PIT 2014 – jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem? Zmarły małżonek a PIT

Jeśli w roku podatku umrze małżonek, nadal możemy się rozliczyć wspólnie w PIT. Jak rozliczyć PIT 2014 ze zmarłym małżonkiem? Na jakie ulgi możemy liczyć? Sprawdź, jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem.

Jeśli w roku podatkowym 2014 zdarzyło się, że zmarł małżonek, nadal istnieje możliwość wspólnego rozliczenia się w PIT 2014 na preferencyjnych warunkach. Jakie są zasady?

Jak rozliczyć PIT 2014 ze zmarłym małżonkiem? Co mówi ustawa?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli w ciągu roku umrze małżonek, możemy złożyć wspólną deklarację podatkową.

Jeśli np. małżonek zmarł w ciągu 2014 roku, ze wspólnego rozliczenia możemy skorzystać tylko wtedy, gdy związek małżeński zawarliśmy przed 2014 rokiem (czyli w 2013 roku lub wcześniej). Jeśli natomiast małżonek zmarł w 2015 roku, ale przed złożeniem deklaracji podatkowej, ważne jest, by związek małżeński trwał przez cały 2014 rok. Pamiętajmy też, że dodatkowym warunkiem jest istnienie wspólności majątkowej w roku podatkowym.

Jak ustalić dochody zmarłego małżonka?

Podstawowym dokumentem do ustalenia dochodów zmarłego jest PIT-11 wysłany przez pracodawcę. W przypadku śmierci podatnika PIT powinien otrzymać żyjący współmałżonek. Jeśli jednak pracodawca nie dopełnił obowiązku, mamy prawo żądać od niego PIT-11 dla zmarłego współmałżonka.

Możemy także skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych przysługujących małżonkowi, np. ulgi rehabilitacyjnej.

Pamiętajmy jednak, że nie wolno składać podpisu za zmarłego małżonka!

Redakcja 26/04/2013

Zobacz też

NARTY W MIEŚCIE - SZTUCZNE STOKI. W jakich miastach można pojeździć na nartach? NARTY W MIEŚCIE - SZTUCZNE STOKI. W jakich miastach można pojeździć na nartach? Narty w mieście? Czemu nie! Jeśli chcesz przed feriami poćwiczyć swoje umiejętności narciarskie lub nie masz wolnego i wyjazd w góry odpada, a nogi rwą się do szusowania na desce - nic straconego. W wielu miejscach możesz pojeździć na nartach nawet w centrum miasta! Gdzie, po za górami, szukać stoków narciarskich? podpowiadamy, w jakich miastach znajdziesz sztuczne stoki narciarskie. Jakie są najbardziej NIEZAWODNE AUTA według raportu TUV 2013? NAJLEPSZE SAMOCHODY w 2013 r. Jakie są najbardziej NIEZAWODNE AUTA według raportu TUV 2013? NAJLEPSZE SAMOCHODY w 2013 r. Znamy już najmniej awaryjne auta 2013 r. Niemieccy specjaliści z TUV opublikowali raport dotyczący usterkowości aut używanych na rok 2013. Wyniki nie zaskakują, bo podobnie jak w zeszłym roku, na szczycie najmniej zawodnych pojazdów królują marki niemieckie oraz japońskie. Które modele okazują się godne uwagi? Gdzie można zobaczyć prawdziwe U-Booty z II Wojny Światowej? Gdzie można zobaczyć prawdziwe U-Booty z II Wojny Światowej? U-Booty, niemieckie okręty podwodne, szybko stały się postrachem oceanów, doprowadzając do niezwykle ciężkiej sytuacji Zjednoczone Królestwo i powodując śmierć ok. 50 000 marynarzy alianckich. Po zakończeniu II WŚ ocalałe Ubooty zatopiono w operacji „Deadlight”. Do dziś tylko dwa istnieją jako okręty muzealne. Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Bawoła. Co w 2013 roku czeka osoby spod chińskiego znaku bawoła? Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Bawoła. Co w 2013 roku czeka osoby spod chińskiego znaku bawoła? Znamy już chiński horoskop na lata 2013/2014! Za 2 miesiące Chińczycy będą świętować Nowy Rok 2013. Upłynie pod znakiem Czarnego Węża. Dowiedz się, co czeka wnadchodzącym roku osoby spod znaku Bawoła. Poznaj horoskop według chińskiego kalendarza na rok 2013/2014.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!