Piątek trzynastego. Kto i dlaczego uważa go za pechowy?

Wiele osób w piątek 13 ma się na baczności – uważa się wtedy na to, aby nie wydarzyło się nic pechowego. Wielu wierzy, że jeśli ma się stać coś złego, nieprzyjemnego, to właśnie w piątek 13. Skąd wziął się przesąd o pechowości tego dnia? Czy piątek trzynastego rzeczywiście jest pechowy?
Zdjęcie z artykułu: Piątek trzynastego. Kto i dlaczego uważa go za pechowy?
Piątek trzynastego. Kto i dlaczego uważa go za pechowy?źródło:Dmitry Kim

Skąd się wziął przesąd nt. piątku trzynastego?

Jedna z teorii na temat początków pechowości piątku trzynastego mówi o tym, że w 1307 r., 13 października, w piątek, aresztowano templariuszy, którzy byli niesłusznie oskarżeni przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Zakonników spalono na stosie, ale zanim spłonęli, Jacques de Molay, wielki mistrz zakonu, przeklął Filipa IV, przez co miał ściągnąć na niego nieszczęścia, pecha (rok później król już nie żył). Jest to szyte grubymi nićmi, jednak wiele osób dopatruje się właśnie w tym wydarzeniu początków pechowości tego dnia. Silne przekonanie o tym, że piątek trzynastego jest pechowy, pojawiło się w XX w.

Lęk przed piątkiem trzynastego

Lęk przed piątkiem trzynastego doczekał się fachowego, medycznego określenia: paraskewidekatriafobia. Słowo to powstało z połączenia greckich wyrazów: paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) oraz fobia (strach). Osoby, które na to cierpią, nie mają łatwo, ponieważ ich strach potrafi być tak silny, że w piątek trzynastego biorą wolne w pracy, nie podejmują żadnych działań, które są w jakikolwiek sposób ryzykowne, a nawet unikają wyjścia z domu, jazdy samochodem czy spotkań z innymi.

.. Paraskewidekatriafobia – lęk przed piątkiem 13. Na czym polega i jakie ma źródła?

Co się może przytrafić w piątek trzynastego?

Ci, którzy wierzą w pechowość tego dnia, w każdy piątek trzynastego są szczególnie ostrożni. Są bowiem przekonani, że w taki piątek mogą zdarzyć się nieszczęścia, niefortunne sytuacje, niemiłe spotkania, nieprzyjemne rozmowy, ale też wypadki, a nawet różnego typu tragedie. Jeśli zaś rzeczywiście coś takiego ma miejsce w piątek trzynastego, wierzący w pecha wynikającego z tej daty, są przekonani, że powodem nieszczęścia jest nic innego, jak tylko to, że 13. dzień miesiąca przypadł w piątek.

.. Piątek trzynastego. Ile razy w ciągu roku i kiedy wypada?

Redakcja 09/01/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!