Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem przed śmiercią?

Jak rozpoznać zbliżającą się śmierć? Co się dzieje z ciałem człowieka na kilka tygodni, dni i godzin przed śmiercią? Podobno organizm wysyła choremu i jego otoczeniu pewne znaki zwiastujące koniec. Mówi się, że w tym momencie całe życie przelatuje przed oczami. A co dzieje się z człowiekiem, gdy umiera? Mówimy, jakie są oznaki nadchodzącego zgonu.

Skalpel w brzuchu, odc. 1: Rozwieracz i gąbki chirurgiczne w ciałach pacjentów

Skalpel w brzuchu, odc. 1: Rozwieracz i gąbki chirurgiczne w ciałach pacjentów
Kraj produkcji: Australia Kategoria wiekowa Czas trwania 00:49:35
Zdjęcie z artykułu: Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem przed śmiercią?
Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem przed śmiercią?źródło:Thinkstockphotos.com

Śmierć to jedno z najtrudniejszych i najbardziej przerażających słów. Lekarze twierdzą, że organizm ludzki na krótko przed śmiercią wysyła konkretne sygnały zwiastujące zgon. Bliscy chorego niejednokrotnie mówią o nietypowych doznaniach i zachowaniu umierającej osoby, których byli świadkami. Mówimy, jak rozpoznać, że zbliża się śmierć.

Na kilka tygodni przed śmiercią

Umieranie starszej lub nieuleczalnie chorej osoby to najczęściej powolny, kilkuetapowy proces. Pierwszą oznaką jest zmniejszenie się zainteresowania chorego światem zewnętrznym – tym, co dzieje się na świecie lub w najbliższej rodzinie. Na kilka tygodni przed śmiercią dużo częściej niż dotąd chora osoba mówi o sobie, wspominając poszczególne etapy życia. Jeśli uważa to za potrzebne, stara się też – dzięki bliskim – pozałatwiać niedokończone sprawy.

Zdarza się, że człowiek stojący u progu śmierci widzi zmarłych, niekiedy nawet rozmawia z nimi. Z perspektywy jego bliskich zachowuje się bądź mówi irracjonalnie. W strumieniu słów, który trudno czasem zrozumieć, informacje o żywych niekiedy mieszają się z tymi o zmarłych znajomych – tak jakby wciąż byli obok. Oczywiście nie wszyscy ludzie tak samo reagują na zbliżający się koniec. Są i tacy, którzy dostają dodatkowego zastrzyku energii, chcą sami dokończyć niezałatwione sprawy, ochoczo spotykać się z przyjaciółmi czy mają kulinarne zachcianki. Niestety ich organizm nie nadąża za tak żywiołowym stylem życia.

Na kilka dni przed śmiercią

Na kilka dni przed śmiercią chory nie ma apetytu, stale czuje się senny i zmęczony. Gdy te ostatnie zostają zamknięte, człowiek, który czuje, że zbliża się zgon, może się stać wręcz nienaturalnie spokojny. Jego spojrzenie jest jednak często nieobecne, oczy szkliste, a wzrok często zawiesza się gdzieś w oddali. Głos jest spowolniony i jednostajny.

Umierający człowiek na ogół widocznie chudnie, słabnie, staje się senny i nie ma apetytu. Jego twarz staje się bledsza, niekiedy wręcz sina. Wyostrzają się też rysy. Nos się dziwnie wydłuża, a na jego środku pojawia się ciągnące się wzdłuż zagłębienie. Zmienia się też wygląd paznokci, później dłoni i stóp, które stają się podejrzanie sine. Odchodzący człowiek na pytania bliskich niekiedy reaguje już tylko ruchem głowy. Jego powieki są zamknięte lub półprzymknięte. Na krótko przed śmiercią człowiek może przestać reagować na jakiekolwiek bodźce zewnętrzne. Temperatura ciała spada przynajmniej o jeden stopień, ciśnienie maleje, niekiedy jego organizm zalewa się potem, choć fizycznie nie ma gorączki.

Na kilka godzin przed śmiercią

Oznaką zbliżającej się śmierci może być nieregularny i ciężki albo też częsty, bo płytki oddech. W ostatnich godzinach życia chory traci przytomność. Nawet jeśli ma otwarte oczy, niekoniecznie widzi i zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się dookoła. Oprócz wzroku słabnie też słuch, choć ten zmysł podobno funkcjonuje najdłużej – dlatego warto w ciepłych słowach zwracać się i do bliskiego nam człowieka, który może się wydawać martwy. Oczy opadają, twarz staje się rozluźniona. Wokół ust i dłoni pojawia się sinica. W końcu serce (jeśli mamy do czynienia z naturalną śmiercią) przestaje bić, a oddech ustaje. Po czterech minutach umiera również mózg.

Redakcja 28/01/2016

Zobacz też

JAK SIĘ NIE UBIERAĆ? Czy warto odsłaniać brzuch, czyli wątpliwy urok lata... JAK SIĘ NIE UBIERAĆ? Czy warto odsłaniać brzuch, czyli wątpliwy urok lata... Nie ukrywamy, że gdy przeczytaliśmy radosne doniesienia, że podczas nadchodzącego lata znów będą modne brzuchy, szczerze się zmartwiliśmy. Nie chodzi bynajmniej o brzuchy przyszłych matek, ale o nagie (nieciążowe) brzuchy wystające spod kusych bluzeczek i T-shirtów pań i panienek w upalne lato. Jakie są zalety masturbacji? Jakie są zalety masturbacji? Masturbacja nazywana przez niedowartościowanych moralistów samogwałtem to najlepszy sposób by oswoić się i zaprzyjaźnić ze swoim ciałem - w sytuacji bardzo komfortowej, gdy wiadomo, że nikt nie będzie oceniał twojej reakcji. Mówimy o zaletach masturbacji! Dlaczego Rosjanie świętują DZIEŃ ZWYCIĘSTWA - KIEDY wielka defilada? CO to za święto? Dlaczego Rosjanie świętują DZIEŃ ZWYCIĘSTWA - KIEDY wielka defilada? CO to za święto? Dzień Zwycięstwa Rosjanie obchodzą od 67 lat. Podczas tego święta organizowana jest defilada wojskowa na Placu Czerwonym w Moskwie upamiętniaja rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Dzień Zwycięstwa to dla Rosjan jedno z najważniejszych świąt w roku. Z tej okazji tylko w samej Moskwie odbywa się prawie 300 różnego rodzaju imprez, głównie: koncertów, wystaw i pikników. Na koniec tradycyjny pokaz fajerwerków. Samolot SUCHOJ SUPERJET100 - co to za samolot? Dlaczego zniknął z radarów? Samolot SUCHOJ SUPERJET100 - co to za samolot? Dlaczego zniknął z radarów? Suchoj SuperJet 100 (SSJ) to samolot o nowoczesnej i najnowszej konstrukcji,  stworzonej we współpracy firm Suchoj, Jakowlew i Iljuszyn, przy wsparciu Boeinga. Co się stało z najnowszym rosyjskim samolotem, który zniknął z ekranów radarów nad Dżakartą?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!