek zmarł w ciągu 2014 roku, ze wspólnego rozliczenia możemy skorzystać tylko wtedy, gdy związek małżeński zawarliśmy przed 2014 rokiem (czyli w 2013 roku lub wcześniej). Jeśli natomiast małżonek zmarł w 2015 roku, ale przed złożeniem deklaracji podatkowej, ważne jest, by związek małżeński trwał przez cały 2014 rok. Pamiętajmy też, że dodatkowym warunkiem jest istnienie wspólności majątkowej w roku podatkowym.

Jak ustalić dochody zmarłego małżonka?

Podstawowym dokumentem do ustalenia dochodów zmarłego jest PIT-11 wysłany przez pracodawcę. W przypadku śmierci podatnika PIT powinien otrzymać żyjący współmałżonek. Jeśli jednak pracodawca nie dopełnił obowiązku, mamy prawo żądać od niego PIT-11 dla zmarłego współmałżonka.

Możemy także skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych przysługujących małżonkowi, np. ulgi rehabilitacyjnej.

Pamiętajmy jednak, że nie wolno składać podpisu za zmarłego małżonka!

Redakcja 01/05/2014

Zobacz też

Inkubator przedsiębiorczości - dla kogo takie rozwiązanie? Inkubator przedsiębiorczości - dla kogo takie rozwiązanie? Jeśli myślimy o założeniu własnej firmy, a nie dysponujemy wystarczającą ilością gotówki albo nie jesteśmy pewni swojego pomysłu, pomyślmy o inkubatorze przedsiębiorczości. Mówimy, jak to działa. Serial Sala operacyjna. Prawdziwe operacje po raz pierwszy w polskiej telewizji i na fokus.tv Serial Sala operacyjna. Prawdziwe operacje po raz pierwszy w polskiej telewizji i na fokus.tv Z kamerą telewizyjną w prawdziwej sali operacyjnej? We współczesnej telewizji wszystko jest możliwe! Również prawdziwe operacje na ekranie! FOKUS TV i fokus.tv zapraszają na serial dokumentalny „Sala operacyjna" w którym pokażemy autentyczne operacje, prawdziwych pacjentów i prawdziwych lekarzy. Pradawne Archiwum X - pismo Inków wciąż kryje przed badaczami tajemnice. Czy twórcom programu uda się je rozwikłać? Pradawne Archiwum X - pismo Inków wciąż kryje przed badaczami tajemnice. Czy twórcom programu uda się je rozwikłać? Pismo Inków nazywane „pismem węzełkowym” rozszyfrowane zostało tylko częściowo i wciąż jest przedmiotem intensywnych badań naukowych. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu z serii „Pradawne Archiwum X", którego twórcy mierzą się najbardziej intrygującymi zagadkami ludzkości, podejmując próbę odpowiedzi na związane z nim pytania, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną? Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną? Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne na UJ w Krakowie, zabrakło jej na maturze jednego punktu. Według niej - po przejrzeniu swojej pracy - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie błędnie oceniła jej pracę, zaniżając wynik o kilka punktów. Dlatego zdecydowała się podać sprawę do sądu. Kim jest Kinga Jasiewicz?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!