Osuszanie działki. Co to jest drenaż opaskowy?

Gdy woda zbiera się wokół podziemnych ścian domu, hydroizolacja może sobie nie poradzić. Potrzebne jej wsparcie w postaci systemu rur, które odbiorą wodę i odprowadzą w bezpieczne miejsce. Tak funkcjonuje drenaż opaskowy. Co to jest drenaż opaskowy? Czy za jego pomocą skutecznie osuszymy działkę?

Drenaż opaskowy przyjdzie z pomocą tym budynkom, które mają być wzniesione na działkach o niezbyt korzystnych warunkach gruntowych i wodnych. Nie zawsze przecież możesz wybrać parcelę, kierując się też rodzajem i jakością gruntu. W wielu przypadkach to, co pod ziemią, jest zagadką do samego końca, czyli do rozpoczęcia budowy. Jeśli więc nie zleciłeś wcześniej badania gruntu, potrzebę drenażu uświadomi ci widok kałuż na dnie wykopów pod fundamenty, które pojawiły się wbrew słonecznej pogodzie. Gorzej, jeśli poziom wody gruntowej nie jest stały i podwyższy się dopiero po zbudowaniu domu.

Przed wilgocią i wodą pochodzącą z gruntu chroni warstwa hydroizolacyjna ułożona na ścianach fundamentowych lub piwnicznych. Często jednak wymaga ona dodatkowych rozwiązań, gdyż sama może nie zdołać powstrzymać długotrwałego naporu wody gruntowej. Drenaż jak ssawka odbierze część wody i skieruje ją do kanalizacji burzowej, studzienek chłonnych lub w inne bezpieczne miejsce. Jest niezbędny tam, gdzie woda gruntowa może się spiętrzać ponad ławami fundamentowymi.

Drenaż opaskowy nie rozwiąże problemu, gdy woda wywiera napór hydrostatyczny na fundamenty. Wówczas trzeba je zabezpieczyć izolacją wodochronną typu ciężkiego. Szczegółowy projekt drenażu opracuje firma wykonawcza. Znajdą się w nim informacje o średnicy rur drenarskich, spadku, z jakim mają być ułożone, głębokości, na jakiej trzeba je umieścić, sposobie odprowadzenia wody.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/06/2013

Zobacz też

Ludzkie oblicze planety – odc. 8: Miasta. Przetrwać w betonowej dżungli. Co mają ze sobą wspólnego odchody gołębi i garbarnie skór w Fezie w Maroku? Ludzkie oblicze planety – odc. 8: Miasta. Przetrwać w betonowej dżungli. Co mają ze sobą wspólnego odchody gołębi i garbarnie skór w Fezie w Maroku? W ostatnim odcinku serii „Ludzkie oblicze planety" udamy się w podróż po miastach wszystkich kontynentów. Odwiedzimy m.in. starożytny Fez w Maroku, gdzie dowiemy się, co mają ze sobą wspólnego odchody gołębi i garbarnie skór, znajdujące się w tym mieście, zawitamy także do budowanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miasta Masdar, które ma być samowystarczalne energetycznie i zasilane wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Zenon Reszka, burmistrz Błonia, który uprawiał seks w służbowym samochodzie. Kim jest? Zenon Reszka, burmistrz Błonia, który uprawiał seks w służbowym samochodzie. Kim jest? Jest burmistrzem Błonia od ponad czterech lat i w najbliższych wyborach samorządkowych postanowił ubiegać się o reelekcję. O to będzie mu niestety niezwykle ciężko, bowiem po internecie zaczęła krążyć sekstaśma z jego udziałem, na której to uprawia seks w swoim służbowym samochodzie. Kim jest Zenon Reszka? Marcin Hycnar - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Marcin Hycnar - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Marcin Hycnar to aktor znany przede wszystkim z ról w serialach telewizyjnych. W jego dotychczasowym dorobku znajdziemy jednak również role teatralne, występy w Teatrze Telewizji, czy na ekranie kinowym. Zbrodnie przeciwko naturze – odc. 2. Na ratunek tygrysom – nielegalny handel zwierzętami pod ochroną Zbrodnie przeciwko naturze – odc. 2. Na ratunek tygrysom – nielegalny handel zwierzętami pod ochroną Niezgodny z prawem handel zwierzętami należącymi do gatunków zagrożonych wyginięciem to dziś wyjątkowo lukratywny biznes. Pod względem wysokości obrotów wśród zakazanych form obrotu nielegalny handel zwierzętami pod ochroną plasuje się dziś w ścisłej czołówce, obok handlu narkotykami i bronią. W drugim odcinku programu „Zbrodnie przeciwko naturze" przyjrzymy się nielegalnej sprzedaży tygrysów.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!