Palma wielkanocna. Jak ją zrobić samodzielnie?

Niedziela Palmowa to dzień, gdy katolicy i inni chrześcijanie idą do kościoła z palmą zrobioną ze świeżych, zielonych gałązek, bazi lub suszonych kwiatów. Jak samodzielnie zrobić efektowną palmę wielkanocną? Nie jest to wcale trudne!
Zdjęcie z artykułu: Palma wielkanocna. Jak ją zrobić samodzielnie?
Palma wielkanocna. Jak ją zrobić samodzielnie?źródło:Thinkstockphotos.com

Wygląd własnoręcznie wykonanej palmy wielkanocnej będzie zależeć przede wszystkim od materiału, którym dysponujemy, cierpliwości i od naszej fantazji. Zależnie od własnego gustu i od pogody w dniach poprzedzających Niedzielę Palmową możemy sięgnąć zarówno po świeżą zieleń i wiosenne bazie, jak i po kwiaty suszone. Niezależnie od materiału z jakiego wykonamy palmę, układanie jej elementów zaczynamy od góry. Kolejne warstwy suszonych traw, zbóż, świeżych gałązek i sztucznych kwiatów mocujemy mocno sznurkiem lub cienkim drucikiem, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że palma wielkanocna się nie rozpadnie.

Palma wielkanocna z gałązek wierzby

Przed Niedzielą Palmową bez trudu kupimy gałązki wierzbowe ze srebrzystymi kotkami i gałązki bukszpanu lub borówek. Najpierw bierzemy prosty patyczek grubości małego palca, mocujemy do niego wiązkę gałązek bazi tak, aby wystawały ponad jego koniec i zaczynamy wicie palmy. Do jej korpusu mocujemy kolejne warstwy gałązek borówek lub bukszpanu. Każdą obwiązujemy sznurkiem lub drucikiem. Jeśli mamy tuje lub cyprysy w ogródku, najniższą  warstwę możemy zrobić z ich gałązek. Koniec palmy wielkanocnej ściśle związujemy sznurkiem i przycinamy równo jej koniec.

Tradycyjna palma wileńska

Palmy wileńskie są misternie ułożone z suszonych źdźbeł traw, zbóż, zarówno farbowanych, jak i w naturalnym kolorze, suszonych kwiatów (np. suchołuska), mchów. Trzeba mieć wprawę, aby zrobić takie cudeńka, dlatego wybierzmy prostą formę takiej palemki.  Jej czubek mogą stanowić delikatne źdźbła owsa lub traw. Ich łodyżki obwiązujemy mocno drucikiem, aby stanowiły rdzeń palmy. Potem warstwami dokładamy kłosy pszenicy, farbowane źdźbła traw, kolorowe suszone kwiaty, a dolny koniec palmy wileńskiej równo obcinamy.

Palma wielkanocna w stylu kurpiowskim

Wicie palmy kurpiowskiej zaczynamy od przygotowania kwiatów z kolorowej, karbowanej  bibułki. Tniemy ją na paski długości ok. 15 cm i szerokości 10 cm. Każdy składamy wzdłuż dłuższego boku na pół, a potem marszczymy i związujemy dół sznurkiem albo drucikiem. Pamiętajmy, że poniżej zmarszczenia musi być 1-2-centymetrowa „łodyżka”  kwiatka, która umożliwi jego umocowanie.  Możemy też pasek bibułki szerokości 5 cm, naciąć co kilka milimetrów na głębokość 3-4 cm. Po zmarszczeniu wokół środka, zrobionego z bibułki w innym kolorze,  utworzy się stokrotka.  Potem bierzemy kijek i mocujemy do niego bazie. Obwiązujemy sznurkiem, a następnie układamy warstwę zielonych gałązek borówki lub bukszpanu. Kolejna warstwa to 4-5 bibułkowych kwiatków. Na przemian układamy warstwy zielonych gałązek i sztucznych kwiatów. Dół palmy ozdabiamy kryzą z szerszego paska bibułki. 

.. Sprawdź: jak przygotować zielone dekoracje na Wielkanoc?

Redakcja 07/04/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!