Tuż przed tragedią: Pearl Harbor. Czy Amerykanie mogli powstrzymać japoński atak?

Ten odcinek programu „Tuż przed tragedią", przedstawia przyczyny i tło ataku na Pearl Harbor. W japońskim ataku na amerykańską bazę wojskową na Hawajach zginęło 2,4 tys. amerykańskich żołnierzy i zaledwie około 60 Japończyków. Czy klęska USA była nieunikniona?Tora! Tora! Tora! - to właśnie tymi słowami japońskie dowództwo dało znak do rozpoczęcia ataku na Pearl Harbor - amerykańską bazę wojskową na Hawajach. Strategia Japończyków polegała na zaatakowaniu wojsk USA bez wypowiedzenia wojny, z zaskoczenia. Atak nastąpił wczesnym rankiem, w niedzielę, 7 grudnia 1941 roku i zapoczątkował działania zbrojne na Pacyfiku. Był błyskawiczny, precyzyjny i nadzwyczaj skuteczny. W ciągu zaledwie dwóch godzin Japończycy zniszczyli około 160 amerykańskich samolotów i 20 jednostek pływających, zabijając 2400 Amerykanów. Sami ponieśli niewielkie straty.

Ale czy rzeczywiście porażka sił USA była w tej - wydawałoby się nadzwyczaj trudnej dla wojsk USA sytuacji, była nieunikniona? FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która pomaga w odkrywaniu świata, zachwyca i rozbudza ciekawość zaprasza na program z cyklu „Tuż przed tragedią" poświęcony atakowi na Pearl Harbor, w którym zanalizowane zostaną przyczyny i tło inwazji na amerykańską bazę wojskową na Hawajach. 

Redakcja 15/04/2015

Zobacz też

Tajska zupa krewetkowa – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Tajska zupa krewetkowa – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Przepisów na tajską zupę krewetkową jest bardzo dużo. Wśród podstawowych składników nie może jednak zabraknąć krewetek, mleczka kokosowego, trawy cytrynowej i soku z limonki. Wśród przypraw, które poleca Magda Gessler, powinny znaleźć się ostra papryka, imbir i curry. Zobacz przepis na tajską zupę. Jagnięcina po prowansalsku – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Jagnięcina po prowansalsku – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Jak zrobić marynatę i sos do jagnięciny po prowansalsku? W jednym z odcinków KUCHENNYCH REWOLUCJI, emitowanych przez stację TVN, prowadząca Magda Gessler odwiedziła Pałac w Nieznanicach, niedaleko Częstochowy. Daniem popisowym była w tym przypadku jelenina po prowansalsku z rozmarynem, polana sosem z białego wina. Zobacz, jak przygotować to danie w domu! Tadżin – przepis Magdy Gessler na marokańskie danie Tadżin – przepis Magdy Gessler na marokańskie danie Magda Gessler po raz kolejny odwiedziła Lublin. Tym razem ekipa "Kuchennych rewolucji" postanowiła tchnąć nowe życie w restaurację "Orient Express". Ciekawy pomysł na wnętrze przypominające przedziały słynnego pociągu nie szedł w parze z dobrą orientalną kuchnią. Magda Gessler postanowiła to zmienić, wprowadzając dania podobne do tych serwowanych przed laty w Orient Expressie, m.in. marokański tażin (tadżin). Oto przepis na to danie. Rote gruetze – przepis Magdy Gessler na kisiel z owocami i winem Rote gruetze – przepis Magdy Gessler na kisiel z owocami i winem Rote gruetze, czyli kisiel z owocami i winem, stał się słodkim finałem kuchennej rewolucji, jaką Magda Gessler zgotowała restauracji "Niebieski parasol" w Chojnowie (nowa nazwa: "Pod jeleniem"). Deser zachwycił wszystkich gości. To rote grütze, czyli rodzaj kisielu, ale przygotowanego z całych owoców jagodowych i czerwonego wina. Oto przepis na rote grütze.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!