Pierwszy ślub gejów. Kim byli geje, którzy jako pierwsi zarejestrowali jednopłciowy związek partnerski?

Pierwszą gejowską parą na świecie, której udało się zarejestrować swój związek stanowili Duńczycy: Axel i Eigil Axgil. Było to 1 października 1989 roku. Obaj panowie byli już koło siedemdziesiątki, bo na zalegalizowanie związku czekali pół wieku! Mówimy, jak doszło do zawarcia pierwszego w historii związku homoseksualistów.

Zdjęcia z zawarcia związku partnerskiego przez Axela i Eigila Axgila, które obiegły świat 1 października 1989 roku – mogą niejednego wzruszyć. W otwartym powozie, który zawiózł partnerów pod urząd stanu cywilnego w Kopenhadze, widać dwoje całujących się staruszków.

Obaj panowie przeszło pół wieku czekali, a raczej walczyli o zalegalizowanie swojego związku! Axel Lundahl-Madsen i Eigil Eskildsen byli parą od lat 40. XX wieku.

Nawet ich wspólne nazwisko było ich manifestem, w którym deklarowali swoją gotowość do zawarcia związku małżeńskiego. Stworzyli je z połączenia swoich imion jeszcze w… 1950 roku!

O prawa gejów walczyli od samego początku. Już w 1948 roku para wraz z kilkoma innymi osobami założyła stowarzyszenie progejowskie F-48. Był to skrót od Forbundet af 1948, czyli Stowarzyszenie 1948 roku. Nazwa nawiązywała do roku, w którym uchwalono Powszechną Deklarację Praw Człowieka, bowiem Axel i Egil dopatrywali się w tym dokumencie końca dyskryminacji mniejszości seksualnych.

Ta pierwsza duńska organizacja na rzecz osób homoseksualnych cieszyła się od początku dużym zainteresowaniem, w 1951 roku miała już 1339 członków oraz filie w innych krajach Skandynawii – w Norwegii i Szwecji.

Z czasem dzieło Axela i Egila przekształciło się w Duńskie Narodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek, co miało miejsce w 1985 roku. Panowie wydawali razem przez lata pismo dla gejów i lesbijek zatytułowane „Vennen” (Przyjaciel).

Pierwszy jednopłciowy związek partnerski

W końcu po ponad pół wieku bycia razem Axel i Eigil Axgil zarejestrowali związek partnerski. Było to 1 października w Kopenhadze. Ceremonii przewodniczył wiceburmistrz Kopenhagi, Tom Ahlberg.

Ponieważ było to wydarzenie bez precedensu – po raz pierwszy na świecie para gejowska legalizowała swój związek w urzędzie, Axigilom towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie mediów. Zdjęcia całujących i obejmujących się staruszków obiegły cały świat.

Było to wielkie wydarzenie dla całego środowiska LGBT. Zarazem Dania, wprowadzając w 1989 roku związki partnerskie i dopuszczając prawo do ich zawierania przez osoby tej samej płci, jako pierwsza dokonała wyłomu w murze niechęci do rejestracji związków homoseksualnych.

W kolejnych latach następne państwa Skandynawii zaczęły wprowadzać podobne prawo. Dziś geje i lesbijki mogą zawierać związki partnerskie lub nawet jednopłciowe małżeństwa w większości państw Europy, w sporej części Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.

Duża w tym zasługa pierwszej gejowskiej zalegalizowanej parze na świecie - Axela i Eigila Axgila.

Egil Axgil zmarł w 1995 roku w wieku 73 lat, natomiast jego partner Axel zmarł w 2011 roku w wieku 86 lat.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!