Ostatnie 24 godziny – jak umarł River Phoenix? Co stało się przyczyną śmierci aktora?

Zmarł w wieku zaledwie 23 lat, stojąc u progu dobrze zapowiadającej się kariery aktorskiej. Miał już na swoim koncie szereg docenianych ról, a także nominację do Oscara. Jak umarł River Phoenix? Jak przebiegały ostatnie chwile jego życia? Co stało się przyczyną jego śmierci? Zapraszamy do obejrzenia programu z serii „Ostatnie 24 godziny" poświęconego temu przedwcześnie zmarłemu aktorowi.


River Phoenix należał do grona najlepiej zapowiadających się aktorów swojego pokolenia. Zmarł nagle, w wieku 23 lat, ostatniego dnia października 1993 roku. Co stało się przyczyną śmierci tego młodego uzdolnionego aktora?

Najważniejszą rolę w swojej doskonale rozpoczynającej się karierze zagrał w filmie „Moje własne Idaho" – dramacie psychologicznym w reżyserii Gusa Van Santa z 1991 roku. Dziś film jest uznawany za jeden z kultowych obrazów kina niezależnego, wszedł także do kanonu kina LGBT. Phoenix zagrał w nim jedną z głównych ról, wcielając się w postać Mike'a Watersa - geja cierpiącego na narkolepsję. Jego chłopaka zagrał Keanu Reeves. Obaj, 27-letni wówczas Reeves i 21-letni Phoenix, zostali po tym filmie okrzyknięci najlepiej zapowiadającymi się aktorami młodego pokolenia Hollywood.

Phoenix zmarł nagle, ostatniego dnia października 1993 roku w klubie Johny'ego Deepa The Viper Room w Los Angeles. W chwili śmierci był w trakcie pracy nad czterema filmami. Dwa z nich - „Cicha zemsta" i „W pogoni za sukcesem" zostały ukończone. Realizację thrillera „Dark Blood" w związku ze śmiercią aktora przerwano i dokończono dopiero w roku 2012. Phoenix miał także zagrać rolę dziennikarza w „Wywiadzie z wampirem". Po jego śmierci zastąpił go Christian Slater. W planach miał szereg kolejnych filmów. Zainteresowany był m.in. rolą Arthura Rimbauda w „Całkowitym zaćmieniu" Agnieszki Holland.

W chwili śmierci młodego aktora w klubie obecni byli jego bliscy – młodsza siostra Rain, brat, również aktor, Joaquin oraz jego dziewczyna Samantha Mathis. Gdy umierał, na scenie występował zespół Deppa – P. Co stało się przyczyną jego nagłej śmierci? W jakim stopniu sam się do niej przyczynił? Czy można uznać go za ofiarę własnego sukcesu? Dlaczego ratownicy, którzy przybyli na miejsce nie byli w stanie go uratować? Zapraszamy do obejrzenia programu z serii „Ostatnie 24 godziny" odtwarzającego ostatnią dobę życia Rivera Phoenixa.

Redakcja 19/12/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!