Brudne miasta - Paryż. Opis odcinka

Paryż pachnie dziś świeżymi bagietkami, kawą pitą na kawiarnianych tarasach i najlepszymi perfumami na świecie. A czym miasto to pachniało w czasach, gdy wybuchała rewolucja francuska? I jak pachniały czasy terroru? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Brudne miasta"!

Paryż osiemnastego wieku był jednym z najbardziej zatłoczonych i najintensywniej pachnących miast świata... Choć słowo pachnących chyba nie jest najbardziej odpowiednie. Paryż raczej śmierdział - rynsztokami, niemytymi ciałami, odpadkami walającymi się po ulicach i fekaliami. Gdy wybuchła rewolucja francuska, zapach unoszący się w powietrzu zmienił charakter i jeszcze silniej drażnił nozdrza paryżan. Parująca w gorącym letnim powietrzu krew, rozkładające się zwłoki, zapachy wydzielane przez ciała ludzi pochłoniętych ferworem walki... Ale to nie wszystko.

Historyk Dan Snow odkryje przed nami jeszcze inne wonie, dziś już niespotykane, których pochodzenie z trudem moglibyśmy rozpoznać. Zwiedzimy zakład garbowania skór, w którym były one preparowane przy pomocy pewnych naturalnych składników - psich odchodów i moczu. Odwiedzimy także prywatny gabinet Marii Antoniny i sprawdzimy, czy rzeczywiście pachniało w nim tak pięknie, jak sobie to dziś wyobrażamy...

Brudne miasta - Paryż na antenie FOKUS TV oraz na  www.fokus.tv/player, w piątek, o godzinie 14:00

 

Redakcja 25/05/2015

Zobacz też

Dan Bilzerian – hazardzista, playboy, celebryta. Kim jest? [KARIERA, ŻYCIE PRYWATNE] Dan Bilzerian – hazardzista, playboy, celebryta. Kim jest? [KARIERA, ŻYCIE PRYWATNE] Mimo Dan Bilzerian nie ma na koncie spektakularnych zwycięstw w pokerze sportowym, śmiało można go nazwać pokerową gwiazdą. Wygrywa duże pieniądze, które przeznacza na szalone imprezy, drogie samochody i broń. Kim jest Janusz Wójcik? Kim jest Janusz Wójcik? Z pewnością jest jedną z najwyrazistszych postaci w polskim sporcie. Słynie z ciętego języka oraz bezkompromisowości. Z piłkarzami nie pragnie być w relacjach koleżeńskich - powinni czuć przed nim respekt, wręcz bać się go. Janusz Wójcik to po prostu trener z krwi i kości. Wizyta u szamana – czy krowi mocz może leczyć? Czy tradycyjna medycyna Indii zna sposób na dolegliwości uczestników programu? Wizyta u szamana – czy krowi mocz może leczyć? Czy tradycyjna medycyna Indii zna sposób na dolegliwości uczestników programu? Krowi mocz, krew węża, wyciągi z trujących roślin – właśnie z takich produktów powstają medykamenty, które przyjmują śmiałkowie biorący udział w programie „Wizyta u szamana". Zdecydowali się oni poddać kuracjom proponowanym przez medyków reprezentujących medycynę alternatywną różnych części świata, ponieważ zachodni lekarze nie są w stanie im pomóc. W najbliższym odcinku – tradycyjna medycyna Indii i dwaj pacjenci, którzy poddadzą się kuracji krowim moczem. Godzina zero – operacja „Pewna śmierć". Brawurowa akcja w Sierra Leone w 2000 roku Godzina zero – operacja „Pewna śmierć". Brawurowa akcja w Sierra Leone w 2000 roku Kilkuosobowy oddział brytyjskich żołnierzy więzionych przez terrorystów w sercu dżungli i 120 spadochroniarzy, którzy lecą im na pomoc. Tak właśnie wyglądała jedna z najbardziej brawurowych akcji w historii służb specjalnych brytyjskich sił zbrojnych. Operacja Barras miała na celu odbicie zakładników w Sierra Leone a jej uczestnicy mówili o niej operacja „Pewna śmierć".

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!