Osuszanie działki. Co to jest drenaż opaskowy?

Gdy woda zbiera się wokół podziemnych ścian domu, hydroizolacja może sobie nie poradzić. Potrzebne jej wsparcie w postaci systemu rur, które odbiorą wodę i odprowadzą w bezpieczne miejsce. Tak funkcjonuje drenaż opaskowy. Co to jest drenaż opaskowy? Czy za jego pomocą skutecznie osuszymy działkę?

Drenaż opaskowy przyjdzie z pomocą tym budynkom, które mają być wzniesione na działkach o niezbyt korzystnych warunkach gruntowych i wodnych. Nie zawsze przecież możesz wybrać parcelę, kierując się też rodzajem i jakością gruntu. W wielu przypadkach to, co pod ziemią, jest zagadką do samego końca, czyli do rozpoczęcia budowy. Jeśli więc nie zleciłeś wcześniej badania gruntu, potrzebę drenażu uświadomi ci widok kałuż na dnie wykopów pod fundamenty, które pojawiły się wbrew słonecznej pogodzie. Gorzej, jeśli poziom wody gruntowej nie jest stały i podwyższy się dopiero po zbudowaniu domu.

Przed wilgocią i wodą pochodzącą z gruntu chroni warstwa hydroizolacyjna ułożona na ścianach fundamentowych lub piwnicznych. Często jednak wymaga ona dodatkowych rozwiązań, gdyż sama może nie zdołać powstrzymać długotrwałego naporu wody gruntowej. Drenaż jak ssawka odbierze część wody i skieruje ją do kanalizacji burzowej, studzienek chłonnych lub w inne bezpieczne miejsce. Jest niezbędny tam, gdzie woda gruntowa może się spiętrzać ponad ławami fundamentowymi.

Drenaż opaskowy nie rozwiąże problemu, gdy woda wywiera napór hydrostatyczny na fundamenty. Wówczas trzeba je zabezpieczyć izolacją wodochronną typu ciężkiego. Szczegółowy projekt drenażu opracuje firma wykonawcza. Znajdą się w nim informacje o średnicy rur drenarskich, spadku, z jakim mają być ułożone, głębokości, na jakiej trzeba je umieścić, sposobie odprowadzenia wody.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/06/2013

Zobacz też

Wycieczka do Kambodży - czy wiza do Kambodży na granicy to dobry pomysł? Wycieczka do Kambodży - czy wiza do Kambodży na granicy to dobry pomysł? Wycieczka do Kambodży to ekscytujące przeżycie. Kraj ten to wyjątkowe połączenie egzotycznej przyrody oraz wspaniałych budowli, takich jak świątynie kompleksu Angkor. Aby odwiedzić Kambodżę potrzebujemy jednak wizy. Można to załatwić na granicy - podpowiadamy jak to zrobić i jak nie dać się oszukać. HOROSKOP na 2013 rok dla Barana. Co spotka Barana w 2013 roku? HOROSKOP na 2013 rok dla Barana. Co spotka Barana w 2013 roku? Baran to znak, który patronuje najbardziej energicznym i trudnym do zniesienia osobom. Walka, nieustępliwość, zacietrzewienie, nagłe wybuchy niezadowolenia to dla Barana stan normalny. Zobacz, co czeka Barana w 2013 roku? Gdzie na narty w Beskidy? Gdzie szukać najlepszych tras narciarskich w Beskidach? Gdzie na narty w Beskidy? Gdzie szukać najlepszych tras narciarskich w Beskidach? Gdy śnieg i mróz na dworze, większość osób marzy o pozostaniu w domowym zaciszu, najlepiej pod ciepłym kocykiem i z kubkiem herbaty w dłoni. Ale niektórzy, gdy za oknem zima, myślą tylko o tym, kiedy w końcu znajdą się na stoku. Podpowiadamy, gdzie znajdują się najlepsze ośrodki narciarskie w Beskidach. NOWE FOTORADARY bezlitosne dla kierowców. Gdzie są? Ile zarobią dla budżetu Warszawy? NOWE FOTORADARY bezlitosne dla kierowców. Gdzie są? Ile zarobią dla budżetu Warszawy? Nowych fotoradarów powinni się strzec nieuważni kierowcy i piraci drogowi. Strażnicy doskonale wiedzą, jak nabić miejską kabzę pieniędzmi. W ciągu 7 dni nowe maszty fotoradarowe w stolicy zrobiły aż 4332 zdjęcia kierowcom, a suma z mandatów przekracza już ponad milion złotych. W których miejscach Warszawy lepiej zdjąć nogę z gazu?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!