Pamiętniki korespondenta wojennego – dziennikarz Charles Bean i jego relacje z frontu I wojny światowej

Charles Bean był australijskim dziennikarzem i korespondentem wojennym pracującym na froncie I wojny światowej. Towarzyszył wojskom australijskim i nowozelandzkim w walkach nad cieśniną Dardanele, gdzie żołnierze ententy starli się z siłami tureckimi, a także na froncie we Francji.Czym wyróżniają się relacje z frontu Beana? Australijski dziennikarz opisywał wszystko rzetelnie i ze najdrobniejszymi szczegółami. Jego relacje były pełne szacunku i podziwu dla szeregowych żołnierzy, a brytyjskiemu i australijskiemu dowództwu nie szczędził krytyki. Starał się z jak najwyższą rzetelnością oddać wydarzenia na froncie, a zarazem nadać sens poświęceniu australijskich żołnierzy, których tak wielu zginęło na europejskich frontach I wojny światowej. Prace, które wyszły spod jego pióra stanowią do dziś doskonały materiał badawczy dla specjalistów zajmujących się tym okresem historycznym.

Film „Pamiętniki korespondenta wojennego" jest starannie przygotowaną biografią słynnego australijskiego dziennikarza, przedstawiającą jego życie, począwszy od okresu dzieciństwa i młodości, przez czasy wojenne, kiedy towarzyszył żołnierzami australijskim, nowozelandzkim, angielskimi i francuskimi na pola bitewnych Gallipoli i Francji, aż do okresu powojennego. Celem jego życia stało się spisanie historii I wojny światowej i stworzenie poświęconego jej muzeum oraz pomnika. Miał on być apelem dla następnych pokoleń, by zrobiły wszystko dla zachowania pokoju.
 

Redakcja 08/09/2014

Zobacz też

Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI? Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI? Jesteś pewien, że w te święta śpiewałeś kolędy i pastorałki...? Dowiedz się, czy poprawnie używasz pojęć: kolęda i pastorałka. Mówimy, czym różni się kolęda od pastorałki. WIBRATOR - bezpieczeństwo i higiena pracy! Jak uniknąć wypadku podczas używania wibratora? WIBRATOR - bezpieczeństwo i higiena pracy! Jak uniknąć wypadku podczas używania wibratora? Niejeden szpitalny korytarz na oddziałach laryngologii obwieszony jest gablotami wypełnionymi przedmiotami, jakie lekarzom udało się wydłubać z uszu i nosów dzieci. Chirurdzy też by mogli dorzucić co nieco. Lekarze nierzadko mówią: „nas już nic nie zdziwi”. Pewnie tak, dopóki nie przyjdzie im odgadnąć, czym jest to coś wewnątrz organizmu obolałego człowieka, co swoim wyglądem przypomina małą bombę lub niewybuch. Czy to może być wibrator?! Jak bezpiecznie używać wibratora, by nie trafić potem do lekarza? Leczenie kota. Jak DAĆ LEKARSTWO KOTU? Leczenie kota. Jak DAĆ LEKARSTWO KOTU? Leczenie kota może wywołać u właściciela rozstrój nerwowy. Nie dość, że zwierzę cierpi w milczeniu, więc trudno zorientować się, że coś mu dolega, to jeszcze podanie mu jakiegokolwiek leku zwykle graniczy z cudem. Mówimy, jak podać kotu lekarstwo, nie mając wyrzutów sumienia, że znęcamy się nad pupilem. W jakich sytuacjach możliwa jest ZMIANA NUMERU PESEL? Kiedy można zmienić pesel? W jakich sytuacjach możliwa jest ZMIANA NUMERU PESEL? Kiedy można zmienić pesel? Bez PESEL nic urzędowego się nie załatwi. Wszyscy wiemy, że PESEL to nasz indywidualnie nadawany przez państwową administrację numer identyfikacyjny. Czy zatem mogą zaistnieć okoliczności, w których możliwa lub konieczna jest zmiana numeru PESEL?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!