Brudne miasta - Paryż. Opis odcinka

Paryż pachnie dziś świeżymi bagietkami, kawą pitą na kawiarnianych tarasach i najlepszymi perfumami na świecie. A czym miasto to pachniało w czasach, gdy wybuchała rewolucja francuska? I jak pachniały czasy terroru? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Brudne miasta"!

Paryż osiemnastego wieku był jednym z najbardziej zatłoczonych i najintensywniej pachnących miast świata... Choć słowo pachnących chyba nie jest najbardziej odpowiednie. Paryż raczej śmierdział - rynsztokami, niemytymi ciałami, odpadkami walającymi się po ulicach i fekaliami. Gdy wybuchła rewolucja francuska, zapach unoszący się w powietrzu zmienił charakter i jeszcze silniej drażnił nozdrza paryżan. Parująca w gorącym letnim powietrzu krew, rozkładające się zwłoki, zapachy wydzielane przez ciała ludzi pochłoniętych ferworem walki... Ale to nie wszystko.

Historyk Dan Snow odkryje przed nami jeszcze inne wonie, dziś już niespotykane, których pochodzenie z trudem moglibyśmy rozpoznać. Zwiedzimy zakład garbowania skór, w którym były one preparowane przy pomocy pewnych naturalnych składników - psich odchodów i moczu. Odwiedzimy także prywatny gabinet Marii Antoniny i sprawdzimy, czy rzeczywiście pachniało w nim tak pięknie, jak sobie to dziś wyobrażamy...

Brudne miasta - Paryż na antenie FOKUS TV oraz na  www.fokus.tv/player, w piątek, o godzinie 14:00

 

Redakcja 25/05/2015

Zobacz też

Starożytni kosmici. Czy przed tysiącami lat Ziemię odwiedzali obcy? WIDEO Starożytni kosmici. Czy przed tysiącami lat Ziemię odwiedzali obcy? WIDEO Świat od lat elektryzują doniesienia o niezidentyfikowanych obiektach latających i bliskich spotkaniach z obcymi. Istnieją przypuszczenia, że podobne sytuacje miały miejsce w dalekiej przeszłości. Nie tylko nasi przodkowie, ale nawet dinozaury mogły mieć do czynienia z nieproszonymi gośćmi z kosmosu. Wojny owadów. Seria dokumentalna o brutalnym świecie drobnych stworzeń. ZDJĘCIA Wojny owadów. Seria dokumentalna o brutalnym świecie drobnych stworzeń. ZDJĘCIA Owady idą na wojnę. Na naszych oczach stoczą walki na śmierć i życie. Będą atakować przeciwnika, użyją swoich niebezpiecznych broni i nie cofną się przed niczym. Zwycięzca będzie tylko jeden. Zobacz niesamowite pojedynki pająków, mrówek i wielkich gąsienic. Milczenie w imię Boga. Dokument o pedofilii we włoskim Kościele Milczenie w imię Boga. Dokument o pedofilii we włoskim Kościele Włochy. Kraj, w którym Kościół katolicki wpływa na życie polityczne, społeczne i gospodarcze silniej niż w pozostałych państwach. Ten wpływ leży u podstawy sytuacji, o której wielu związanych z instytucją Kościoła wolałoby nie mówić.Pedofilia wśród kleru jest tu pilnie strzeżonym sekretem. Andrzej Wajda: biografia. Kariera, filmy, rodzina Andrzej Wajda: biografia. Kariera, filmy, rodzina Andrzej Wajda był legendą kinematografii.„Kanałem” oraz „Popiołem i diamentem” współtworzył polską szkołę filmową, a „Człowiekiem z marmuru” i „Dyrygentem” nurt kina moralnego niepokoju. Na ekrany kin przeniósł „Wesele”, „Pana Tadeusza” i „Zemstę”. Co warto wiedzieć o twórczości i rodzinie wielkiego reżysera?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!