PASZPORT DLA DZIECKA: Czy noworodek musi mieć paszport?

Paszport dla dziecka - czy jest zawsze potrzebny? Podczas wyjazdu do kraju Unii Europejskiej lub Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Serbii, Szwajcarii wystarczy dowód  osobisty. W innych krajach potrzebny jest paszport. Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Jak wyrobić PASZPORT DLA DZIECKA - WNIOSKI, DOKUMENTY, OPŁATY?

1. Musimy przede wszystkim pamiętac o tym, że dziecko, które ma ponad pięć lat, musi być przy składaniu wniosku o paszport (przy odbiorze nie musi już być obecne).

2. Od 2013 r. paszport można wyrobić w wydziale paszportowym w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania i zameldowania.

>>> Informacje paszportowe - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

3. Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice. Potrzebna jest zgoda ich obojga na wydanie paszportu. Chodzi o to, żeby zapobiec porwaniu dziecka i ucieczki z nim za granicę. Pisemna zgoda nieobecnego rodzica musi być potwierdzona notarialnie lub przez organ paszportowy. Natomiast jeżeli do złożenia wniosku uprawniony jest tylko jeden rodzic, to w urzędzie trzeba przedstawić np. orzeczenie sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich drugiego rodzica.

4. Opłata za wydanie paszportu uwzględniająca ulgi przysługujące dzieciom wynosi: 30 zł – za paszport dla dzieci poniżej 13 lat, 
70 zł – za paszport dla dzieci, które ukończyły 13 lat.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/07/2013

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!