Brudne miasta - Paryż. Opis odcinka

Paryż pachnie dziś świeżymi bagietkami, kawą pitą na kawiarnianych tarasach i najlepszymi perfumami na świecie. A czym miasto to pachniało w czasach, gdy wybuchała rewolucja francuska? I jak pachniały czasy terroru? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Brudne miasta"!

Paryż osiemnastego wieku był jednym z najbardziej zatłoczonych i najintensywniej pachnących miast świata... Choć słowo pachnących chyba nie jest najbardziej odpowiednie. Paryż raczej śmierdział - rynsztokami, niemytymi ciałami, odpadkami walającymi się po ulicach i fekaliami. Gdy wybuchła rewolucja francuska, zapach unoszący się w powietrzu zmienił charakter i jeszcze silniej drażnił nozdrza paryżan. Parująca w gorącym letnim powietrzu krew, rozkładające się zwłoki, zapachy wydzielane przez ciała ludzi pochłoniętych ferworem walki... Ale to nie wszystko.

Historyk Dan Snow odkryje przed nami jeszcze inne wonie, dziś już niespotykane, których pochodzenie z trudem moglibyśmy rozpoznać. Zwiedzimy zakład garbowania skór, w którym były one preparowane przy pomocy pewnych naturalnych składników - psich odchodów i moczu. Odwiedzimy także prywatny gabinet Marii Antoniny i sprawdzimy, czy rzeczywiście pachniało w nim tak pięknie, jak sobie to dziś wyobrażamy...

Brudne miasta - Paryż na antenie FOKUS TV oraz na  www.fokus.tv/player, w piątek, o godzinie 14:00

 

Redakcja 25/05/2015

Zobacz też

Konsumencie! Sprawdź, czy można zwrócić zakupiony towar i odzyskać pieniądze? Konsumencie! Sprawdź, czy można zwrócić zakupiony towar i odzyskać pieniądze? Jeżeli zdarzało ci się robić zakupy i niedługo potem zachciałeś je oddać, to wiedz, że miałeś prawo to zrobić. Jednak są wypadki, w których skazujemy się na nieprzemyślane zakupy, których żaden sprzedawca nie przyjmie ponownie. Mówimy, jak robić zakupy, żeby nie mieć problemu ze zwrotem? Jak prawo konsumenta reguluje warunki reklamacji?  Jak podróżować z kotem? Jak zabrać kota ze sobą na wyjazd? Podróżowanie z kotem PORADY Jak podróżować z kotem? Jak zabrać kota ze sobą na wyjazd? Podróżowanie z kotem PORADY Planujesz wyjazd i nie wiesz co zrobić z kotem? Zabierz go ze sobą. Kociak może być bardziej cierpliwym towarzyszem podróży niż pies. Jak przygotować siebie i kota do wspólnej podróży? Czy warto posłać córkę do szkoły zakonnej? Czy warto posłać córkę do szkoły zakonnej? Mundurki, spięte włosy, pilna nauka i jasne reguły wychowania. Od 90 lat siostry nazaretanki za szarym murem przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie wychowują kolejne pokolenia katolickich kobiet sukcesu. A to dlatego, że aby robić karierę np. w biznesie, trzeba znać się dobrych manierach. A dzisiaj tylko zakonne szkoły uczą savoir -vivre'u. Czy do szkoły prowadzonej przez zakonnice idą tylko grzeczne dziewczynki? JAK SERWISOWAĆ SAMOCHÓD po zimie? Porady JAK PRZEDŁUŻYĆ ŻYCIE auta? JAK SERWISOWAĆ SAMOCHÓD po zimie? Porady JAK PRZEDŁUŻYĆ ŻYCIE auta? Zima dała wycisk naszym autom. Śnieg, mróz, sól i błoto osłabiły ich poszczególne elementy i podzespoły. Dlatego z nadejściem wiosny warto skrupulatnie skontrolować stan techniczny pojazdu i wyeliminować usterki, które mogą teraz odebrać mu moc i sprawność. Podpowiadamy, co trzeba teraz serwisować. Jak serwisować używany samochód?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!