Piątek trzynastego. Kto i dlaczego uważa go za pechowy?

Wiele osób w piątek 13 ma się na baczności – uważa się wtedy na to, aby nie wydarzyło się nic pechowego. Wielu wierzy, że jeśli ma się stać coś złego, nieprzyjemnego, to właśnie w piątek 13. Skąd wziął się przesąd o pechowości tego dnia? Czy piątek trzynastego rzeczywiście jest pechowy?
Zdjęcie z artykułu: Piątek trzynastego. Kto i dlaczego uważa go za pechowy?
Piątek trzynastego. Kto i dlaczego uważa go za pechowy?źródło:Dmitry Kim

Skąd się wziął przesąd nt. piątku trzynastego?

Jedna z teorii na temat początków pechowości piątku trzynastego mówi o tym, że w 1307 r., 13 października, w piątek, aresztowano templariuszy, którzy byli niesłusznie oskarżeni przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Zakonników spalono na stosie, ale zanim spłonęli, Jacques de Molay, wielki mistrz zakonu, przeklął Filipa IV, przez co miał ściągnąć na niego nieszczęścia, pecha (rok później król już nie żył). Jest to szyte grubymi nićmi, jednak wiele osób dopatruje się właśnie w tym wydarzeniu początków pechowości tego dnia. Silne przekonanie o tym, że piątek trzynastego jest pechowy, pojawiło się w XX w.

Lęk przed piątkiem trzynastego

Lęk przed piątkiem trzynastego doczekał się fachowego, medycznego określenia: paraskewidekatriafobia. Słowo to powstało z połączenia greckich wyrazów: paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) oraz fobia (strach). Osoby, które na to cierpią, nie mają łatwo, ponieważ ich strach potrafi być tak silny, że w piątek trzynastego biorą wolne w pracy, nie podejmują żadnych działań, które są w jakikolwiek sposób ryzykowne, a nawet unikają wyjścia z domu, jazdy samochodem czy spotkań z innymi.

Co się może przytrafić w piątek trzynastego?

Ci, którzy wierzą w pechowość tego dnia, w każdy piątek trzynastego są szczególnie ostrożni. Są bowiem przekonani, że w taki piątek mogą zdarzyć się nieszczęścia, niefortunne sytuacje, niemiłe spotkania, nieprzyjemne rozmowy, ale też wypadki, a nawet różnego typu tragedie. Jeśli zaś rzeczywiście coś takiego ma miejsce w piątek trzynastego, wierzący w pecha wynikającego z tej daty, są przekonani, że powodem nieszczęścia jest nic innego, jak tylko to, że 13. dzień miesiąca przypadł w piątek.

Redakcja 12/05/2016

Zobacz też

Jakie NARZĘDZIA NA JACHCIE? Multitool. Kieszonkowe zestawy to najlepsze narzędzia na jachcie Jakie NARZĘDZIA NA JACHCIE? Multitool. Kieszonkowe zestawy to najlepsze narzędzia na jachcie Narzędzia na jachcie to ważna rzecz. Każdy armator ma na pokładzie skrzynkę narzędziową, wypełnioną zwykle po brzegi potrzebnymi przyborami. Jednak gdy wybieramy się na jacht czarterowy, nie weźmiemy ze sobą takich ciężarów. Wtedy przydają się narzędzia uniwersalne i lekkie czyli Multitool. Jakie narzędzia przydadzą się na jachcie? Jak przyczynić się do czystości Mazur? Jak przyczynić się do czystości Mazur? Rejon Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko nasz "cud" świata, ale też miejsce, w którym wielu Polaków po prostu lubi wypoczywać. Musimy więc o nie dbać. Jeśli każdy z licznych turystów odwiedzających Mazury dołoży w tej sprawie swoją "cegiełkę", rejon może stać się czysty. W jaką torbę spakować się na rejs? Poradnik początkującego żeglarza W jaką torbę spakować się na rejs? Poradnik początkującego żeglarza Wbrew pozorom temat jest skomplikowany: sztywna torba na kółkach będzie niewygodna wewnątrz kabiny, nie da się jej schować; Z drugiej strony, w worku żeglarskim wszystkie ciuchy będą równo wygniecione, a jak już dostanie się do niego wilgoć, to także wilgotne. W co więc się zapakować przed rejsem? Moda żeglarska. Jak wybrać sztormiak dla kobiety? Moda żeglarska. Jak wybrać sztormiak dla kobiety? Żeglarstwem interesuje się coraz więcej kobiet, ale nie stworzono jeszcze damskich sztormiaków. Nie ma takiej potrzeby – specjalistyczne ubiory żeglarskie są uniwersalne i nie ma potrzeby dzielić ich w zależności od płci użytkownika. Co innego z ubraniami żeglarskimi do chodzenia na codzień!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!