Brudne miasta - Paryż. Opis odcinka

Paryż pachnie dziś świeżymi bagietkami, kawą pitą na kawiarnianych tarasach i najlepszymi perfumami na świecie. A czym miasto to pachniało w czasach, gdy wybuchała rewolucja francuska? I jak pachniały czasy terroru? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Brudne miasta"!

Paryż osiemnastego wieku był jednym z najbardziej zatłoczonych i najintensywniej pachnących miast świata... Choć słowo pachnących chyba nie jest najbardziej odpowiednie. Paryż raczej śmierdział - rynsztokami, niemytymi ciałami, odpadkami walającymi się po ulicach i fekaliami. Gdy wybuchła rewolucja francuska, zapach unoszący się w powietrzu zmienił charakter i jeszcze silniej drażnił nozdrza paryżan. Parująca w gorącym letnim powietrzu krew, rozkładające się zwłoki, zapachy wydzielane przez ciała ludzi pochłoniętych ferworem walki... Ale to nie wszystko.

Historyk Dan Snow odkryje przed nami jeszcze inne wonie, dziś już niespotykane, których pochodzenie z trudem moglibyśmy rozpoznać. Zwiedzimy zakład garbowania skór, w którym były one preparowane przy pomocy pewnych naturalnych składników - psich odchodów i moczu. Odwiedzimy także prywatny gabinet Marii Antoniny i sprawdzimy, czy rzeczywiście pachniało w nim tak pięknie, jak sobie to dziś wyobrażamy...

Brudne miasta - Paryż na antenie FOKUS TV oraz na  www.fokus.tv/player, w piątek, o godzinie 14:00

 

Redakcja 25/05/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!