PIT 2014 – jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem? Zmarły małżonek a PIT

Jeśli w roku podatku umrze małżonek, nadal możemy się rozliczyć wspólnie w PIT. Jak rozliczyć PIT 2014 ze zmarłym małżonkiem? Na jakie ulgi możemy liczyć? Sprawdź, jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem.

Jeśli w roku podatkowym 2014 zdarzyło się, że zmarł małżonek, nadal istnieje możliwość wspólnego rozliczenia się w PIT 2014 na preferencyjnych warunkach. Jakie są zasady?

Jak rozliczyć PIT 2014 ze zmarłym małżonkiem? Co mówi ustawa?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli w ciągu roku umrze małżonek, możemy złożyć wspólną deklarację podatkową.

Jeśli np. małżonek zmarł w ciągu 2014 roku, ze wspólnego rozliczenia możemy skorzystać tylko wtedy, gdy związek małżeński zawarliśmy przed 2014 rokiem (czyli w 2013 roku lub wcześniej). Jeśli natomiast małżonek zmarł w 2015 roku, ale przed złożeniem deklaracji podatkowej, ważne jest, by związek małżeński trwał przez cały 2014 rok. Pamiętajmy też, że dodatkowym warunkiem jest istnienie wspólności majątkowej w roku podatkowym.

Jak ustalić dochody zmarłego małżonka?

Podstawowym dokumentem do ustalenia dochodów zmarłego jest PIT-11 wysłany przez pracodawcę. W przypadku śmierci podatnika PIT powinien otrzymać żyjący współmałżonek. Jeśli jednak pracodawca nie dopełnił obowiązku, mamy prawo żądać od niego PIT-11 dla zmarłego współmałżonka.

Możemy także skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych przysługujących małżonkowi, np. ulgi rehabilitacyjnej.

Pamiętajmy jednak, że nie wolno składać podpisu za zmarłego małżonka!

Redakcja 26/04/2013

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!