Pierwsze zdjęcie kolorowe w Polsce – KTO jest jego autorem?

Pierwsze zdjęcie kolorowe wykonał w1861 roku szkocki fizyk James Maxwell. W Polsce fotografia barwna zaczęła się jednak prawie 50 lat później. Prekursorem techniki autochromu w Polsce był m.in. Stanisław Lilpop.

Pierwsze zdjęcie kolorowe w Polsce powstało około 1909 roku. Wykonano je w tak zwanej technice autochromu, nowatorskiej metodzie wynalezionej i opracowanej przez braci Augusta i Louisa Lumière (tych samych, którzy opatentowali pierwszy kinematograf). Dzięki tej metodzie kolorowe zdjęcia otrzymywano na szklanych płytkach. Płytki pokrywano mikroskopijnymi ziarenkami skrobii ziemniaczanej w kolorze pomarańczowoczerwonym, zielonym i fioletowym, a całość emulsją panchromatyczną wykorzystywaną już w fotografii czarno-białej; światło przenikało przez różnokolorowe ziarenka podczas fotografowania. Po wywołaniu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach.

Prekursorami techniki autochromu w Polsce byli: fotograf Tadeusz Rzący, prawnik i znany taternik Stanisław Krygowski oraz Stanisław Wilhelm Lilpop, ze znanej rodziny warszawskich przemysłowców, zapalony myśliwy i podróżnik. To właśnie temu ostatniemu przypisuje się wykonanie pierwszego zdjęcia kolorowego w Polsce. Lilpop eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi, fotografią barwną i stereoskopową.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!