Osuszanie działki. Co to jest drenaż opaskowy?

Gdy woda zbiera się wokół podziemnych ścian domu, hydroizolacja może sobie nie poradzić. Potrzebne jej wsparcie w postaci systemu rur, które odbiorą wodę i odprowadzą w bezpieczne miejsce. Tak funkcjonuje drenaż opaskowy. Co to jest drenaż opaskowy? Czy za jego pomocą skutecznie osuszymy działkę?

Drenaż opaskowy przyjdzie z pomocą tym budynkom, które mają być wzniesione na działkach o niezbyt korzystnych warunkach gruntowych i wodnych. Nie zawsze przecież możesz wybrać parcelę, kierując się też rodzajem i jakością gruntu. W wielu przypadkach to, co pod ziemią, jest zagadką do samego końca, czyli do rozpoczęcia budowy. Jeśli więc nie zleciłeś wcześniej badania gruntu, potrzebę drenażu uświadomi ci widok kałuż na dnie wykopów pod fundamenty, które pojawiły się wbrew słonecznej pogodzie. Gorzej, jeśli poziom wody gruntowej nie jest stały i podwyższy się dopiero po zbudowaniu domu.

Przed wilgocią i wodą pochodzącą z gruntu chroni warstwa hydroizolacyjna ułożona na ścianach fundamentowych lub piwnicznych. Często jednak wymaga ona dodatkowych rozwiązań, gdyż sama może nie zdołać powstrzymać długotrwałego naporu wody gruntowej. Drenaż jak ssawka odbierze część wody i skieruje ją do kanalizacji burzowej, studzienek chłonnych lub w inne bezpieczne miejsce. Jest niezbędny tam, gdzie woda gruntowa może się spiętrzać ponad ławami fundamentowymi.

Drenaż opaskowy nie rozwiąże problemu, gdy woda wywiera napór hydrostatyczny na fundamenty. Wówczas trzeba je zabezpieczyć izolacją wodochronną typu ciężkiego. Szczegółowy projekt drenażu opracuje firma wykonawcza. Znajdą się w nim informacje o średnicy rur drenarskich, spadku, z jakim mają być ułożone, głębokości, na jakiej trzeba je umieścić, sposobie odprowadzenia wody.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!