PASZPORT DLA DZIECKA: Czy noworodek musi mieć paszport?

Paszport dla dziecka - czy jest zawsze potrzebny? Podczas wyjazdu do kraju Unii Europejskiej lub Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Serbii, Szwajcarii wystarczy dowód  osobisty. W innych krajach potrzebny jest paszport. Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Jak wyrobić PASZPORT DLA DZIECKA - WNIOSKI, DOKUMENTY, OPŁATY?

1. Musimy przede wszystkim pamiętac o tym, że dziecko, które ma ponad pięć lat, musi być przy składaniu wniosku o paszport (przy odbiorze nie musi już być obecne).

2. Od 2013 r. paszport można wyrobić w wydziale paszportowym w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania i zameldowania.

>>> Informacje paszportowe - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

3. Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice. Potrzebna jest zgoda ich obojga na wydanie paszportu. Chodzi o to, żeby zapobiec porwaniu dziecka i ucieczki z nim za granicę. Pisemna zgoda nieobecnego rodzica musi być potwierdzona notarialnie lub przez organ paszportowy. Natomiast jeżeli do złożenia wniosku uprawniony jest tylko jeden rodzic, to w urzędzie trzeba przedstawić np. orzeczenie sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich drugiego rodzica.

4. Opłata za wydanie paszportu uwzględniająca ulgi przysługujące dzieciom wynosi: 30 zł – za paszport dla dzieci poniżej 13 lat, 
70 zł – za paszport dla dzieci, które ukończyły 13 lat.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Czy myć zęby przed spowiedzią? Czy myć zęby przed spowiedzią? - Warto pomyśleć przed spowiedzią o higienie- wyjaśnia ks. Bogusław Kowalski, proboszcz katedry św. Floriana w Warszawie. - Higiena osobista jest bardzo ważna przy konfesjonale, ponieważ to jest dość intymna rozmowa. - Przed spowiedzią należy umyć zęby i być odświeżonym  - radzi z dobrego serca ksiądz Jak dojechać na mecz NIEMCY - WŁOCHY i jak wrócić ze Stadionu Narodowego? Jak dojechać na mecz NIEMCY - WŁOCHY i jak wrócić ze Stadionu Narodowego? Najłatwiej dojechać do Stadionu tramwajem lub pociągiem, a wrócić pieszo lub koleją. Zdecydowanie odradzamy przyjazd na mecz samochodem - wszystkie ulice w pobliżu stadionu będą zamknięte. Najszybszym środkiem lokomocji w dniu meczowym ma być komunikacja miejska. Zobacz, którymi liniami tramwajowymi i autobusowymi dojedziesz na mecz i czym wrócisz ze Stadionu Narodowego po meczu NIEMCY - WŁOCHY 28 czerwca 2012. Jak skutecznie SPRZĄTAĆ MIESZKANIE? Jak zaplanować porządki? Jak walczyć z kurzem? Jak skutecznie SPRZĄTAĆ MIESZKANIE? Jak zaplanować porządki? Jak walczyć z kurzem? Obchodzony 13 czerwca Dzień Dobrych Rad jest świetnym pretekstem do zweryfikowania naszej wiedzy na temat domowych porządków. Czy naprawdę wiemy, jak sprawić, aby drewniane podłogi przykuwały wzrok satynowym połyskiem, a tłusty nalot z kratki wentylacyjnej zniknął w mgnieniu oka? Jeśli nie, nic nie szkodzi. Z okazji tego nietuzinkowego święta, przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad dotyczących sprzątania. W jakich angielskich miejscowościach łatwo znaleźć noclegi na czas Olimpiady? W jakich angielskich miejscowościach łatwo znaleźć noclegi na czas Olimpiady? Igrzyska Olimpijskie przyciągają do Wielkiej Brytanii tłumy kibiców. Sam Londyn jest jednak zatłoczony i drogi. Gdzie więc zamieszkać w trakcie igrzysk, by nie zbankrutować, a poczuć smak sportowych emocji?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!