29 lutego przesąd pozwala zaszaleć. Co nam daje rok przestępny?

Rok przestępny zdarza się raz na 4 lata, więc już choćby z tego powodu otacza go aura tajemniczości. 29 lutego, rzadko pojawiający się w kalendarzu, to więc dzień wyjątkowy. Czy są jakieś przesądy związane z tym dniem?
Zdjęcie z artykułu: 29 lutego przesąd pozwala zaszaleć. Co nam daje rok przestępny?
29 luty to w pewnym sensie dzień magiczny, bo pojawia się w kalendarzu raz na 4 lata. Ale wcale nie łączy się z nim wiele przesądów!źródło:thinkstocphotos.com

29 lutego - przesądy i zwyczaje aktualne raz na 4 lata

Z 29 lutego, który pojawia się w kalendarzu  raz na 4 lata, wiąże się kilka przesądów, ale nie jest ich, wbrew pozorom, tak wiele. Najciekawszy wywodzi się z Wysp Brytyjskich i według legendy wiąże się z świętą Brygidą z Kildare, która wymusiła na świętym Patryku, aby niezamężne kobiety mogły właśnie w ten dzień... oświadczać się mężczyznom.

Tradycja ta nabrała mocy prawnej kilka stuleci później w Szkocji za sprawą ustawy z 1288 roku, która precyzowała warunki, na jakich można się było oświadczać. Zgodnie z tą ustawą 29 lutego kobieta mogła się oświadczyć nie zwracając uwagi na konwenanse i obyczaje, a mężczyzna mógł odmówić tylko gdy się wykupił. I to za niemałą cenę, bo musiał zapłacić funta oraz podarować rękawiczki lub suknię z jedwabiu. Co było, jak na owe czasy, wysoką ceną. Prawo to przetrwało w formie zwyczaju bądź przesądu, obecnego w większości krajów Europy, choć nie jest to przesąd bardzo popularny.

.. Wszystko o 29 lutego i roku przestępnym

Innym przesądem związanym z 29 lutego jest ten, że to, co stanie się tego dnia, uważa się za niebyłe – czyli traktuje tak jakby nie miało miejsca. Dotyczy to, oczywiście, spraw damsko-męskich i dlatego niektórzy sądzą, że zdradzenie partnera tego dnia tak naprawdę zdradą nie jest...

A Wy znacie jakieś zwyczaje lub przesądy związane z 29 lutego?

Redakcja 20/02/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!