Pamiętniki korespondenta wojennego – dziennikarz Charles Bean i jego relacje z frontu I wojny światowej

Charles Bean był australijskim dziennikarzem i korespondentem wojennym pracującym na froncie I wojny światowej. Towarzyszył wojskom australijskim i nowozelandzkim w walkach nad cieśniną Dardanele, gdzie żołnierze ententy starli się z siłami tureckimi, a także na froncie we Francji.Czym wyróżniają się relacje z frontu Beana? Australijski dziennikarz opisywał wszystko rzetelnie i ze najdrobniejszymi szczegółami. Jego relacje były pełne szacunku i podziwu dla szeregowych żołnierzy, a brytyjskiemu i australijskiemu dowództwu nie szczędził krytyki. Starał się z jak najwyższą rzetelnością oddać wydarzenia na froncie, a zarazem nadać sens poświęceniu australijskich żołnierzy, których tak wielu zginęło na europejskich frontach I wojny światowej. Prace, które wyszły spod jego pióra stanowią do dziś doskonały materiał badawczy dla specjalistów zajmujących się tym okresem historycznym.

Film „Pamiętniki korespondenta wojennego" jest starannie przygotowaną biografią słynnego australijskiego dziennikarza, przedstawiającą jego życie, począwszy od okresu dzieciństwa i młodości, przez czasy wojenne, kiedy towarzyszył żołnierzami australijskim, nowozelandzkim, angielskimi i francuskimi na pola bitewnych Gallipoli i Francji, aż do okresu powojennego. Celem jego życia stało się spisanie historii I wojny światowej i stworzenie poświęconego jej muzeum oraz pomnika. Miał on być apelem dla następnych pokoleń, by zrobiły wszystko dla zachowania pokoju.
 

Redakcja 22/07/2014

Zobacz też

Jak bezpiecznie ładować akumulator na jachcie? Jak bezpiecznie ładować akumulator na jachcie? Niewłaściwe ładowanie akumulatora na jachcie grozi większymi konsekwencjami niż ta sama czynność dokonywana przy samochodzie. Radzimy więc, jak bezpiecznie ładować jachtowy akumulator. Nowoczesne jachty skonstruowane są w ten sposób, by ich akumulatory ładowały się automatycznie np. po podłączeniu do gniazdka przy kei, po włączeniu silnika lub stale za pomocą niekonwencjonalnych źródeł energii. Nie oznacza to jednak, że o jachtowych bateriach można całkiem zapomnieć. Jak bezpiecznie obsługiwać akumulator na jachcie? Jak bezpiecznie obsługiwać akumulator na jachcie? Obsługa akumulatora na jachcie, np. sprawdzenie poziomu elektrolitu, wymaga przestrzegania kilku zasad bezpieczeństwa, by zapobiec poparzeniu, a także uszkodzeniu jachtu. Na każdym większym jachcie – zarówno wynajętym w firmie czarterowej, jak i tym własnym – należy kontrolować stan akumulatorów. Nie zawsze wystarczy w tym celu tylko odczytywać wskaźniki na tablicy rozdzielczej – często zachodzi potrzeba, by zajrzeć do przedziału z „bateriami”. Radzimy, jak robić to bezpiecznie. Jak użytkować akumulator kwasowo-ołowiowy w zgodzie z ekologią? Jak użytkować akumulator kwasowo-ołowiowy w zgodzie z ekologią? Wynajmując jacht, nie trzeba martwić się o wpływ zamontowanego w nim akumulatora na ekologię – wystarczy przestrzegać zasad jego użytkowania. Szereg obowiązków z tym związanych niesie ze sobą posiadanie łodzi. Jak użytkować akumulator na własnym jachcie, by pozostać w zgodzie z ekologią? Dlaczego akumulatory jachtowe mogą być niebezpieczne? Dlaczego akumulatory jachtowe mogą być niebezpieczne? Akumulatory na jachtach, choć są często identyczne jak te samochodowe, mogą stać się potencjalnie niebezpieczne. Co może powodować te niebezpieczeństwa i jak im zapobiegać?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!